Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek Filek
9
7,2/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
68 przeczytało książki autora
175 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Filozofia odpowiedzialności XX wieku. Teksty źródłowe
Jacek Filek
7,5 z 4 ocen
10 czytelników 0 opinii
2004
Filozofia jako etyka : eseje filozoficzno-etyczne
Jacek Filek
7,8 z 4 ocen
18 czytelników 1 opinia
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Zło. Dlaczego Stanisław Lem
7,1
Pierwszy minibook wydany przez ZNAK i woblink, który przeczytałam to "Zło [dlaczego]". Tytuł mnie zaintrygował, choć nie wiem czy na tyle, żebym sięgnęła po niego w pierwszej kolejności, gdyby nie był w promocji za darmo. Ale skoro już ściągnęłam, to przeczytałam.
Wydawnictwo łączy w sobie pięć tekstów, które podejmują trudny i obszerny temat zła, tego czy i dlaczego ludzie są źli. Jedno trzeba przyznać - już sam spis autorów robi wrażenie. Józef Tischner, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem... sama śmietanka. Zaczęłam czytać i przez chwilę bałam się, że nie podołam. Filozoficzny tekst Józefa Tischnera na dobry początek mnie trochę zmęczył, ale potem było już coraz lepiej.
Najciekawszy w tym minibooku był dla mnie wywiad Justyny Siemienowicz z Jerzym Vetulanim, pod tytułem "Ten zły w nas". Jest to tekst, który w ciekawy sposób analizuje przyczyny złych zachowań, powstawania agresji. Wyjaśnia czemu ludzie działają tak, a nie inaczej. Dla kogoś, kto z takimi zagadnieniami nie ma nic wspólnego, ale chętnie czyta ciekawostki (jak ja) - idealne. Wywiad mądry i przystępny dla każdego.
Podsumowując - teksty są na wysokim poziomie (nie mogło być inaczej patrząc na autorów),ale spodziewałam się czegoś trochę innego. Mniej filozofii, więcej psychologii - dlatego też najbardziej przypadł mi do gustu wspomniany wywiad z Jerzym Vetulanim.
-------------
[ tekst zamieszczony na blogu http://domizzz.blogspot.com ]
Filozofia jako etyka : eseje filozoficzno-etyczne Jacek Filek
7,8
Książka zaiste rewelacyjna! I to określenie nie jest w żadnym stopniu nadużyciem, bo trudno przechwalić tę lekturę.
Zbiór znakomitych esejów, które czyta się jednym tchem, za sprawą świetnego stylu, znamionującego eseistykę najwyższych lotów oraz samego tematu: etyka, wychowanie, dobro, zło, cierpienie, prawda, odpowiedzialność, wolność. Nade wszystko zaś: Filozofia (bo bezsprzecznie o nią tu chodzi - Filozofię, nie przypadkowo przez duże "f"). Autor z niezwykłą przenikliwością, analityczną starannością i niewymuszoną błyskotliwością pisze o tym, o czym nie myśleć wszak w życiu nie podobna, ale myśleć głęboko i rzetelnie jest naprawdę trudno.
Sądzę, że jest to książka nie tylko dla filozofów, może nawet nie dla filozofów przede wszystkim... Ci, (tak liczni) którzy sądzą, że Filozofia (znów nie przypadkiem dużą literą pisana, bo jest i ta "mała", na której Autor nie pozostawia suchej nitki) jest może nawet wyrafinowanym, ale oddalonym od codziennej praktyki, zbędnym pustosłowiem, mogą się dowiedzieć jak bardzo się mylą. Dlaczego się mylą? Odpowiedź na t pytanie ułatwia pojmowanie przez Autora filozofii jako etyki. Nie chcę w tym miejscu polemizować z takim założeniem zwłaszcza, że ten kto przeczyta, być może sam przekona się co do słuszności tej tezy.
O co zatem w filozofii chodzi? Niech za odpowiedź i zarazem zachętę do lektury, posłuży cytat z "Państwa" Platona, (rozpoczynający ostatni w tym zbiorze esej) stanowiący niejako klamrę, myśl przewodnią całości: "Bo przecież chodzi nie o byle co, ale o to, jak właściwie żyć należy."