Włochy jakich nie znacie

Okładka książki Włochy jakich nie znacie Anna Kłossowska
Okładka książki Włochy jakich nie znacie
Anna Kłossowska Wydawnictwo: G+J literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
G+J
2013-06-13
2013-06-13
Włochy Italia

Okładka książki Atlas turystyczny Rzymu Michał Jaworski, Anna Kłossowska
Atlas turystyc... Michał Jaworski, An...
Okładka książki Zrywając z diabłem Simon Dziak-Czekan, Anna Kłossowska
Zrywając z dia... Simon Dziak-Czekan,...

Ta książka nie jest typowym przewodnikiem po Włoszech. W pierwszej chwili można pomyśleć, że jest to antyprzewodnik dla osób znudzonych już Italią, ale kiedy wczytamy się w strony zapisane przez Annę Kłossowską, to odnajdziemy książkę dla tych, którzy chcą Włochy smakować.

Włochy jakich nie znacie to przewodnik, z którym nie trafisz do najbardziej znanych włoskich zabytków, ale tam już przecież byłeś i potrzebujesz cicerone, który nawet w znanym Ci mieście lub regionie pokaże miejsca i obiekty, do których jeszcze nie dotarłeś. Miejsca te, warte są odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania. Po takich miejscach oprowadza nas autorka, znana dziennikarka i blogerka – Anna Kłossowska.

Książka prowadzi nas kolejno przez wszystkie regiony Włoch, wskazując w każdym z nich „dania” dla prawdziwych smakoszy. Autorka zabierze Cię ze sobą na podziemny szlak archeologiczny biegnący pod chodnikami Trydentu, zabierze do miasta stu wież, którym okaże się nie San Gimignano, ale Albenga, i wskaże, gdzie w Rzymie, apostołowie Piotr i Paweł powstrzymali lewitującego Szymona Maga, który parał się czarną magią.

Miłośnicy poloników też znajdą w książce coś dla siebie. Pisząc o Marche, autorka przypomina nam, że dzieje 2 Korpusu we Włoszek, to nie tylko Monte Cassino. Stąd pojawia się w przewodniku Ankona alla Polacca.

Każde z wybranych miejsc jest opisywane barwnym językiem przez Annę Kłosowską, która łączy kwestie historyczne czy geograficzne z zasłyszanymi legendami oraz własnymi wrażeniami. Jak w każdym przewodniku opis obiektu kończy się wskazówkami dotyczącymi dojazdu, zarówno samochodem, jak i pociągiem czy autobusem.

A dodatkowo książka zachwyca poziomem edytorskim – elegancki papier, setki dobrze dobranych zdjęć i ilustracji oraz operowanie kolorem pozwalające na szybkie odnalezienie ciekawostek, poleceń formułowanych przez znane osoby czy wskazówek dotyczących noclegów.

Czego więcej potrzebuje miłośnik Italii?

Książka napisana poprawnie, niezłym stylem, który potrafi zainteresować. Jednakże wbrew tytułowi faktów, które są nieznane czy wręcz zaskakujace jest niewiele. Dobra pozycja na wyjazd, na leżak nad morzem.

Warto przeczytać przed podróżą do Włoch.

Warto przeczytać przed podróżą do Włoch.

Ciekawa pozycja zwłaszcza dla planujących wakacje we Włoszech. Troszkę w inny sposób przedstawiająca ciekawe zakątki tego kraju niż większość przewodników.

Kolejny przewodnik po Włoszech. Kolejny ale zupełnie inny, bo nie mamy opisanych w nim znanych i popularnych atrakcji turystycznych. Autorka oprowadza nas po Włoszech w swój własny sposób, ukazując nam je niejako od kuchni.
Książka podzielona jest na rozdziały, bohaterem których są poszczególne regiony Włoch. Ukazane są miejsca i atrakcje turystyczne mniej znane przez turystów, jednak nie znaczy to ze nie warte uwagi.
Na początku każdego rozdziału mamy trochę historii, ale podanej w tak przystępny sposób, że nie ma się ochoty przerzucić strony bez jej przeczytania.
Plusami tej książki są: przystępny i prosty język a także przepiękne zdjęcia. W zależności od tego, w jaki sposób chcemy przemierzyć Włochy, autorka podaje nam sposób dotarcia do wybranych przez nią miejsc. Mamy więc podane trasy samochodowe,autobusowe i kolejowe. Dodatkowo dla bardziej zainteresowanych zostały umieszczone adresy internetowe stron www pod praktycznie każdym miejscem opisywanym w przewodniku. Bardzo to przydatne według mnie :)
Pozycja zdecydowanie warta uwagi :)

"Włochy jakich nie znacie" to przewodnik turystyczny autorstwa Anny Kłossowskiej - podróżniczki, pilota wycieczek, dziennikarki i tłumaczki, która uważa Włochy za swoją drugą ojczyznę. Co jednak wyróżnia tę publikację z całego mnóstwa jej podobnych, od których uginają się księgarskie półki? Przede wszystkim nietuzinkowe podejście do tematu. Autorka, znudzona tradycyjną zawartością przewodników, które w różnych kombinacjach oferują właściwie to samo, postanowiła stworzyć alternatywną publikację wykraczającą poza żelazne punkty każdej klasycznej wycieczki podając bardziej zróżnicowane propozycje tras i miejsc poza głównymi traktami turystycznymi i dowodząc, że mniej popularne wcale nie znaczy mniej atrakcyjne. Wybór miejsc proponowanych przez autorkę jest w związku z tym całkowicie subiektywny; łatwo też zorientować się, że Kłossowska preferuje poznawanie Włoch niejako od kuchni, poprzez odkrywanie smaków i zapachów prowincji, ale nie tylko. Rezygnując z powielania schematycznych tras innych przewodników proponuje nawet w przypadku najbardziej znanych miast i regionów miejsca i szlaki, które pozwolą na nowo odkryć ich piękno, niejednym zaskoczyć, ukazać ich inne oblicze.

Jak na rzetelny przewodnik przystało, autorka wskazuje najwygodniejsze opcje dróg dojazdowych do każdego z opisywanych miejsc, jak również propozycje miejsc noclegowych, potraw regionalnych oraz wydarzeń kulturalnych i festiwali. Kolejną atrakcją są rekomendacje znanych osób, podobnie jak autorka zafascynowanych tym malowniczym zakątkiem świata. Swoje ulubione miejsca we Włoszech polecają między innymi: kardynał Stanisław Dziwisz, korespondent Francuskiej Agencji Prasowej w Rzymie Michel Viatteau, podróżniczka i dziennikarka Nelly Kamińska, wybitna tłumaczka literatury włoskiej Maria Ernst, nasz znakomity piłkarz od lat mieszkający we Włoszech Zbigniew Boniek oraz wielu innych. Jest to z całą pewnością ciekawe i oryginalne urozmaicenie publikacji.

Bardzo ważną sprawą w przypadku przewodnika turystycznego jest czytelny i przejrzysty układ stron, który ułatwia orientację i pozwala szybko odnaleźć konkretną informację czy interesujący nas region, miasto bądź obiekt; nie inaczej jest w przypadku niniejszej publikacji. Znakomicie uzupełniają ją fantastyczne, kolorowe fotografie wydobywające naturalne piękno włoskich krajobrazów, turystycznych atrakcji oraz specjałów lokalnych kuchni. Choć autorka wyczerpująco opisuje tylko wybrane miejsca, pokazuje także inne warte naszej uwagi opatrując informację miniaturką zdjęcia, krótką charakterystyką oraz odnośnikiem w postaci adresu strony internetowej, co jest sporym udogodnieniem dla czytelnika pozwalającym na własną rękę szukać dodatkowych wiadomości.

Przewodnik podzielony jest na dwadzieścia rozdziałów, z których każdy dotyczy jednego regionu Włoch, poprzedzonych krótkim wstępem oraz wprowadzeniem, który w interesujący i dość wyczerpujący sposób zaznajamia czytelnika z przebogatą historią tego kraju. Nie mogło w tym miejscu zabraknąć legendy o założeniu Rzymu - nie jedynej zresztą przytoczonej przez autorkę. Mity i podania wszelkiej maści po wielekroć przeplatają notatki geograficzno - historyczne, co szczególnie nie dziwi zważywszy na to, że niemal każde miasto czy region we Włoszech może poszczycić się własną legendą; autorka sypie nimi jak z rękawa, co moim zdaniem skuteczniej przykuwa uwagę niż garść suchych faktów.
Intrygują nie tylko włoskie podania, lecz również liczne ciekawostki i anegdoty dotyczące omawianych miejsc i ukazujące mniej znane ich oblicza. I tak na przykład w górskim Piemoncie warto nie tylko poszusować po alpejskich stokach, ale też odwiedzić Muzeum Marionetek w Turynie gromadzące kilkaset eksponatów, niektóre liczące sobie ponad dwieście lat - w tym marionetkę Pinokia!
Warto również wybrać się w Dolinę Aosty nie tylko papieskim szlakiem, ale choćby po to, by podziwiać ruiny rzymskiego amfiteatru, równego wiekiem Chrystusowi; w Lombardii zachwycić się wspaniałą mediolańską katedrą o dachu otoczonym lasem iglic i wieżyczek, kontemplować "Ostatnią Wieczerzę", słynny Kodeks Atlantycki Leonarda da Vinci czy... pukiel włosów Lukrecji Borgii przechowywany w Pinakotece. Wenecja Euganejska nie tylko kusi atrakcjami malowniczego miasta na wodzie, ale też słynie z partii żywych szachów rozgrywanych w miasteczku Marostica oraz baśniowymi zamkami Romea i Julii w Montecchio Maggiore, zaś Liguria - Albengą zwaną Miastem Stu Wież, figurą podwodnego Chrystusa w San Fruttuoso czy Zatoką Poetów, gdzie utonął Percy Shelley. W mało znanym polskim turystom regionie Emilia Romania warto przyjrzeć się bliżej czterem warowniom strzegącym Apeninów - Quattro Castella, zaś fani wyścigów Formuły 1 z pewnością skorzystają z okazji obejrzenia toru Imola; w Toskanii, poza Florencją, warto udać się w rodzinne strony mistrza Leonarda - do miasteczka Vinci czy do Carrary słynącej z marmurowych kamieniołomów; Kampania to nie tylko Wezuwiusz i ruiny Pompejów i Herkulanum, lecz także wyjątkowo uroczy przylądek Palinuro, gdzie według legendy przybił do brzegu Eneasz po upadku Troi. Nie od rzeczy będzie również wyprawa na Sardynię, choćby po to, by na własne oczy zobaczyć groby Gigantów - megalityczne budowle sprzed trzech tysiącleci mogące spokojnie konkurować z angielskim Stonehenge.

"Włochy jakich nie znacie" - oto publikacja, której tytuł nie jest przesadą, chwytem reklamowym czy zachętą bez pokrycia, ale jak najbardziej uzasadnioną zapowiedzią treści. Jestem przekonana, że lektura okaże się ożywczą inspiracją dla podróżników, którzy spragnieni wyjątkowych wrażeń poszukują nowych, nieprzetartych szlaków po Półwyspie Apenińskim. Ten przewodnik to prawdziwa kopalnia ciekawostek, anegdot i informacji pozwalająca na nowo odkryć znane oraz poznać nieznane zakątki Włoch, a przy okazji dobrze się bawić. Serdecznie polecam!

• Italia
  • Podróżnicze
  • Przeczytane 2012

Dodaj cytat z książki Włochy jakich nie znacie