Z zimną krwią

1990-01-01
8307020034
Bronisław Zieliński
literatura amerykańska

wiernie oddana historia, więc to de facto bardzo długi artykuł/reportaż - ciężko to ocenić na więcej.

Autor zgłębił szczegóły zbrodni popełnionej w małym miasteczku Holcomb w stanie Kansas. Dokładnie prześwietlił sylwetki zamordowanej rodziny, mieszkańców miasta oraz morderców. Dobrze oddał nastroje panujące w Holcomb przed i po morderstwie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jakoś mi nie przypadła do gustu, ale to chyba wina oczekiwań wobec niej. Mrozi krew w żyłach sama historia, ale sposób jej przekazania dużo mi odbierał.

Na półkach: , , , ,

Niewiele przeczytałam w swoim życiu książek, które mogłabym nazwać fascynującymi, jednak po lekturze "Z zimną krwią" to słowo od razu mi się nasunęło. Autor w taki sposób zagłębia się w psychikę, zachowanie i wnętrze "bohaterów", że zupełnie zapomina się o tym, że jest to literatura faktu, reportaż o wstrząsającym morderstwie, a nie wykreowana historia, mająca uderzyć z...

Chyba miałam zbyt wysokie oczekiwania co do tej książki, bo dowiedziałam się o niej ze wstępu do książki "Nie oświadczam się" o zbrodni połanieckiej. Zbrodnia połaniecka jest jedyna w swoim rodzaju, a zbrodnia opisana przez Capote'a jednak jest dość schematyczna- dwóch recydywistów zabiło przypadkowych ludzi dla kasy. Jednak jest to interesująca i dobrze napisana książka....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Daję ósemkę. Czytałem ją czas jakiś temu, teraz ponowiłem lekturę audiobookiem. Boże słodki, ależ potrafimy być okrutnie bezlitosnymi oprawcami. I jak czasem łatwo dajemy na siebie wpływać - jak przysięgli bojący się spotkań z podobnymi oprawcami.

Niezwykła książka od której oczekiwałem interesującej zagadki kryminalnej a dostałem coś o wiele więcej.
Sam wątek morderstwa wciąga i cały czas zadawałem sobie pytanie dlaczego? Sprawcy dopuścili sie tak potwornej zbrodni na tej czteroosobowej rodzinie szanownej i lubianej przez wszystkich. Sam wątek naszych oprawców Boże jak to dobrze sie czytało nie mogłem sie oderwać od...

Świadectwo wielkiej reporterskiej pracy autora. Udana próba opisu zbrodni i zrozumienia jej prawdziwych motywów.

Lekturę warto uzupełnić oglądając oscarowy film oparty na biografii autora książki- "Capote".

Zgodzę się z Autorem, trzeba naprawdę zachować zimną krew aby zmierzyć się z zapisem tej historii. W moim zestawieniu 250 książek które muszę przeczytać znalazł się wspomniany zapis wydarzeń z 1959 roku autorstwa Trumana Capot-a oraz wszystkim znane "Śniadanie u Tiffany'ego". Analiza zbrodni, obraz zachowania świadków i samych sprawców a także po mistrzowsku przedstawiona...

Genialne.

4 285