Zemsta w imię zła

Okładka książki Zemsta w imię zła Kerry Wilkinson
Okładka książki Zemsta w imię zła
Kerry Wilkinson Wydawnictwo: Damidos Cykl: Detektyw Jessica Daniel (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Jessica Daniel (tom 2)
Vigilante
Damidos
2012-12-03
2012-12-03
Tomasz Illg

Pani detektyw- pewnego ranka idzie do pracy tak jak cały dzień, nie spodziewa się tego co ją może zostać, niby zwykłe morderstwo. Okazuje się, że jednak nie na tym koniec bo giną kolejne osoby...Ale czy aby na pewno?
Seria zdarzeń, która łączy się nawzajem i pojawią się wspólny mianownik- ON - główny podejrzany i te miejsce ale.... to zakład karny?

No właśnie ale - wszystkiego się mogłam spodziewać ale nie takiego zakończenia. Większą część książki bylam tego samego zdania co główna bohaterka! Razem z nią starałam się rozwiązać zagadkę 😁

Świetny kryminał z zaskakującą fabułą która cały czas trzymała w napięciu, ogrom zwrotów akcji, bardzo dobrze wykreowani bohaterowie.

I te nawiązania do poprzedniej części po którą już wiem, że muszę sięgnąć bo te małe wzmianki tak mocno zaciekawiły. Poprostu trzeba ją przeczytać!

No właśnie ale -...

Dosyć pomysłowo skonstruowana fabuła, ale przyznam, że całość oceniam bez fajerwerków. Autor długo się rozkręcał. I chociaż sporo było morderstw dokonywanych nocami na ulicach Manchesteru, to jeszcze na 177 stronie wiało nudą. Główna bohaterka nie zdobyła mojej sympatii. Zaledwie lekko ją polubiłam. Potem już autor zupełnie odpłynął i zaczął kombinacje z DNA podejrzanego. A to nieznany i niepodobny brat bliźniak, a to siostra, którą ktoś nagle wyciągnął jak króliczka z kapelusza. Jeden ojciec i dwie matki lub dwóch ojców i jedna matka, troje rodzeństwa i wszyscy nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Matki i ojciec lub matka i ojcowie (czy jakoś tak) nie żyją. Do tego romanse stróżów prawa w pracy. Ech, autor chyba wypił morze piwa w angielskich pubach i wyszło mu to, co wyszło, czyli przeciętny angielski kryminał nudnawy i z naciąganą fabułą.
Może mam uprzedzenie, ale brytyjscy pisarze to jakoś nie mają iskry do pisania dobrych powieści w tym gatunku.

"CZARNA LISTA" KERRY WILKINSON

Jest to druga część świetnego kryminalnego cyklu o detektyw Jessice Daniel.
Nowa, ciekawa historia, bardzo przemyślana fabuła i dopracowane szczegóły.
Realistyczni i tak bardzo ludzcy bohaterowie z tym wszystkim co w nas.
Charakterystyczny styl i bardzo plastyczny język. Jest tajemniczo i mrocznie.
Zaskakujące zakończenie, którego nie byłam w stanie przewidzieć.
Powieść wciąga w swój świat i bez problemu widzimy, słyszymy i czujemy to co nasi bohaterowie.
Napięcie niepokoju towarzyszy nam przez cały czas czytania.
Tym razem znana nam już pani sierżanta Jessica Daniel będzie miała kolejne trudne zadania.
Musi odszukać nożownika, który morduje ludzi z zimną krwią.
Pierwszą ofiarą jest młody mężczyzna, którego zwłoki zostają znalezione w Manchester, dzielnicy zła.
Jak wielkie jest zaskoczenie, gdy wychodzi na jak, że wszystkie ślady prowadzą do mężczyzny odsiadującego wyrok w więzieniu.
Znaleziona na miejscu przestępstwa krew należy właśnie do Donalda McKenna.
Czyżby ktoś próbuje go wrobić i to w tak głupi sposób?
Atmosfera się zagęszcza, ponieważ giną kolejni młodzi mężczyźni.
Pani sierżant udaje się ustalić, że jest coś co łączy wszystkie ofiary. Otóż każda z nich ginie w ten sam sposób ale i każda z nich jest przestępcą.
To szokujące odkrycie sugeruje, że ktoś "bawi się" w wysłannika sprawiedliwości czy "mściciela" i oczyszcza miasto ze zła Jest coraz trudniej, tym bardziej, że morderca w mediach ukazany jest jako superbohater, który pozbywa się złych i nikczemnych ludzi.
Co z tego wyniknie ? Co odkryje Jessica i kto okaże się zabójcą dowiecie się przeczytawszy tę powieść.
Emocje gwarantowane, niespodziewane zwroty akcji i zaskoczenia.

Świetna intryga warta poznania zakończenia.

Bardzo mi się podobała.

P O L E C A M :)

Już mam w rękach część trzecią pt. "Kobieta w czerni".

"CZARNA LISTA" KERRY WILKINSON

Jest to druga część świetnego kryminalnego cyklu o detektyw Jessice Daniel.
Nowa, ciekawa historia, bardzo przemyślana fabuła i dopracowane szczegóły.
Realistyczni i tak bardzo ludzcy bohaterowie z tym wszystkim co w nas.
Charakterystyczny styl i bardzo plastyczny język. Jest tajemniczo i mrocznie.
Zaskakujące zakończenie, którego nie byłam w...

Młodzi mężczyźni są atakowani i mordowani, a jedyne co wydaje się, że ich łączy to , iż są przestępcami. Zostali brutalnie zamordowani, ale nie okradzeni, przez co policja zastanawia się iż może po prostu nadepnęli komuś na odcisk. Wszystko zostaje wywrócone do góry nogami, gdy okazuje się iż zarówno krew znaleziona pod paznokciami jak i pojedyncze włosy należą do osoby która jest w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Detektyw Daniels próbuje ustalić czy DNA osadzonego zostaje podrzucane, a może osadzony sam dokonuje morderstw uciekając i wracając do więzienia z czyjąś pomocą. Jessika próbuje dociec prawdy gdyż uważa iż każdy zasługuje na sprawiedliwość,
„Czarna Lista” to naprawdę dobry kryminał ze świetną i zawiłą intrygą oraz pomysłową fabułą, pełną zwrotów akcji. Główna bohaterka zdecydowanie nie przypomina stereotypowych detektywów. Ma swoje wady i zalety ale właśnie wady powodują że nie da się jej nie lubić. Jest uparta i zdecydowana w dążeniu do celu. Książkę czyta się przyjemnie i zdecydowanie warto po nią sięgnąć nawet bez znajomości pierwszej części.

Niestety książka mnie rozczarowała. Do połowy było znośnie, jednak w momencie zaginięcia telefonu powstały schody. Miałam wrażenie, że autor na siłę pcha czytelnika w przekonanie, kto jest mordercą i brnie w to prawie do samego końca. Ja wiem, że właśnie o to tu chodzi, aby odsunąć podejrzenia od innych bohaterów, ale bardzo szybko można było dojść do wniosku, że to mocno naciągana teoria. Wydaje się, że zabrakło weny przy pisaniu tej książki a przy tym wiedza kryminalna baaardzo cieniutka. Myślę, że dla miłośników kryminałów to raczej jedna ze słabszych pozycji.

"Szybko przekonał się, że śledzenie kogoś nie jest takie proste, jak to pokazywali w telewizji."

Nie jest to zły kryminał, a jednak nie wciągnął mnie na tyle, abym się nim zachwyciła. Poprawnie skonstruowany i przedstawiony, lecz zabrakło pożądanej iskry niecierpliwości, niepewności i napięcia. Zagadka detektywistyczna niezbyt skomplikowana, swobodnie podąża się jej śladem, łatwo odgadnąć wiele elementów, które dla czytelnika dłużej powinny pozostać owiane mgłą niewiadomej. Trudno zatem mocno zaangażować się w grę snucia przypuszczeń i domysłów.

Fabule nie można odmówić nasycenia efektownymi scenami akcji, ale i tu nie wszystko wybrzmiewa spójnie, zupełnie jakby powieść pisały dwie osoby niekoniecznie znajdujące czas na wspólne uzgodnienia i wzajemne dopełnienia. Zastrzeżenia mam do niekonsekwencji w zachowaniach postaci, sprzecznych postaw, często nieadekwatnych do wieku lub funkcji, zarówno w przypadku kluczowych, jak i drugoplanowych bohaterów. Sceny realności zostały naciągnięte w kierunku abstrakcyjności, choć to akurat, biorąc pod uwagę klimat przygody, miało intrygujący urok i dawało efekt wyraźnego brzmienia. Podsumowując, książka nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale też specjalnie nie drażni, nadaje się do poczytania w wolnym czasie, kiedy akurat nie mamy nic innego do robienia, a chcemy w spokojniejszej niż zazwyczaj atmosferze przeżyć historię z kryminalnym dreszczykiem.

Detektyw Jessica Daniel odznacza się wyjątkową ambicją i determinacją w wypełnianiu obowiązków zawodowych, jednocześnie nie waha się iść pod prąd, nie zawsze w pełni wypełnia rozkazy szefostwa jeśli to może pomóc w prowadzeniu dochodzenia. Tym razem przydzielono jej sprawę ustalenia tożsamości mordercy młodego mężczyzny, którego ciało odnaleziono na jednej z ulic mrocznej manchesterskiej dzielnicy. Już po pierwszych ustaleniach okazuje się, że śledztwo może przybrać zaskakujący obrót. Wszystko wskazuje, że sprawcą jest więzień, który właśnie odsiaduje wyrok, jednak jak to możliwe? Ale to nie koniec osobliwych faktów, które stopniowo odsłaniają długie cienie tajemnic i sekretów. Tak naprawdę, Jessica nie wie, czego jeszcze może się spodziewać, nie przypuszcza, jak radykalnie będzie zmuszona zmienić styl działania, aby ustalić, kto zdejmuje czołowych przestępców z areny i co się za tym kryje?

bookendorfina.pl

Wszelkiego rodzaju serie mają swoje plusy i minusy. Plusy są takie, że jeśli tylko człowiekowi się coś spodoba to wie, że czeka na niego ciąg dalszy. Minusy są takie, że trzeba czekać na kolejne tomy tak długo, aż pisarz je wyda. Gdy się nie spodoba problemy znikają. Z Kerry'm Wilkinsonem było tak, że zaciekawił mnie od samego początku. Pierwsze co przyciągnęło moją uwagę to okładka jego książki (cieszy mnie, że styl utrzymał się przy kolejnej!),a potem jeszcze opis. A skoro pierwsza część wpadła w oko to kolejne muszę czytać, bo inaczej będę się czuła niekompletna.

Jessica Daniel na swojej drodze spotyka na swojej drodze dość niespotykanego mordercę. Zagadkowa seria morderstw sprawia nielada wyzwanie sierżant Jessice oraz jej współpracownikom. Zarówno media, jak i mieszkańcy miasta w mścicielu widzą sprzymierzeńca w walce z przestępczością, z którą nie radzi sobie policja. Cieszą się, że ktoś podjął się zadania i działa tam, gdzie mundurowi nie chcą lub rzekomo nie mogą. Najgorsze jest jednak to, że jej nowy przełożony nie kwapi się do rozwiązania sprawy gdyż samozwańczy czyściciel świata zabija... kryminalistów!

Problemy i komplikacje zaczynają się w momencie, gdy w laboratorium kryminalistycznym odrywają, że krew znajdująca się na miejscach zbrodni należy do mężczyzny, który odsiaduje wieloletni wyrok w więzieniu...

I tym sposobem tematem przewodnim w kolejnej powieści Wilkinsona jest DNA. Dziedziczenie, genetyka, rodzeństwo, dna mitochondrialne - tak, to ostatnie brzmi dla niektórych, jak z kosmosu, a to przecież tylko dna dziedziczone po matce! Myślę, że to dobra pozycja dla kogoś, kto dopiero zapoznaje się z tematyką genów, gdyż autor naprawdę się przyłożył i w zrozumiały sposób wyjaśnił czytelnikowi za sprawą śledztwa jak wygląda droga od momentu pobrania materiału do momentu zamknięcia winnego. Mogłabym powiedzieć, że krok po kroku sprawa zostaje rozwikłana, ale w tym wypadku wolałabym napisać kropla po kropli, a dopiero potem pomału kroczek po kroczku na przód. A po drodze wiele niewiadomych, jeszcze więcej znaków zapytania i brak odpowiedzi czy nawet podpowiedzi co dalej. Ja dość szybko odkryłam plany autora, ale w zupełności nie przeszkodziło mi to w dokończeniu książki i smakowaniu się umiejętnościami pisarza. Myślałam, że to pierwsza powieść Kerry'ego, a raczej zawarta w niej intryga mi się spodobała, ale teraz wiem, że to poprostu jego pióro. Ma niezłe pomysły, a do wykonania ciężko się przyczepić i tyle. Zdecydowanie czekam na dalsze losy Jessiki Daniel oraz pokaz umiejętności Wilkinsona.

"Czarna lista" to drugi tom serii o detektyw Jessice Daniel. Zaczynając lekturę nie znałam pierwszej części, jednak zupełnie nie przeszkadzało mi to w czytaniu. Książka była tak ciekawa, że w najbliższym czasie planuję nadrobić zaległości i mam zamiar przeczytać pierwszy tom.

Manchester. W okrytej złą sławą dzielnicy odnalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny. Ślady na miejscu zbrodni wskazują, że sprawcą jest Donald McKenna. Problem w tym, że odsiaduje on karę dożywotniego więzienia i nie ma możliwości żeby popełnił tę zbrodnię. Tymczasem mordowani są kolejni mężczyźni, a wszystkie tropy jednoznacznie prowadzą właśnie do McKenny. Daniel nie ma łatwego zadania. Główny podejrzany siedzi w więzieniu, morderstwa trwają, a opinia publiczna uważa sprawcę za samozwańczego mściciela, bo ten zabija tylko przestępców.

Kerry Wilkinson napisał książkę z bardzo ciekawym pomysłem na fabułę. Autor doskonale wie jak wciągnąć czytelnika w opowiadaną przez siebie historię i jak trzymać go w napięciu do ostatniej strony. Dla mnie lektura tej książki to była fajna, kryminalna zabawa. Cały czas próbowałam rozwikłać zagadkę, a nie ułatwiały mi tego mylne tropy i ciągłe zwroty akcji. Jak już myślałam, że wiem kto jest mordercą, okazywało się, że jestem w błędzie.
"Czarna lista" to dobry kryminał z zawiłą intrygą, ciekawie wykreowanymi bohaterami i niecodziennym pomysłem na fabułę. Takie książki lubię i polecam!

"Czarna lista" to drugi tom serii kryminalnej o sierżant Jessice Daniel, młodej policjantce, która ambitnie walczy z kolejną zagadką. Tym razem na swojej służbowej drodze napotyka tajemniczego zabójcę ludzi, którzy, delikatnie rzecz ujmując, nie żyją zgodnie z prawem. Jessica próbuje odnaleźć mordercę, aby móc zamknąć go w więzieniu, ale wszystkie ślady znalezione na miejscach zbrodni wskazują na to, że zabójca już się tam znajduje. Co ciekawe, jest to solidnie strzeżone więzienie o zaostrzonym rygorze. Na niekorzyść prowadzonego śledztwa wpływa też fakt, że morderca kryminalistów jest postrzegany przez społeczeństwo, media, a nawet samych policjantów, jako ktoś kto przysługuje się światu, a nie jak typowy zbrodniarz.

Jessica jednak dzielnie walczy nad rozwiązaniem zagadki. Podejrzanym, oprócz oczywiście siedzącego w więzieniu Donalda McKenna, staje się szef policjantki. Kobieta dostaje pewnej obsesji dotyczącej swojego przełożonego, a uczucie to wzmacnia się dodatkowo, gdy jedną z ofiar zabójcy staje się przyjaciółka Jessici, policjantka, która pracowała w tym samym komisariacie.

Kto tak naprawdę okaże się zabójcą? Czy osadzonemu w więzieniu człowiekowi udaje się w jakiś sposób zabijać kryminalistów? Czy skazany mężczyzna ma rodzeństwo, może bliźniacze, którego to DNA policjanci znajdują na miejscach zbrodni? A może zabójcą jest przełożony Jessici, któremu wyraźnie nie do końca zależy na złapaniu mordercy, który wg niego pomaga policji w pozbywaniu się przestępców? Może jednak jest to ktoś, kto podszywa się pod McKennę próbując oczyścić się z winy?

Sprawa zabójstw w tej książce wg mnie od początku jest prowadzona tak, aby zainteresować czytelnika i zachęcić go do samodzielnego poszukiwania zabójcy. Tropy są tak poplątane, że naprawdę od początku cała zagadka nie jest prosta. Poznajemy sporo osób, z których wiele ma coś do ukrycia. Jessice pomaga dodatkowo bardzo nieśmiały kolega, z którym z czasem łączy ją troszkę więcej, ale w końcu nic z tego nie wychodzi (ku mojemu zawodowi, niestety, bo jakoś kibicowałam temu związkowi... Mam nadzieję że wątek wróci jeszcze w dalszych tomach).

Mnie się ta książka bardzo podobała. Jest to taki typ kryminału który lubię - zawiły, nieoczywisty, z wieloma bohaterami, wieloma wątkami, ze ślepymi uliczkami w śledztwie i z lekkim wątkiem obyczajowo-romantycznym. Postać Jessici Daniel, która przypadła mi do gustu już w pierwszej części tej serii, w tym tomie zyskała moją jeszcze większą sympatię swoim uporem i zdecydowanym dążeniu do celu, nawet jeżeli ma to oznaczać łamanie prawa.

Z niecierpliwością czekam, aż reszta tomów tej serii zostanie wydana w Polsce, bo z moich informacji wynika, że autor napisał ich aż 13! Wydawnictwo Dragon - liczę na Was! I bardzo dziękuję za to, że dzięki Wam mogłam przeczytać tę powieść.

„Czarna lista” to drugi tom z cyklu o przygodach detektyw Jessiki Daniel autorstwa Kerry Wilkinson. Wilkinson jak może wiecie (albo nie) jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem sportowym urodzonym w Bath w Somerset.
To było moje drugie spotkanie z jego twórczością. Czy zaliczyłam je do udanych?

Przed sierżant Jessicą Daniel piętrzy się stos ciał. Zazwyczaj kiedy na wolności grasuje seryjny zabójca, prowadzący śledztwo działają pod dużą presją, żeby jak najszybciej ująć sprawcę. Ale tym razem wszystkie ofiary to także nieznający litości kryminaliści. Media i opinia publiczna w tajemniczym mścicielu widzą nieoczekiwanego sprzymierzeńca. Nowy przełożony Jessiki również wydaje się nie mieć nic przeciwko temu, by ktoś wyręczał jego ludzi w pracy. Sprawy komplikują się, gdy lekarze sądowi odkrywają, że znaleziona na miejscu zbrodni krew zabójcy należy do mężczyzny odsiadującego wieloletni wyrok w więzieniu...

Muszę przyznać, że ten opis mnie zaintrygował i od razu nabrałam apetytu na ugryzienie tej historii.

W „Czarnej liście” autor wykreował nie lada zagadkę dla detektyw Jessiki Daniel. Wszystkie ślady na miejscach zbrodni jednoznacznie wskazują na to kim jest morderca. Nic tylko się cieszyć chciało by się rzec i klasnąć w dłonie. Ale tak łatwo nie było…
Bo jak się szybko okazało problem był bardziej skomplikowany!
No i tu zaczęło się już całkiem ciekawie, gdyż człowiek podejrzany o zabójstwa w tym samym czasie osadzony jest już w zakładzie karnym.
W głowie powstał mi mętlik, bo niby jak to możliwe, by penitencjariusz zakładu więziennego mógł dokonać zbrodni spoza krat?
Skąd na miejscu zbrodni ślady krwi zabójcy? Mordercy, który już not bene odsiaduje wyrok!
A może to wcale nie on?
Może ktoś go wrabia?
A może to jakiś jego genetyczny bliźniak?
Różne scenariusze krążyły mi po głowie.

„Czarna lista” zaskoczyła mnie i trzymała poziom adrenaliny na odpowiednim poziomie kryminalnym.
Fajnie skonstruowana fabuła, dobrze wykreowani bohaterowie i niesamowity brytyjski klimat wciągają bez dwóch zdań!

Powiem Wam szczerze, że zaczynam siebie widzieć częściej w takim otoczeniu.
Autor zdecydowanie nabiera wiatru w żagle i wypływa na coraz to szersze morze, co niezmiernie mnie cieszy, bo to oznacza, że dobrego i ciekawego kryminału mi nie zabraknie.

Teraz zamierzam cierpliwie czekać na kolejną odsłonę cyklu o pani detektyw Daniel i mam nadzieję, że autor zaskoczy mnie wkrótce czymś niebagatelnym.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon.

To było moje drugie spotkanie z jego twórczością. Czy zaliczyłam je do udanych?

Przed sierżant Jessicą Daniel piętrzy się stos ciał. Zazwyczaj kiedy na...

• Beenar
  • Posiadam :)

Dodaj cytat z książki Zemsta w imię zła