Olga BergholcLidia Ginzburg Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Karty Historii literatura faktu
2014-01-01
2011-06-01
Wydawnictwo Naukowe PWN
karty historii ZSRR Leningrad II wojna światowa Blokada Leningradu Wspomnienia
literatura faktu
2014-01-01
Karty Historii
karty historii ZSRR Leningrad II wojna światowa Blokada Leningradu Wspomnienia

Literatura faktu -bardzo ciężko ją komentować. Bo każde słowa będą niczym w porównaniu z tym , co przeżyły te kobiety podczas 900 dni oblężenia Leningradu. Największe wrażenie wywarły na mnie wspomnienia pani Jeleny. Pisane gdzieś na skrawkach gazet i tapet , odzwierciedlały życie codzienne , brak podstawy naszego życia , czyli jedzenia ,srogą zimę oraz niewielkie...

Książka z serii Literatura Faktu PWN totrzy różne relacje kobiet, które przetrwały 900-dniowe oblężenie Leningradu w latach 1941-1944, kiedy to, jak wynika z szacunków, z głodu umarło około miliona ludzi.
Relacja nauczycielki Jeleny Koczyny, to dziennik głodu prowadzony przez młodą żonę i matkę na skrawkach papieru, marginesach gazet czy kawałkach tapet. Przerażające opisy...

Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia.

Pierwsze wspomnienia był bardzo poruszające... Tragiczne... Okrutne, obdzierające z godności, z człowieczeństwa. Dwa pozostałe nie za bardzo zrozumiałam. Były o wiele słabsze w swojej wymowie (a może za mocno się nastawiłam na opowieść rodem z pamiętnika, prostą i ukazującą więcej istotnych szczegółów życia w oblężonym Leningradzie?).

Z pierwszego opowiadania:
"Dziś sama...

Trzy relacje, jak różne!
Pierwsza najlepsza, ostatnia dobra, drugiej nie da się w mojej ocenie czytać. Gdyby wszystkie relacje były utrzymane w stylu pierwszej, książka dostałaby maksymalną ocenę, a tak tylko tyle.

Książka ta to opowieść z zamkniętego w blokadzie w latach 1941-43 przez Niemców Leningradu, w którym w tym czasie straciło życie około miliona ludzi, z czego większość z głodu, bo sowieckie władze nie mogły przecież oddać "miasta Lenina" wrogom. Więc trwało, a ludzie... cóż. "Ludzi u nas dużo". W książce mamy 3 osobne wspomnienia trzech kobiet, z czego najbardziej...

Spodziewałam się czegoś trochę innego. Oceniam właściwie tylko pierwszą część, bo wywarła na mnie największe wrażenie.

Przyznam szczerze, że bardzo dużo spodziewałem się po tej książce. Składa się ona z trzech opowieści mieszkanek Leningradu przebywających w mieście podczas blokady trwającej 2,5 roku w okresie II Wojny Światowej.
Pierwsza historia zdecydowanie jest najlepsza. Słowo chleb po jej przeczytaniu nabiera innego znaczenia. Teraz w erze dobrobytu i łatwego dostępu do pożywienia...

Mamy trzy historie.Pierwsza prawdziwa do szpiku kości,odpowiadająca 80% ludności,która znalazła się w kleszczach niemieckiej armii.Jest głód,śmierć i odrętwienie oraz nadzieja,która słabnie z dnia na dzień.Kolejne historie opowiadają już o tych niespełna 20%,które miały jedzenie,mogły czmychnąć z oblężenia bo były "kimś".W tym jedna pani,dla której możliwość nowego romansu...

Jedna trzecia gwiazdek plus jedna, bo jedna trzecia książki jest ciekawa, dobra i rzeczywiście warta przeczytania. i wstęp też.

Pierwsza, ta najlepsza część - to zebrane po latach w jedno i w miarę uporządkowane prawdziwe wspomnienia kobiety, która niedawno urodziła córeczkę, na krótko przed piekłem oblężenia. Niesamowite świadectwo. Nie ma powodu, by nie wierzyć w jego...

• Historia
  • Literatura faktu
  • II wojna światowa
  • Historyczne
  • 2019
  • Ebooki
  • Rosja
więcej mniej

Olga Bergholc Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania Zobacz więcej