rozwińzwiń

Krzysztof Filip Rudolf
Krzysztof Filip Rudolf zbrodnia kara zło

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Hans Christian Andersen, Paul Arène, Lucia Berlin, Elizabeth Bowen, Truman Capote, Angela Carter, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, O. Henry, Langston Hughes, Tove Jansson, Selma Lagerlöf, Laurie Lee, Joaquim Maria Machado de Assis, Irène Némirovsky, Frank O’Connor, Grace Paley, Damon Runyon, Saki, Wolfdietrich Schnurre, Dylan Thomas, Mário de Andrade
Ocena 6,8
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Ocena 6,7
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...

Mogą Cię zainteresować

Truman Capote spędził sześć lat badając sprawę morderstwa czteroosobowej rodziny w miasteczku Holcomb. Towarzyszyła mu w tym jego przyjaciółka, autorka głośnego Zabić drozda, Harper Lee. To jej zadedykował wydaną w 1966 roku powieść Z zimną krwią. Książkę szybko okrzyknięto mianem arcydzieła i wciąż wymieniana jest jako największe osiągnięcie autora. Już pod względem gatunkowym jest to nietypowa pozycja. Z jednej strony, reportaż podparty wnikliwymi poszukiwaniami. Z drugiej, to powieść tak wciągająca i mrożąca krew w żyłach, że bije na głowę fabularyzowane kryminały.

W pierwszej części książki autor odmalował tło historii. Opisał charaktery poszczególnych członków rodziny Clutterów, czyli ofiar morderstwa i przybliżył sylwetki najważniejszych osób ze społeczności miasteczka Holcomb. Spisał również przebieg podróży kryminalistów, Perry'ego i Dicka. Dzięki wnikliwym portretom bohaterów, czekający na czytelnika finał oddziaływuje jeszcze mocniej. Jest niczym nagłe zderzenie z brutalną rzeczywistością.

Capote zaskakuje sposobem w jaki poprowadził chronologię wydarzeń. Koniec pierwszej części przynosi nam przeskok w czasie. Sąsiedzi odkrywają zwłoki i rozpoczyna się śledztwo. Capote omija jednak opis wydarzeń z nocy morderstwa. Wiemy, że kryminaliści byli blisko swojej destynacji, wiemy, że rodzinę zamordowano. Co się wydarzyło w domu Clutterów? Żeby się tego dowiedzieć, Capote każe nam czekać dosyć długo. Z zimną krwią osiąga zatem jeden z głównych celów kryminałów, bo czytelnik w tym momencie nie jest już w stanie odłożyć lektury.

Autor nie sili się na wprowadzanie mrocznej atmosfery. Przedstawia fakty, które zupełnie wystarczają, żeby wzbudzić w nas przerażenie. Opis tego w jakim stanie były ofiary, kiedy je znaleziono pozostaje w głowie na długo po lekturze. W dużej mierze to styl Capote'a sprawia, że czytanie jest tak emocjonujące. Również przybliżenie sylwetek dwójki morderców jest podszyte ciągłym uczuciem niepokoju. Wydaje się, że takie osoby są wokół nas. Zagubione, popełniające mniejsze i większe wykroczenia. Jak daleko są od popełnienia największej zbrodni?

Capote opisując to morderstwo, przedstawia fakty z nim związane, ale porusza też temat zła, które tkwi w człowieku. Czytając Z zimną krwią trudno nie zadawać sobie pytania „dlaczego?”. Przecież musi być konkretny motyw, coś musiało popchnąć tę dwójkę zbrodniarzy do zamordowania całej rodziny. Szukamy logicznego wytłumaczenia, potrzebujemy dostać zapewnienie, że ludzie nie są po prostu źli, bo okrucieństwo musi mieć swoje źródło. Przeczesywanie tekstu w celu znalezienia odpowiedzi jest prawdziwie fascynujące.

Nieważne czy jesteście fanami true crime czy nie – Z zimną krwią po prostu warto przeczytać. Chociaż ostrzegam, że może okazać się to przerażającym doświadczeniem.

IG: ksiazki_wloczykija
Capote w swoim dziele podejmuje temat odwiecznej walki dobra ze złem, eksplorując go poprzez autentyczne wydarzenie - bestialską zbrodnię popełnioną przez dwóch recydywistów na spokojnej, czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas.

To niezwykła odwaga autora, że podejmuje się opowiedzenia historii, która nie tylko porusza, ale także pozostawia nas z fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi natury ludzkiej. Szczegółowy opis zbrodni, śledztwa, procesu sądowego oraz konfrontacji z przestępcami prowadzi czytelnika przez labirynt emocji i refleksji, pozostawiając go z głębokim wrażeniem oraz głębokim poczuciem zagubienia w obliczu zła.

Capote nie tylko dokumentuje wydarzenia, ale również stara się zgłębić psychologię zarówno ofiar, jak i sprawców. Jego mistrzowskie podejście do narracji sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby przenosił się w głąb umysłów postaci, próbując zrozumieć, co doprowadziło do tak przerażającego aktu barbarzyństwa.

Jednym z najbardziej poruszających aspektów tej książki jest jej zdolność do zmuszenia czytelnika do refleksji nad naturą zła oraz nad własnymi przekonaniami na temat moralności i sprawiedliwości. Poprzez przedstawienie procesu egzekucji, Capote stawia nas przed bolesnym pytaniem o granice ludzkiego prawa do wydawania wyroków.

"Z zimną krwią" to bez wątpienia arcydzieło, które pozostaje w pamięci czytelnika na zawsze. To nie tylko książka, to doświadczenie, które prowokuje do refleksji i analizy własnych przekonań. Truman Capote stworzył dzieło, które nie tylko wstrząsa, ale także inspiruje do dalszych poszukiwań nad naturą człowieka i naszym miejscem w świecie.

IG: ksiazki_wloczykija

ale tłumacz się nie popisał

ale tłumacz się nie popisał

Potworne zbrodnie zdarzają się od lat. Ich najczęstszym motywem jest rabunek, choć ilość majątku motywująca do morderstwa jest już subiektywna. Jednak obecnie dzięki rozwojowi elektroniki dużo łatwiej wykryć sprawców. Lata temu zbrodniarze mogli mieć o wiele większe nadzieje, że nie zostaną wykryci.

Holcomb to niewielka miejscowość położona w Kansas, która nie wyróżnia się niczym szczególnym. To tam mieszkała rodzina Clutter, która miała farmę i wiodła życie jakich wiele. Niektóre z dzieci już się usamodzielniły, w domu mieszkało dwoje najmłodszych. Ojciec był bardzo aktywnym członkiem społeczności, matka borykała się z problemami zdrowotnymi. Jednak nic nie zapowiadało tragedii. Jedna listopadowa noc zmieniła jednak wszystko. I przedwcześnie zakończyła życie całej rodziny.

"Z zimną krwią" to faktycznie kryminał inny niż wszystkie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że został napisany w 1965 roku. Pokuszę się o stwierdzenie, że stanowi pierwowzór do obecnie powstających książek typu true crime, bo właśnie w taki sposób został napisany. Historia rodziny Clutter to zaledwie tło fabuły. Pojawiają się także wypowiedzi i opisy nastrojów osób, które ich znały, ale i one nie stanowią najważniejszego elementu książki. Autor skupia się bowiem na sylwetkach dwóch osób- Dicka i Perry`ego, którzy bez chwili wahania zamordowali Clutterów. Poznajemy ich dzieciństwo, koleje losu, sytuacje rodzinne oraz obecne zachowania. Mamy okazję przyjrzeć się ich pomysłom na życie, podejściu do świata i ludzi, sposobowi myślenia. Otrzymujemy tu pełen portret tych ludzi, którzy ni stąd ni zowąd przejechali setki kilometrów, by zabić. Towarzyszymy im aż do końca, mając możliwość ujrzenia ich wszystkich twarzy. To niebanalny pomysł na fabułę, który zapewnił Capote nieśmiertelność w literaturze i to wcale nie dziwi. Świetnie napisana, wciągająca, trzymająca w napięciu ale i zmuszająca do refleksji nad ludzką psychiką jak i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości oraz racjonalnością zasądzanych wyroków. To wyjątkowa pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć i to nawet, jeśli nie jest się fanem tego gatunku, a to dlatego, że książka stanowi przykład literackiej uczty, którą z pewnością będą czytać kolejne pokolenia. A w tym wyjątkowym wydaniu, w twardej oprawie, prezentuje się także przyjemnie dla oka. Polecam!

Holcomb to niewielka miejscowość położona w Kansas, która nie wyróżnia się...

Wydaje mi sie ze do takiej ksiazki trzeba dosrosnac, aby pojac caly ten kunszt literacki

Mimo że Capote to ważne nazwisko w literaturze amerykańskiej, to jakoś ta książka nie wpadła mi wcześniej w ręce. I dobrze, że gdzieś ktoś ją polecał, bo warto ją przeczytać. Autor napisał świetny reportaż o strasznej zbrodni dokonanej na rodzinie z Kentucky - rodzicach i trójce dzieci. Znakomity portret psychologiczny zabójców, ich trudnego dzieciństwa i procesu sądowego, który dopiero po 5 latach doprowadził do ostatecznej kary śmierci oskarżonych. Bardzo dobra literatura.

"Z zimną krwią" Trumana Capote to monumentalne dzieło, które wciąga czytelnika w mroczną historię zbrodni, równocześnie analizując ludzką psychikę i społeczne konsekwencje. Capote, z mistrzowskim piórem, przybliża nam brutalne morderstwo rodziny Clutterów, ukazując je z zimną obiektywnością, co tylko zwiększa wrażenie autentyczności narracji.

Co wyróżnia tę książkę, to nie tylko jej aspekt kryminalny, ale także społeczny i psychologiczny. Capote sięga po głębokie zrozumienie postaci ofiar i sprawców, rysując portrety ludzi skonfliktowanych, tragicznie splecionych losami. Narracja, zaczynająca się od dramatycznej sceny zbrodni, ukazuje dynamiczny rozwój wydarzeń, przywołując świadomość czytelnika do istotnych momentów poprzedzających tragedię.

Ponadto, autor brawurowo eksperymentuje ze strukturą tekstu, wplatając retrospekcje i układając poszczególne fragmenty jak mozaikę, co nadaje opowieści nieprzewidywalny rytm. Capote wykracza poza granice tradycyjnego reportażu, tworząc literacką opowieść, która angażuje emocje czytelnika na wielu poziomach.

"Z zimną krwią" nie jest jedynie historią kryminalną, to również społeczny fresk ukazujący rozterki ludzkiej natury i reakcje społeczeństwa na makabryczne wydarzenia. Ta książka pozostaje niezapomnianym doświadczeniem czytelniczym, wnosząc głęboką refleksję nad naturą zła i sprawiedliwością.

Co wyróżnia tę książkę, to nie...

Truman Capote – Z zimną krwią (1966) (8.8)

Truman Capote – Z zimną krwią (1966) (8.8)

Ciekawa pozycja. Książka opisuje zbrodnię popełnioną z zimną krwią, totalnie bezsensowną, bez motywu. Przedstawia ofiary i sprawców, ich życie przed zbrodnią. Opisuje też samo morderstwo, poszukiwania sprawców oraz proces. Ciekawa jest charakterystyka sprawców. Są oni sfrustrowani, bo nie mogli wykorzystać swojego potencjału. Polecam.

Anatomia zbrodni w wykonaniu Trumana Capote. Przez długi czas zastanawiałem się czy w ogóle podchodzić do książki o bezsensownym morderstwie sprzed lat, morderstwie rodziny, która nic dla mnie nie znaczy, morderstwie jak setki innych. Coś mnie jednak tchnęło i sięgnąłem po audiobook. Nie żałuję ani minuty. Autor stopniowo wprowadza nas w historię, najpierw przedstawiając rodzinę, później morderców i okoliczności, w końcu samą zbrodnie i rozwikłanie jej zagadki, po to by skończyć wraz z zawiśnięciem winnych na stryczku. Powieść stopniowo, powoli, ale miarowo wciąga czytelnika, nie dając w końcu się od niej oderwać. Przywołane sielankowe i takie zwyczaje życie rodziny Clutterów nagle przerwane przez brutalną zbrodnię wywołuje wstręt i totalną odrazę do sprawców. Zaskoczeniem jednak było to, że stopniowo podążając za mordercami przyzwyczajamy się do ich spojrzenia na świat i ich niskich pobudek, po to by w którymś momencie nawet ich żałować. Nie wiem czy to celowy zabieg autora, ale wywołuje niemałe zamieszanie w świadomości czytelnika.

"Z zimną krwią" zmusza do zastanowienia nad podziałem społecznym i rasowym, nad wpływem czynników zewnętrznych na dorosłe życie człowieka oraz nad sensem stosowania kary śmierci. A gdy dobrniemy do końca tej epopei zbrodni, zostajemy z jakąś nieokreśloną pustką w sercu.

Należy jeszcze wspomnieć o fenomenalnym czytaniu książki przez Leszka Filipowicza. Jest to najlepiej przeczytana książka, której słuchałem. Aż sprawdzę gdzie Pan Filipowicz jeszcze udzielił głosu.

4 987
    3 893