Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Okładka książki Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
literatura piękna
色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 Shikisai wo motanai Tasaki Tsukuru to, Kare no Junrei no Toshi
Muza
2013-11-06
2013-11-06
Data 1. wydania:
2014-08-12
Anna Zielińska-Elliott
literatura japońska realizm magiczny

Jest w bohaterach kreowanych przez Murakamiego (a może ogólnie w Japończykach?) coś, co jest mi bliskie. Podobne rozterki, przemyślenia, pewnego rodzaju tęsknota za minionym czasem. Tak jak w przypadku "Norwegian Wood", "Bezbarwny Tsukuru..." to nostalgiczna powieść, napisana prostym, ale pięknym językiem.

Polecam zarówno fanom Murakamiego, jak i osobom, które chcą dopiero zapoznać się z twórczością tego autora.

Polecam zarówno fanom Murakamiego, jak i osobom, które chcą dopiero...

5/6
jak na Murakamiego to brakuje magicznego elementu

5/6
jak na Murakamiego to brakuje magicznego elementu

Murakami we wspaniały sposób pisze o przyjaźni, jej niebezpieczeństwach i drodze do odkrywania prawdy

Ładna powieść. Napisana prostolinijnie, niemniej ten zwyczajny język ma wiele urody. Narrator jest wnikliwym obserwatorem ludzi i zręcznie opowiada o bohaterach oraz ich losach, osadzonych w realnym świecie, aczkolwiek niepozbawionych tajemniczości.

Murakami jakiego mogłem się spodziewać. W swoim stylu zostawia niedokończone wątki, daje pole do własnej interpretacji. Bohaterowie, co lubię u Japończyka, bardzo dojrzali emocjonalnie.

Nie jest to najlepsza książka tego autora, ale mimo wszystko jest bardzo dobra. Tylko zakończenie bardzo rozczarowujące i jakieś takie nijakie...

Jaka szkoda, że Tsukuru nie jest jednym z tomów jakieś trylogii czy tetralogii, np. kontynuacją "Norwegian wood"...
G. G. Marquez powiedział, że pisarz całe życie pisze tę samą powieść. I tu tak właśnie jest - ten sam typ bohatera, co w większości książek Murakamiego (mężczyzna, rozchwiany, poszukujący), podróż, motywy, monologi wewnętrzne, przeszłość i zmarli - to wszystko, czego doświadczyłem już w kilkunastu poprzednich jego książkach.
Ta najbardziej przypominała mi jednak "Norwegian", przez swój mniej magiczny, a bardziej realizm. Nie ma małych ludzi, nie ma owiec ani dwóch księżyców - i chyba dobrze! Jest gęsto, bywa niewygodnie, nie zawsze miło. Ale literacko znakomicie.
Nie wiem, czy czegoś jej brakuje. Może mogłaby być jeszcze dłuższa, by znakomity nastrój trwał. I by były kolejne tomy.

tego nie da się opisać, trzeba spróbować książek Murakamiego, najlepiej zacząć od opowiadań i jeśli "wejdzie" to zostajesz :D

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Kolejne bardzo udane spotkanie z japońskim autorem była to interesująca podróż po zakamarkach ludzkich tajemnic, sile przyjaźni, rozterek którą towarzyszą bohaterom w ich życiu, trudnych i krzywdzących decyzji, mających wpływ na losy innych, historia tak realna, że mogła wydarzyć się w rzeczywistości. Murakami zgodnie ze swoim stylem snuje niespieszna opowieść, która początkowo może wydawać się banalną w rzeczywistości taką nie jest.

Myślę że najlepszą rekomendacją tej książki będzie fakt, że przeczytałem ją jednym tchem w ciągu jednego dnia dopóki nie poznałem tej historii do samego końca. Ale jak to bywa u Marakami ‘ego, pewne kwestie nie zostały wyjaśnione, można poczuć niedosyt albo samemu dopowiedzieć sobie zakończenie. Jego proza pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi uważam jednak, że to celowy zabieg autora, to swoista furtka do dowolnej interpretacji przez czytającego i to jest właśnie najpiękniejsze w moim odczuciu, bowiem pozwala utożsamiać się, uczestniczyć w wydarzeniach o których się czyta, modelować rzeczywistość według własnej wyobraźni w kształcie jaką chcielibyśmy ją zobaczyć w kontekście tych zdarzeń które już znamy.

Powieść „BEZBARWNY TSUKURU TAZAKI I LATA JEGO PIELGRZYMSTWA” to w rzeczywistości sentymentalna, przepiękna opowieść o dojrzewaniu, dorastaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, to pielgrzymka w głąb własnej osobowości, wzruszająca, nostalgiczna, tak naprawdę dochodzę do wniosku że tytułowy bohater Tsukuru Tazaki w cale nie jest „BEZBARWNY”, to postać skomplikowana, złożona, uwikłana jedynie w traumę z młodości, która ma przeogromny wpływ na jego dotychczasowe życie.
Z pewnością nie będę oryginalnym jak napiszę, że Murakami kupił mnie swoją prozą, doszło do tego że prowadzę istne polowanie na jego książki w Miejskiej Bibliotece, bo rozchodzą się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”, chcę jak najszybciej do nich dotrzeć i się zapoznać z ich treścią, a nie jest to wcale takie proste, głównie za sprawą niedostępności, no cóż trzeba będzie wykazać się cierpliwością. Proza Murakami’ ego mnie urzeka, zupełnie tracę kontakt z rzeczywistością,, stał się on jednym z moich ulubionych autorów, takie są fakty.

Reasumując szczerze polecam tę pozycję innym czytelnikom tym przekonanym i tym nieprzekonanym do jego prozy, ponieważ każda jego książka to symfonia z magią dźwięków docierających na najskrytszych zakamarków ludzkiej duszy. Pozdrawiam wszystkich czytających moja krótką opinię o książce:) Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Autor wprowadza nas w tajniki ludzkiej podświadomości, balansując pomiędzy zwykłą psychologią a czymś paranormalnym. Niesamowita enigmatyczna atmosfera skłaniająca do rozmyślań. Wyraziste postacie, obok których nie można przejść obojętnie. Absolutne dzieło.

Haruki Murakami Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Zobacz więcej