Zło. Dlaczego

Okładka książki Zło. Dlaczego
Jacek FilekZbigniew Herbert Wydawnictwo: Znak Seria: Minibook [Znak] filozofia, etyka
filozofia, etyka
Minibook [Znak]
Znak
2013-08-01
2013-08-01
filozofia zło

Okładka książki Listy 1956-1978 Stanisław Lem, Sławomir Mrożek
Ocena 7,8
Listy 1956-1978 Stanisław Lem, Sław...
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
Ocena 7,8
Wszystko zależ... Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Kiełbasa i sznurek Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,8
Kiełbasa i szn... Jerzy Bralczyk, Mic...

Istnienie zła - bardzo ciekawy, ale i trudny problem filozoficzny. Ta miniksiążeczka jest tylko wprowadzeniem do tematu. Warto przeczytać.

Pierwszy minibook wydany przez ZNAK i woblink, który przeczytałam to "Zło [dlaczego]". Tytuł mnie zaintrygował, choć nie wiem czy na tyle, żebym sięgnęła po niego w pierwszej kolejności, gdyby nie był w promocji za darmo. Ale skoro już ściągnęłam, to przeczytałam.

Wydawnictwo łączy w sobie pięć tekstów, które podejmują trudny i obszerny temat zła, tego czy i dlaczego ludzie są źli. Jedno trzeba przyznać - już sam spis autorów robi wrażenie. Józef Tischner, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem... sama śmietanka. Zaczęłam czytać i przez chwilę bałam się, że nie podołam. Filozoficzny tekst Józefa Tischnera na dobry początek mnie trochę zmęczył, ale potem było już coraz lepiej.

Najciekawszy w tym minibooku był dla mnie wywiad Justyny Siemienowicz z Jerzym Vetulanim, pod tytułem "Ten zły w nas". Jest to tekst, który w ciekawy sposób analizuje przyczyny złych zachowań, powstawania agresji. Wyjaśnia czemu ludzie działają tak, a nie inaczej. Dla kogoś, kto z takimi zagadnieniami nie ma nic wspólnego, ale chętnie czyta ciekawostki (jak ja) - idealne. Wywiad mądry i przystępny dla każdego.

Podsumowując - teksty są na wysokim poziomie (nie mogło być inaczej patrząc na autorów), ale spodziewałam się czegoś trochę innego. Mniej filozofii, więcej psychologii - dlatego też najbardziej przypadł mi do gustu wspomniany wywiad z Jerzym Vetulanim.

-------------
[ tekst zamieszczony na blogu http://domizzz.blogspot.com ]

Dodaj cytat z książki Zło. Dlaczego