Znajdź swoje DLACZEGO. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji

Okładka książki Znajdź swoje DLACZEGO. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji
Simon Sinek Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Find Your Why: A Practical Guide to Discovering Purpose for You and Your Team
Helion
2018-09-17
2018-09-17
Joanna Sugiero

Słuchałem tej książki jako audiobook. I to był błąd. Ta książka zdecydowanie będzie lepsza jako papierowa i to jeszcze najlepiej na półce w domu. Żeby wnieść coś w życie, to nie wystarczy tylko przeczytać lub odsłuchać. Trzeba mieć ją pod ręką i powoli sukcesywnie wcielać w życie. Bardzo bym chciał, żeby firmy w Polsce zaczęły zauważać, że "dlaczego" jest równie ważne jak zysk. Jak ludzie nie będą kochać miejsca i ludzi ze swojej pracy, to nie będą z nią w trudnych momentach. Wartości, cele, misja, to jest to co powinno charakteryzować markę, a nie tylko produkt i cele finansowe.

Krótka, dość treściwa, warto zrobić ćwiczenia, więc przeczytam jeszcze raz wybiórczo.

#363 - Znajdź swoje dlaczego - Simon Sinek - Onepress

#116/52/2020

Książka ma 224 strony i składa się z 7 rozdziałów i 3 dodatków.

Ważne dla mnie słowa z tej książki:
"Twoja wizja jest możliwa do zrealizowania tylko wtedy, gdy wypowiesz ją na głos. Jeżeli zachowasz ją dla siebie, pozostanie Twoim wymysłem."

"Nasze zmagania to małe kroki na drodze do naszego wielkiego sukcesu."

Najważniejsza myśl z tej książki jest taka, że bez silnego Dlaczego dryfujemy przez życie, zamiast zmierzać do celu.

Znajduje się tu metoda, jak znaleźć swoje dlaczego - pokazany został ten proces - krok po kroku.

#363 - Znajdź swoje dlaczego - Simon Sinek - Onepress

#116/52/2020

Książka ma 224 strony i składa się z 7 rozdziałów i 3 dodatków.

Ważne dla mnie słowa z tej książki:

"Nasze zmagania to małe kroki na drodze do naszego wielkiego...

„DLACZEGO dotyczy nie tego, kim chcielibyśmy być, ale tego, kim naprawdę jesteśmy.”

Na książkę trafiłem przypadkiem przeglądając półki w empiku. Patrzę, a tu „Znajdź swoje dlaczego”, autor Simon Sinek, czyli według tego co z tyłu na okładce – autor koncepcji ‚Dlaczego’ stworzył poradnik nawiązujący do poprzedniej Jego książki i opisał jak w/w koncepcję wdrożyć w życie. No i jednak zawartością trochę się rozczarowałem.

---

O treści książki

Cała książka podzielona jest na 7 rozdziałów, na końcu 3 dodatki nawiązujące do treści książki, a na początku wstęp i przedmowa, którą to wydaje mi się, że była jedyną częścią książki faktycznie napisaną przez Simona Sinek’a. Skąd to wrażenie? Otóż książkę Simon napisał we współpracy z Davidem Mead’em oraz Peterem Docker’em. Ci Panowie prowadzą warsztaty indywidualne i grupowe właśnie z ‚odnajdywania’ swojego Dlaczego.
Książka została napisana w większości przez nich, a w środku są opisane metody, kroki jakie należy podjąć aby odkryć swoje ‚dlaczego’.

---

Podsumowanie

Osobiście uważam, że książka nie jest warta uwagi. Tym bardziej jeśli przeczytaliście poprzednią książkę (Zaczynaj od Dlaczego). W poprzedniej książce Simon Sinek opisał bardzo konkretnie i szczegółowo koncepcję Dlaczego, dzięki czemu można i dzięki niej można znaleźć swoje dlaczego. Może gdyby tę metodologię opisał Simon, a nie Peter i David książka bardziej by porywała, może za dużo czasu minęło od wydania pierwszej, ale tego się nie dowiemy. Niestety jest to jedna z tych książek, do których czytania czy kupowania nie zachęcam. Jeśli po przeczytaniu poprzedniej książki nie udało Wam się odnaleźć swojego dlaczego, lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie kogoś, kto Wam w tym pomoże aniżeli korzystać z tej książki.

Pełna wersja recenzji na BrainDesign.pl

Autor ukazuje jak odnaleźć swoje dlaczego w życiu które myślę że można by nazwać sensem życia. I nawet daje receptę jak to zrobić - znajdź kogoś zyczliwego, zaufanego, ale nie członka rodziny, któremu opowiesz 3 wybrane przez siebie historie które zmieniły twoje życie wraz z całą paleta emocji która temu towarzyszy. A twoj powiernik pomoże Ci odnaleźć schematy i wydobyć z twojego wnetrza "perły"

Aż źle mi z tym, że książka okazuje się być tak słaba. Simon Sinek jest świetny w inspirowaniu do działania, do wprowadzania zmian. Cyklicznie oglądam wywiady, jego wypowiedzi są rewelacyjne. A książka? Zawartość zawiera się w samym tytule.

Simon Sinek jest autorem "Zaczynaj od DLACZEGO", a ta książka to przewodnik, jak znaleźć swoje DLACZEGO. A warto, by potrafić w słowach przekazać sobie i innym, co napędza Cię do działania.

Szczegółowy opis warsztatów odnajdywania indywidualnego oraz firmowego "dlaczego". Bez znajomości wcześniejszej sztandarowej książki Sineka "Zaczynaj od dlaczego" odbiór będzie utrudniony i raczej nie polecam. Ta pozycja mogłaby się równie dobrze nazywać "Odszukaj swoje "jak". Lektura użyteczna, ale nie tak porywająca i inspirująca, jak sztandarowe dzieło Sineka.

Znajdź swoje DLACZEGO

Ta niezbyt obszerna książka okazała się być interesująca i inspirująca. Myślę, że ważne jest mieć jakąś kotwicę w życiu i taką kotwicą może być na pewno nasze własne DLACZEGO. Dlaczego robię to co robię każdego dnia, dlaczego wstaję każdego dnia. Bez kotwicy jest ryzyko, że po prostu dryfujemy bez celu, tam gdzie tylko zawieje wiatr. Z lekturą troche odwlekałem, wiedziałem, że to może być ważna książka, ale z drugiej strony bałem się sięgnąć po nią, bo konfrontacja ze samym sobą oraz z pytaniem DLACZEGO wydawała się być dla mnie trudna. Dobrze, że jednak udało mi się przełamać i w końcu siegnąć po tą książkę.
Z góry muszę podkreślić, że po po samym przeczytaniu książki nie znajdziemy naszego DLACZEGO. To co mi się podobało w książce i to gdzie spoczywa wartość tej książki, polega na tym, iż książka opisuje pewną metodę do dochodzenia do własnego DLACZEGO. Oczekiwałem może czegoś innego od książki, przyznam jednak, że się nierozczarowałem kiedy zrozumiałem, że książka tak naprawdę opisuje metode, proces do dochodzenia do własnego DLACZEGO. I to chyba jest najważniejsze. Aby poznać własne DLACZEGO trzeba przejść przez pewien proces, krok po kroku. Samemu, bez pomocy nie da się też tego osiągnąć.To co mnie też pokrzepiło, to fakt iż proces poznawania własnego DLACZEGO trwa, i nie polega na jakimś jednorazowym odrobieniu zadania domowego. To bardziej złożona rzecz. Do mnie osobiście przemówiła metoda opisana w książce.

Znajdź swoje DLACZEGO

Bardzo ciężko czytało się tą książkę, trochę za dużo powtórzeń zgubiony główny wątek "DLACZEGO".Liczyłam na coś bardziej twórczego i pomocnego ale to raczej instrukcja jak zrobić szkolenie. Raczej nudna lektura chyba że ktoś planuje zrobić szkolenie lub zadawać sobie pytanie "dlaczego". Na dłuższą metę jest to męczące....

Simon Sinek Znajdź swoje DLACZEGO. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji Zobacz więcej