Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

Okładka książki Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania
Simon Sinek Wydawnictwo: Onepress poradniki
Data 1. wydania:
2009-01-01
Zbigniew Waśko
motywacja inspiracja zarządzanie

Polecam, ważny aspekt w wychodzeniu z ... czymkolwiek do ludzi. Jakie mamy wartości i jak inspirować :)

Pitu pitu pisane jakby pot gotową tezę.

Pitu pitu pisane jakby pot gotową tezę.

Jestem trochę rozczarowana tą książką. Została mi polecona od kolegi z pracy, natomiast mnie nie porwała. Idea "dlaczego" jak najbardziej słuszna, choć dla mnie w stylu oczywistości, ktore warto sobie przypominać. Przez wszystkie strony masz wrażenie, że czytasz w kółko o tym samym i przykładów isnpirujacych firm jest niewiele. Artykuł lub 30min wykład wyczerpał by temat.

Książka jest jedną z tych, które są źródłem dla wielu innych z tej tematyki. Zwróciła moją uwagę na kilka ważnych spraw w kwestii budowania firmy/organizacji.
To co ja z niej wyciągnąłem to:
1. Inspirowanie innych naszą ideą przysparza nam lojalnych klientów i oddanych pracowników. Dzięki temu nie trzeba walczyć ceną, promocją, manipulacją, strachem itp. narzędziami o wyniki firmy.
2. Żeby organizacja odniosła sukces musi być spójna w każdej kwestii. To dlaczego robimy to co robimy, jak to robimy i jak zatrudniamy. Jeśli każdy (zarówno członek firmy jak i klient) będzie rozumiał ideę to będzie łatwiej skalować biznes.
3. W naszym przypadku tą ideą chyba jest skupienie na jakości i optymalizacja.
4. W biznesie musi być coś co będę chciał robić codziennie. Cel, nasze dlaczego musi być spójne z tym co ja chcę jako lider.
5. By osiągnąć stabilny sukces trzy składniki organizacji muszą być ze sobą spójne: wizja tego dlaczego chcemy coś zrobić, to co robić i dobrze poukładane biznesowe jak to robić.

jedyne co mi trochę przeszkadzało to ciągłe odnoszenie się do jabłka. Ale z drugiej strony takie konkretne przykłady pozwalają zrozumieć przesłanie autora. Polecam!

To co ja z niej wyciągnąłem to:

Myślę, że ta książka potrafi zniechęcić.
Autor ma pewną wizję, która w pierwotnym założeniu wydaje się intrygująca, jednak nachalny sposób jej przedstawienia przypomina nagabujących domokrążców.
Wybiórcze wyszukiwanie przykładów popierających - retrospektywnie - ideę autora niestety działa na jego niekorzyść.
Jednak przebrnąwszy przez tą marketingową tandetę można odnaleźć sporą dawkę ciekawego spojrzenia, zbudowanego bądź co bądź ba odkryciach neurobiologii i psychologii podejmowania decyzji.
Polecam dla wytrwałych.

Myślę, że ta książka potrafi zniechęcić.
Jednak przebrnąwszy przez tą marketingową tandetę można odnaleźć...

Książka na 250 stron spokojnie mogłaby się zamknąć w 100 stronach - z korzyścią dla czytelnika. Jest wiele powtórzeń tych samych przykładów i zwrotów.

Sama idea dobra, ale obecnie mamy wiele innych książek, które lepiej ją oddają.

Sama idea dobra, ale obecnie mamy wiele innych książek, które lepiej ją oddają.

Teza książki bardzo słuszna i na pewno ją zapamiętam i będę starał się stosować, natomiast sposób napisania książki oraz powtarzalność tych samych przykładów i nawet sformułowań sprawiła, że poddałem się po przeczytaniu 80 stron (~1/3 książki). Przeglądając inne komentarze oraz opinię wydaje się, że pozostałe 2/3 książki nie wniosłoby nic więcej.

Niestety mocno mnie wymęczyła ta książka. W kółko powtarzana ta sama mantra z "Klienta nie interesuje CO sprzedajesz, tylko DLACZEGO to sprzedajesz" na czele. Cóż, sama się z tą tezą nie do końca zgadzam i dotrwałam do końca poradnika tylko po to, by przekonać się, czy autor jeszcze da mi się przekonać do swojej tezy. Nie udało się. Sinek wielokrotnie przytacza przykłady z życia wzięte, kiedy to liderzy nie byli tylko kierownikami biznesu, ale osobami z misją i zaangażowaniem. I o ile zawsze dobrze poznać genezę powstania różnych firm, o tyle ilość razy kiedy wspomniano o firmie Apple jest już zbyt duża. Miałam duże oczekiwania wobec tej lektury, ale tym razem się nie udało.

Trochę za dużo powtarzania się.

Trochę za dużo powtarzania się.

Przesłuchałem audiobooka. Moim zdaniem książka ogólnie wałkuje jeden temat i strasznie agituje za firmą Apple. A tak poza tym to warto przeczytać/przesłuchać audiobooka.

Simon Sinek Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania Zobacz więcej