Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973

The Rat (tom 1-2)
literatura piękna
Anna Zielińska-Elliott
literatura japońska realizm magiczny

Słuchaj pieśni wiatru... słucham i nic nie słyszę! Żadnej akcji, no żadnej! Można wyjść poobserwować ludzi na ulicy i w barze - efekt ten sam, tylko mniej czasu zajmuje.
Daję plusa za poprawny język, który mnie nie zmęczył i nie otoczył zbędnymi epitetami.

Poetycka ksiazka, "Szczur i Ja - Młode lata" nie ma tutaj fabuły praktycznie takie luzne sytuacje i refleksje, słabsze niz inne jego ksiazki ale ten sam styl.

Bardzo dobra książka. Murakami ma specyficzny styl, ale przez to czyta się go lekko, przyjemnie, momentami z lekką konsternacją. Polecam.

Czytałam wcześniej już sporo książek tego autora. Pierwsza z powieści w tej książce kompletnie mi nie pasuje do jego późniejszego stylu. Druga już bardziej była w jego stylu. Polecam fanom autora - ciekawie przeczytać jego dwie pierwsze powieści.

Przypuszczam, że jestem w dość wyjątkowej sytuacji, bo nie przeczytałem dotychczas ani jednej książki Murakami-sana. Mam zatem możliwość prześledzenia rozwoju jego talentu (a takowy Japończyk posiada bez wątpienia) w chronologicznym porządku.

Muszę przyznać, że bardzo mi trudno określić, co w prozie Murakamiego fascynuje i czym odróżnia się ona od tej innych autorów,...

Murakami w powijakach. Dobrze że później zaczął pisać w sensem. O ile proza Murakamiego ma sens... Ten współcześniejszy bezsens ma więcej sensu niż ten z czasów jego debiutu. Dobrze, rozwija się.

Po przeczytaniu "Słuchaj pieśni wiatru" myślałam, że to jeszcze nie koniec, książka jest w połowie, może jeszcze się rozkręci, ale na następnej stronie zaczęła już się kolejna - "Flipper...". Nie wiem jaka jest ta druga, bo czułam za dużą niechęć po tej niby pierwszej.

Tak jak uwielbiam prozę Murakamiego, tak w tym przypadku 3/4 książki po prostu przeleciałam wzrokiem. Nieinteresujące, nieskoordynowane, nie wiadomo dokąd zmierza, nie dość magiczne w porównaniu do późniejszych powieści.

Przychylam się do opinii, że to bardziej książka ciekawostka niż coś, co poleciłabym z własnej woli.

O barze, o Szczurze, o historiach z życia, dużo dialogów, przemyśleń. Krótka książka, którą przeczytać można w jeden wieczór. Luźno napisana. Raczej nie stanie się moją ulubioną książką autora.

Prawdziwa przygoda z tą książką, ponieważ rozpoczęłam ją czytać od trzeciej części
" Przygoda z owcą" i coś mi tutaj nie pasowało. Pojawił się nowy bohater Szczur, którego jak wynikało z akcji powinnam znać, ale szybko zorientowałam się, że brakuje mi dwóch pierwszych części. No i rozpoczęłam właściwie pozwalając owieczce trochę poczekać.
To pierwsze z powieści...

Dyskusje

1 657