Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

Okładka książki Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania Simon Sinek
Simon Sinek Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2013-05-24
2013-05-24

Simon Sinek pisze książki, jakie łatwo się czyta. Brakuje jednak w nich głębi, pomysłów oraz opisów praktycznych zastosowań idei, które chce szerzyć. Może po prostu autor nie jest urodoznym pisarzem, ale postać szanuję ^_^.

Bardzo inspirująca. Szczególnie jak ktoś zaczyna prowadzić firmę albo jak już kilka lat prowadzi i mu się znudziło.

Czytając tą książkę miałem wrażenie że jest za długa. Autor często powtarzał te same tezy używając innych słów. Troche lanie wody, troche zacięta płyta. Mimo wszystko to pytanie DLACZEGO zapadnie w mojej pamięci i napewno będę się nim nieraz kierował.

Bardzo fajna koncepcja podejścia do budowania biznesu ale też do życia jako takiego, gdzie główną motywacją działania powinna byc odpowiedź na pytanie "Dlaczego". Spory zarzut mam jednak do samej formy przedstawienia całej idei. Według mnie książka jest bardzo rozwleczona, autor dokonuje często powtórzeń tych samych motywów opisując je trochę innymi słowami etc.

Marnotrawstwo papieru. Jak kogoś interesuje krasomówstwo autora to jest nagranie TED Talks na Youtube.

Książka to nowelizacja tego właśnie nagrania. Nic nowego, retrofitting przykładów pod tezę, brak jakichkolwiek konkretów - same wysokopoziomowe hasła.

Od marketingowca Sineka nic więcej się nie spodziewam.

Od marketingowca Sineka nic więcej się nie spodziewam.

Trochę się rozczarowałem tą książką. Miałem inne jej wyobrażenie.
Nie dowiedziałem się jak to zrobić, żeby zaczynać od dlaczego...
A już ta nachalność w opisywaniu firmy z jabłuszkiem, do porzygania.
Nie polecam niestety.

Trochę się rozczarowałem tą książką. Miałem inne jej wyobrażenie.
Nie dowiedziałem się jak to zrobić, żeby zaczynać od dlaczego...
A już ta nachalność w opisywaniu firmy z jabłuszkiem, do porzygania.
Nie polecam niestety.

Zdecydowanie jest tu kilka mądrych i ważnych rzeczy, ale dałoby się tę książkę skrócić o połowę.
Czasem ciężko uznać argumenty, kiedy jako jedyny przykład podaje się Apple, to inne firmy nie zaczynają od dlaczego?

Oceniam jako bardzo dobrą z pewnym zastrzeżeniem. Jest to książka, która ukazuje pewne mechanizmy, które można zastosować w pewnych warunkach i sytuacjach, natomiast nie można traktować jej jako prawdy objawionej, która zawsze i wszędzie, i każdemu pomoże.
Uważam, że warto zapoznać się z całą teorią "Dlaczego" i związanym z nią "złotym kręgiem". Jest to na pewno ważne, by zdawać sobie sprawę z motywacji jaka stoi za naszymi działaniami i tym, że istnieje pewnego rodzaju "siła napędowa", która stoi za naszymi decyzjami.
Niemniej jest to trochę odkrywanie Ameryki na nowo, tyle że w formie przyswajalnej dla współczesnego "korpoludka".
Mnie osobiście drażni "korpomowa" i powtórzenia, które przy uważnej lekturze pozwalają dostrzec studenckie "Ctrl+C - Ctrl+V" przenoszące zdania, a może i akapity do kilku miejsc w książce, wskutek czego dosłownie to samo trzeba przeczytać dwa, a nawet trzy razy.

Simon Sinek przedstawia tu koncepcję Złotego Kręgu, który składa się z trzech warstw:

• Co (zewnętrzna)
• Jak (środkowa)
• Dlaczego (wewnętrzna)

Przedstawia on tu firmy i osoby które:
• zaczynają od CO i kończą zazwyczaj na JAK oraz te
• zaczynające od DLACZEGO
i opisuje jak to wpływa na relacje z klientami i działania firmy.

Simon Sinek promuje tu opcję zaczynania od Dlaczego, które jest mieszanką tego kim jesteś, jakie masz wartości i tego co chcesz wnieść do świata. I, choć dotyczy przyszłości, tak naprawdę można go odkryć patrząc w przeszłość.

Praca w której zaczyna się od Dlaczego daje SPEŁNIENIE. Nie chodzi w niej o pieniądze a o wartość którą chce się wnieść. A pieniądze tak czy inaczej przychodzą.

Mi osobiście podoba się ta koncepcja. Wyobraźcie sobie jak inaczej wyglądałby świat, w którym zamiast skoncentrowania wyłącznie na zysku ludzie tworzyliby to co wynika z ich wartości i chęci wniesienia czegoś wartościowego do świata?

• Co (zewnętrzna)
• Jak (środkowa)
• Dlaczego (wewnętrzna)

Przedstawia on tu firmy i osoby które:
• zaczynają od CO i kończą zazwyczaj na JAK oraz te
• zaczynające od DLACZEGO
i opisuje jak to wpływa na relacje z klientami i działania firmy.

Simon Sinek promuje tu opcję zaczynania od...

Im dalej w las tym bardziej odnosiłam wrażenie, że czytam reklamę Apple (dla niepoznaki przeplataną kilkoma innymi markami). Maglowanie tego samego przez ponad 200 stron. Myślę, że można wykorzystać czas lepiej słuchając wykładów tego pana na YT.

• Rozwój osobisty
  • Biznes

Simon Sinek Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania Zobacz więcej