Pod Zawianym Kaczorem

Okładka książki Pod Zawianym Kaczorem
Martha Grimes Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Inspektor Richard Jury (tom 4) Seria: Lato z kryminałem 2013 kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Richard Jury (tom 4)
Lato z kryminałem 2013
The Dirty Duck
W.A.B.
2013-01-01
2013-01-01
Anna Jarzębowska
morderstwo kryminał

więcej Więcej

To pierwsza powieść Marthy Grimes, którą przeczytałam i przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy na początku, że jest to autorka amerykańska, bo klimat powieści jest naprawdę szalenie angielski. Pierwsze 30 stron to rozmowy o Szekspirze, jak dla mnie nie aż takie fascynujące, ale mogą stanowić niezłe tło. Reszta akcji osadzona w małym angielskim miasteczku, z typowymi...

Na półkach: , , , ,

Stradford - małe angielskie miasteczko, a w nim, przejazdem, amerykańska wycieczka. Niespodziewanie, w makabrycznych okolicznościach, zostaje zamordowana jedna z jej uczestniczek. W tym samym czasie inny uczestnik wycieczki zgłasza zaginięcie swojego syna. Do śledztwa zostaje zaangażowany Scotland Yard w osobie (już!) nadinspektora Jury’ego.
I oczywiście, tak jak w...

2030

"Pod zawianym kaczorem" to druga książka Marthy Grimes, którą przeczytałam. Nie była już tak świeża i ciekawa jak pierwsza. Idea i sposób prowadzenia śledztwa w zasadzie identyczny, więc nic odkrywczego tu nie było. Ale kryminał napisany jest dobrze i szybko się go czytało :)

Tym razem nazwa pubu „Pod zawianym kaczorem” pełni rolę wyłącznie chwytliwego tytułu, a samo miejsce ma nikłe znaczenie dla fabuły. Owszem, pierwsza ofiara mordercy to z niego wyjdzie na ostatni spacer po Stratfordzie, ale jej los przesądzony był dużo wcześniej. Do tego, Stratford tylko do pewnego momentu jest miejscem akcji powieści, potem przenosimy się wraz ze...

Cała seria super

Zakupiony w nadmorskiej miejscowości za jedyne 7,99 zł kryminał czytało mi się bardzo dobrze w czasie długiej podróży. Kilka morderstw w Stratford i w Londynie pokazanych jest dość lekko, niemalże jak takie trochę makabryczne uzupełnienie atrakcji wycieczkowych grupy Amerykanów.

Sporo nawiązań do Szekspira i epoki elżbietańskiej, sympatyczni bohaterowie, wartka akcja i...

Wplecenie w kryminał wątku Szekspira i Marlowa był świetny! Sama historia do końca trzymała w napięciu.

Czwarta część przygód inspektora Jury’ego czyli „Pod Zawianym Kaczorem” dużo lepiej utrafiła w mój gust niż tom poprzedni. Grimem tym razem skupiła się na śledztwie, wątki obyczajowe praktycznie wyeliminowała całkowicie. I wszystko w tej książce wydało mi się spójne, śledztwo, potem motywy, przebieg. Co prawda zagadka była bardzo dla mnie trudna, ale w tym przypadku nie...

Książka fajnie się zaczęła ale potem było tylko gorzej. Wymieszanie dwóch "śledztw" czyli tego z teraźniejszości i tego z przeszłości może i byłoby dobrym pomysłem gdyby nie to, że w przypadku tej książki coś nie wypaliło i było to po prostu nudne. Historia Szekspira i Marlowe'a w ogóle mnie nie interesowała i traktowałem ją jako coś mało ciekawego i niepotrzebnego.
Z serii...

Podeszłam do czytania książki ze sporym zapałem, który jednak szybko opadł. Moim zdaniem zdecydowanie za dużo nawiązań do Szekspira, jego historii i dział. Dla osoby, która się tym nie interesuje jest to zbędne i przeszkadza.

• Kryminał
  • Kryminały