Z zimną krwią

8307020034
Bronisław Zieliński
Nike
literatura amerykańska

Niby od początku wiadomo wszystko, ale tak naprawdę nie wiadomo nic. Trzyma w napięciu, tworząc piękne portrety zabójców. Końcówka ciut się ciągnie, ale całość na plus.

Klasyka w najlepszym wydaniu, nie przetrącił jej odór czasu ani zmienna rzeczywistość

Wiadomo, że ta książka to klasyka. Chciałem zobaczyć, sprawdzić, czy nie trąci stęchlizną, i co właściwie zadecydowało, że stała się klasyką. Ale uczciwie też trzeba przyznać, że nie mniej mocną przyczyną wzięcia się za tę lekturę, były usilne namowy mojej małżonki.
No i okazało się, że to świeżynka jak czerwony tatar przy żółtku. Fabularyzowany reportaż o morderstwie...

Dawno, dawno temu obejrzałam rewelacyjną ekranizację książki Trumana Capote'a pt. "Z zimną krwią" (z 1967 roku), ale dzieło wyjściowe przeczytałam dopiero teraz.
Historię, którą przedstawia, znałam niemal na pamięć, lecz nie przeszkodziło mi to w czytaniu, bo książka napisana jest ciekawie: z perspektywy wielu różnych osób, umiejscowiona w szerszym planie...

Dokumentalna powieść przedstawiająca losy dwójki recydywistów, którzy dokonali brutalnego mordu na rodzinie farmera.

Ukazanie psychologicznych aspektów postępowania zwyrodnialców podczas przesłuchania i przed wyrokiem, geneza ich demoralizacji z uwzględnieniem dysfunkcji, patologii w rodzinie.

Przyznam, że czuje lekki niedosyt, spodziewałem się więcej po przeważającej...

Lubię historie, które wydarzyły się naprawdę. Lubię również wątki pokazujące realia życia USA lat 50-70 XX wieku (w pewnym kontraście do "zdobyczy" wschodnioeuropejskiego socjalizmu). Książka ta zawiera oba te elementy i wiele więcej. Całość jest nie tylko bardzo równomierna i kompletna, jest również interesująca oraz wywołuje wiele emocji ..

Polecam

Z zimną krwią można zaklasyfikować jako powieść kryminalną. Jest to jednak znacznie więcej, niż przedstawiciel swego gatunku, gdyż jest to dzieło koncentrujące się na psychologii osób dramatu.
Historia prowadzona jest jak w klasycznej powieści i w związku z tym jako czytelnicy tylko tej książki, nie mamy okazji poznania kulisów je powstania. Mówi o nich między innymi film z...

"-A tak w sumie to ile pieniędzy zebraliście u Clutterów?
-Jakieś czterdzieści albo pięćdziesiąt dolarów."
Momentami może wydawać się nużąca, ze względu na specyficzne tempo budowania akcji i prowadzenia narracji, ale nie wpływa to w żadnym stopniu na całokształt. Pozycja obowiązkowa dla fanów psychologii i tematyki morderstw i poszukiwań nieoczywistych motywów oraz...

Geniusz literacki Autora gwarantuje ucztę literacką z najwyżej półki. Historia zbrodni i narracja czytelnika wciąga i nie wypuszcza od pierwszej do ostatniej strony. Mówiąc krótko - trzeba przeczytać.

Połączenie reportażu z prozą na najwyższym poziomie. Wielki ukłon w stronę istoty ludzkiej, słabej, kruchej i w całej mierze niedoskonałej. Autor nie ocenia, nie stawia wyroków, choć kara śmierci jest w tej historii nieunikniona. Arcydzieło.

Ale jeśli ktoś oczekuje kryminału z wartką akcją i cuchnącym wódą bojownikiem prawa, niech nawet nie bierze tej książki do ręki.

3 902
    3 088