O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane

Okładka książki O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Oficyna Wydawnicza Przybylik
2013-11-25
2013-11-25
Anna Dorota Kamińska
Podhale górale Czesi Galicja

więcej Więcej

Zabawna literatura. Fraszka. Śmiechostka. Błahostka. Przyjemna lektura pomiędzy poważniejszymi pozycjami. Historyjki z Podhala celnie oddają mentalność tamtych stron.

Bardzo cenię sobie Haszkowy styl pisania – bardzo charakterystyczny, ta umiejętność opowiadania o zwykłym życiu i sposób dochodzenia do pointy. Staram się nie przepuszczać okazji zakupu kolejnych zbiorów opowiadań, nawet jeżeli są mi znane z wcześniejszych wydań. Czasem to kwestia edytorska - inne okładki, czcionki, ilustracje - a czasem (co chyba najważniejsze) różnorodni...

Takie śmieszne historyjki... jak u Haska

Książka wyłącznie dla Polaków mających do siebie i swojego narodu dystans. Hasek w swojej barwnej ale i ciętej satyrze bynajmniej nie wybiela Polaków, ukazując ich raczej jako skrajne przeciwieństwo postromantycznych, narodowych ideałów. Jednocześnie na bohaterów opowiadań nie da się patrzeć z wrogością, raczej z politowaniem. Rzekomy pamiętnik Piłsudskiego jest najcięższą...

Genialna humor! Świetnie historie o Polakach w wydaniu Haska

Swietne spotrzezenia na temat Gorali. Hasek jest jednym z tych pisarzy obok Zoszczenki, Gogola czy Topora, ktorzy potrafia wywolac u mnie ataki usmiechu i smiechu. Mistrz nad mistrzami. Dzieki studiom bohemistycznym zamazal mi sie nieszczesliwy obraz jenze Szwejka. Uklony oczywiscie roniez dla Pana Aleksandra za pierwszorzedne tlumaczenie! pozdrawiam Nowotarzanka :)

Czeskie krótkie historie z zabawnym zaskakujacym zakończeniem. Długa wersja Polskich żartów akurat do piwa.

Słabe. Marny wybór tekstów w porównaniu do innych jego zbiorów.

Niektóre opowiastki troszkę odstają od typowego rozchichotanego stylu Haska, który wydaje się być miejscami bardziej melancholijny i ironiczny (o ile nie szyderczy), niż zabawny - ale cała reszta to jego nieodrodne córki, które z czystym sumieniem polecam każdemu.

Te opowiadania to niezawodny poprawiacz humoru. Do tego genialny wstęp Aleksandra Kaczorowskiego.

• Literatura czeska
  • Chcę w prezencie