Chińska droga. Podróże w głąb Państwa Środka

Okładka książki Chińska droga. Podróże w głąb Państwa Środka Rob Gifford
Okładka książki Chińska droga. Podróże w głąb Państwa Środka
Rob Gifford Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
310 str. 5 godz. 10 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Mundus
Tytuł oryginału:
China road. A journey into the future of a rising power
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2013-11-21
Data 1. wyd. pol.:
2013-11-21
Liczba stron:
310
Czas czytania
5 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323336174
Tłumacz:
Joanna Gilewicz
Tagi:
Chiny podróże literatura podróżnicza
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
15448
2030

Na półkach: ,

Rob Gifford po raz kolejny przemierza Chiny oferując ciekawą gawędę i prowadząć wywiady ze zwykłymi obywatelami Chin. Podróżuje drogą 312, 28 tysięcy kilometrów od Szanghaju do Niebiańsikeigp Jeziora i granic z Kirgistanem. Jego mysłą przewodnią jest uaktualnić w świadomości Zachodu anachroniczny obraz Chin. Poruszył go Bund, nabrzeże o kolonialnej przeszłości, obecnie głowna arteria, z wielopasmową autostrada, której nowoczesność kłóci się z komunistyczną doktryną. Pudong jeszcze niedawno wypełniały pola ryżowe, a teraz jak na ironię tworzy świątynie konsumpcjonizmu z eleganckimi sklepami i biurowcami. Bund nr 33 - dawny konsulat, nowa klasa średnia stołuje się w McDonaldzie, a najlepsi studenci zachęcani są do wstąpienia w szeregi partii. Wielu z nich ową przynależnośc traktuje instrumentalnie, gdyż pomaga im osiągnać sukces materialny. Amerykańskie sieci lokali jak Hooters otwierają swoje filie. Młode kobiety często pracują tam jako śpiewaczki karaoke. Dzieci z rolniczych terenów zasilają fabryki w miastach, bo choć praca jest ciężka , to i tak przynosi wiecej nż roczna harówka na roli.
Gifford wspominazachodnich literató, którzy z sympatią pisali o Chinach. Nnkin, sprawa japońskiej masakry w 1937 r. Animoczje między Chińczykami a japończykami przypominaja nasze zmagania z Rosją. Prowincja Henan, zdziesiątkowana przez AIDS. Partia czuwa nad wypełnianiem polityki jednego dziecka. Obecnie potrzeba zdobyć włądzę, by móc cieszyć się dobrobytem. Martwota nakazań konfucjanizmu.
największym atutem ksiązki są rozmowy z róznymi łudźmi. Gfford ze zrozumieniem odnosi się do zwykłych obywateli, czy pustelnika, czy protestanckiego duchownego, a nawet prześladowanego Tybetańczyka. Lanzhou, piękno starego Szlaku Jedwabnego z Niebiańskim jeziorem na czele. Młoda generacja Chińczyków tak samo pragnie spełnienia i sukcesu co amerykańska młodzież. American dream w chińskim wydaniu- to opowieść godna polecenia. Typowa lektura podróznicza zostałą wzbogacona o informacje etnograficzne, historyczne i socjologiczne.

Rob Gifford po raz kolejny przemierza Chiny oferując ciekawą gawędę i prowadząć wywiady ze zwykłymi obywatelami Chin. Podróżuje drogą 312, 28 tysięcy kilometrów od Szanghaju do Niebiańsikeigp Jeziora i granic z Kirgistanem. Jego mysłą przewodnią jest uaktualnić w świadomości Zachodu anachroniczny obraz Chin. Poruszył go Bund, nabrzeże o kolonialnej przeszłości, obecnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
146
66

Na półkach: ,

W ramach przygotowań do podróży czytam o Chinach mniej popularnych. Tych, których fotografie nie zdobią okładek błyszczących przewodników i tych, których mieszkańcy nie są Chińczykami Han. Tym razem wraz z brytyjskim reporterem i długoletnim korespondentem w Chinach Robem Giffordem udałam się w długą podróż od szanghajskiego megalopolis aż po granicę chińsko – kazachską. Przez równinę Guanzhong i pustynię Gobi aż po Góry Tienszan.

Gifford zabiera czytelnika na długą wyprawę drogą 312, będącą chińskim odpowiednikiem amerykańskiej Route 66. Autor podczas swojej drogiej zbiera powoli fragmenty układanki by zaprezentować czytelnikowi obraz współczesnych Chin. Rozmowy z kierowcami, zwierzenia mieszkańców miast i miasteczek, szepty ukrytych przed opinią publiczną chorych tworzą fascynującą mozaikę, jaką niewątpliwie jest Państwo Środka. „Chińska droga” to opowieść o niełatwych losach dumnego narodu, na który składa się wiele mniejszości etnicznych, uwikłanych w wielką historię Ludzi Oceanu czyli nas. Czytelnik znajdzie tutaj opowieści dotyczące polityki jednego dziecka, rozwoju gospodarczego i pojmowania komunizmu, relacje tybetańskie oraz gawędy z pustyni Gobi

Dużym atutem książki jest obiektywna postawa Gifforda, który pomimo prezentowanych osobistych przekonań patrzy na Chińczyków w perspektywy, nie ocenia i nawet kwestie powszechnie uważane za kontrowersyjne porusza taktowanie, nie szczędząc krytycznych uwag wobec żadnej ze stron.
Wspaniała lektura, od której nie sposób się oderwać.

Dla pasjonatów podróży, dla ciekawych świata, dla czytelników, którzy nie dają się łatwo zmanipulować komunikatom prasowym.

W ramach przygotowań do podróży czytam o Chinach mniej popularnych. Tych, których fotografie nie zdobią okładek błyszczących przewodników i tych, których mieszkańcy nie są Chińczykami Han. Tym razem wraz z brytyjskim reporterem i długoletnim korespondentem w Chinach Robem Giffordem udałam się w długą podróż od szanghajskiego megalopolis aż po granicę chińsko – kazachską....

więcej Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach:

Lektura warta polecenia w czasach, gdy Chiny stały się ważnym graczem politycznym. Państwo, z którego towarami stykamy się na co dzień, o którym praktycznie codziennie słuchamy w wiadomościach - a jednocześnie wiemy tak żałośnie mało... Autor podróżuje drogą 312 przez wschodnie prowincje państwa środka i serwuje nam mnóstwo informacji o życiu chińskich chłopów, mniejszości narodowych, mieszkańców miast, kierowców i ich pasażerów. Solidna porcja wiedzy historycznej, etnograficznej, geograficznej a wszystko doskonale i z dużą znajomością rzeczy opisano. Naprawdę polecam - świetna książka.

Lektura warta polecenia w czasach, gdy Chiny stały się ważnym graczem politycznym. Państwo, z którego towarami stykamy się na co dzień, o którym praktycznie codziennie słuchamy w wiadomościach - a jednocześnie wiemy tak żałośnie mało... Autor podróżuje drogą 312 przez wschodnie prowincje państwa środka i serwuje nam mnóstwo informacji o życiu chińskich chłopów, mniejszości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
213
41

Na półkach: ,

Bez zadęcia i z dystansem. Rozmawiając ze zwykłymi ludźmi na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku możliwie najobiektywniej malując obraz współczesnych Chin. Stając poglądowo pomiędzy „przytulaczami pandy”[1] a „pogromcami smoka”[2] po to, aby pokazać, że o ChRL nie można rozmawiać i myśleć tylko poprzez ekstremalne skrajności. „Chińska Droga” Roba Gifforda to zbiór refleksji, spostrzeżeń oraz anegdot, które sprawiają, że książkę pochłania się jednym tchem. Cała opinia dostępna na eChiny: http://echiny.pl/kultura/ksiazki/chinska-droga-podroz-glab-panstwa-srodka/

Bez zadęcia i z dystansem. Rozmawiając ze zwykłymi ludźmi na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku możliwie najobiektywniej malując obraz współczesnych Chin. Stając poglądowo pomiędzy „przytulaczami pandy”[1] a „pogromcami smoka”[2] po to, aby pokazać, że o ChRL nie można rozmawiać i myśleć tylko poprzez ekstremalne skrajności. „Chińska Droga” Roba Gifforda to zbiór refleksji,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    199
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    10
  • Chiny
    8
  • Reportaż
    6
  • Azja
    5
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2019
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chińska droga. Podróże w głąb Państwa Środka


Podobne książki

Przeczytaj także