O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane

Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik publicystyka literacka, eseje
Anna Dorota Kamińska
Oficyna Wydawnicza Przybylik
Podhale górale Czesi Galicja
publicystyka literacka, eseje
Anna Dorota Kamińska
Podhale górale Czesi Galicja

Takie śmieszne historyjki... jak u Haska

Książka wyłącznie dla Polaków mających do siebie i swojego narodu dystans. Hasek w swojej barwnej ale i ciętej satyrze bynajmniej nie wybiela Polaków, ukazując ich raczej jako skrajne przeciwieństwo postromantycznych, narodowych ideałów. Jednocześnie na bohaterów opowiadań nie da się patrzeć z wrogością, raczej z politowaniem. Rzekomy pamiętnik Piłsudskiego jest najcięższą...

Genialna humor! Świetnie historie o Polakach w wydaniu Haska

Swietne spotrzezenia na temat Gorali. Hasek jest jednym z tych pisarzy obok Zoszczenki, Gogola czy Topora, ktorzy potrafia wywolac u mnie ataki usmiechu i smiechu. Mistrz nad mistrzami. Dzieki studiom bohemistycznym zamazal mi sie nieszczesliwy obraz jenze Szwejka. Uklony oczywiscie roniez dla Pana Aleksandra za pierwszorzedne tlumaczenie! pozdrawiam Nowotarzanka :)

Czeskie krótkie historie z zabawnym zaskakujacym zakończeniem. Długa wersja Polskich żartów akurat do piwa.

Słabe. Marny wybór tekstów w porównaniu do innych jego zbiorów.

Niektóre opowiastki troszkę odstają od typowego rozchichotanego stylu Haska, który wydaje się być miejscami bardziej melancholijny i ironiczny (o ile nie szyderczy), niż zabawny - ale cała reszta to jego nieodrodne córki, które z czystym sumieniem polecam każdemu.

Te opowiadania to niezawodny poprawiacz humoru. Do tego genialny wstęp Aleksandra Kaczorowskiego.

Dyskusje

• Literatura czeska