Ścieżka pajęczych gniazd

Okładka książki Ścieżka pajęczych gniazd Italo Calvino
Okładka książki Ścieżka pajęczych gniazd
Italo Calvino Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Il sentiero dei nidi di ragno
Państwowy Instytut Wydawniczy
1957-01-01
1957-01-01
Władysław Minkiewicz
powieść włoska

Jako ze bardzo lubie tego autora to ciezko o obiektywa ocene , jest to ksiazka specyficzna z jednej strony wojna ,faszyzm a z drogiej zabawa malego chlopca ktory nie bierze niczego na powaznie . napewno warta tego aby ja przeczytac .

Ciężko jest oceniać książki jednego ze swoich ulubionych pisarzy, gdy czytało się już jego arcydzieła. Chciałoby się obiektywnie podchodzić, ale zawsze ma się w głowie te kilka książek, które się uwielbia i ocena jest trochę zaburzona. "Ścieżka pajęczych gniazd" jest tego świetnym przykładem. Gdybym nie czytał wcześniej "Jeśli zimową nocą podróżny" albo "Opowieści kosmikomicznych" to pewnie stwierdziłbym, że to bardzo dobra książka, a tak to co najwyżej mogę powiedzieć, że "Ścieżka..." jest książką dobrą. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to debiut literacki Calvina i w sumie naprawdę udany. Włoski pisarz porusza temat wojny, ale w dosyć nietypowy sposób. Wszystko dzieje się w okresie II Wojny Światowej - mamy niemieckich żołnierzy, włoskie oddziały partyzanckie, zbrojenie się itd., jednak nie staje się to głównym przedmiotem utworu. Pomimo tego, że akcja jest osadzona w takich okolicznościach wszystko skupia się wokół głównego bohatera - nastoletniego Pina. To w jaki sposób jest on zarysowany wybija się ponad wszystko w tej książce. Naprawdę jest to dosyć nietypowy bohater, zagubiony w świecie dorosłych. Nie pasuje ani do równieśników, ani do starszych od siebie. Wydawałoby się, że i tak dąży do przebywania z osobnikami dojrzałymi, jednak skrycie gardzi ich postępowanie, poglądy na świat i ogólnie to jak wygląda ich życie. Calvino poprzez osadzenie swojej książki w takiej a nie innej rzeczywistości demaskuje świat dorosłych, wplata zręcznie swoje poglądy polityczne i powstaje bardzo ciekawy obraz społeczny Włoch. Zagubiony Pin, który ukrywa swoją frustrację i samotność w tonie żartów poznaje rzeczywistość i nie do końca mu się ona podoba. Jak już mówiłem, książka ta jest naprawdę dobra, ale jeśli mam ją oceniać przez pryzmat innych dzieł Calvina to wychodzi dosyć przeciętnie i w sumie jest do dosyć odpowiednie, jak przystało na debiut. I tak polecam lekturę (jak wszystko od tego Pana).

Debiutancka, realistyczna powieść Calvino prezentuje nieco inne spojrzenie na II wojnę światową, na którą oprócz szeroko zakrojonych działań wojennych składało się mnóstwo lokalnych i często bratobójczych konfliktów. Jeden z nich, toczący się w północnych Włoszech, obserwujemy oczami Pina, młodego osieroconego ulicznika, który przystępuje do partyzantki w roli maskotki raczej niż pełnoprawnego członka. Calvino ukazuje wysiłek, jaki podejmuje chłopiec, by zrozumieć zachodzące wydarzenia i zachowanie dorosłych. Rozpatrując walkę z Niemcami jako wielką przygodę, Pin czuje się jednak wyalienowany zarówno pośród dzieci, z którymi nie jest w stanie bawić się z dawną beztroską, jak i wśród dorosłych, których motywy postępowania pozostają dla niego nieprzeniknione, z wyjątkiem powodujących mężczyznami pożądania i potrzeby przemocy, których pierwsze echa zaczyna chłopiec odkrywać i w sobie.
Nie jest to sympatyczna powieść o dojrzewaniu, której bohater pod wpływem kolejnych doświadczeń układa sobie klocki osobowości i systemu wartości, a na koniec otrzymujemy ukształtowanego i pełnoprawnego obywatela. Opisane wydarzenia wzmagają chaos w głowie Pina, prowadzą go do uczucia zagubienia i pomieszania. Calvino, mając swoje najlepsze dokonania przed sobą, dzięki sugestywnemu obrazowi odmalowanemu w "Ścieżce pajęczych gniazd" zostawia nas z uczuciem niepokoju i swędzeniem duszy.

Debiutancka neorealistyczna powieść Italo Calvino przedstawia nowe wcielenie Pinokia w komunistycznej partyzantce. Ciężkostrawne.

• Literatura włoska
  • 1001 książek