Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero

2021-04-01
2021-04-01
9788381912143
Nowy Jork historia

Dość interesujący reportaż o Nowym Jorku, wiele historii z zanych wszystkim miejsc, jak powstawały jak się zmieniały. Polecam każdemy kto chce poznać historię tego miasta

Świetne kompendium wiedzy na temat Nowego Jorku. Historia i architektura miasta omówiona skrupulatnie, przybliża to najsłynniejsze i najbardziej pożądane miasto świata. Dużo historii budynków i dzielnic oraz ciekawostek w pigułce: od holenderskich osadników i wielką migrację przez budowę Brooklyn Bridge i WTC, po Time Square i Broadway.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone - moje odwieczne źródła fascynacji.
▪️
Tym razem Nowy Jork odkrywałam oczami Magdy. Począwszy od genezy powstania, poprzez wędrówki po dzielnicach miasta, aż po prywatne odczucia z nim związane.
▪️
Autorka krok po kroku opisuje jak powstawało miasto, będące dziś centrum świata. Pokazuje jak na przestrzeni lat ścierały się opozycyjne punkty widzenia na temat nieustającej jego rozbudowy. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy w tak multikulturowym miejscu tętniącym życiem da się odnaleźć spokój.
▪️
Najważniejsze miejsca i budynki miasta zasłużyły na osobne rozdziały. I tak oto mamy okazję bliżej zapoznać się z Wall Street, Mostem Brooklińskim, High Line, Central Parkiem czy zapierającym oddech dworcem Grand Central.
▪️
Jedyne czego mi zabrakło to opisu Nowego Jorku podczas okresu świątecznego. Miasto nabiera wtedy wyjątkowej magii a bogato zdobione i oświetlane budynki tworzą klimat ciężki do podrobienia. Mam jednak nadzieję, że ten rozdział dopiszę już sama.
▪️
Ta lektura to zdecydowany must have dla miłośników NYC!

Mój bookstagram: my.books.shelf

Nowy Jork, Stany Zjednoczone - moje odwieczne źródła fascynacji.
▪️

Mam wydanie drugie zmienione z 2021 roku. Uznaję to za ciekawe przeprowadzenie czytelnika przez historię Nowego Jorku. Głównie dotyczy Manhattanu jako rdzenia metropolii. Jest to subiektywne spojrzenie Magdaleny Rittenhouse na Gotham. Atutem są dwie mapy na wewnętrznych okładkach książki – tak jak ja to czynię, można odnosić się do nich podczas czytania poszczególnych rozdziałów. Dzięki tym mapom człowiek znacznie lepiej orientuje się z miejscem z którym dokładnie wiążą się konkretne wydarzenia. Moja uwaga do autorki: powinna popracować nad poprawą składni zdań.

Doskonały reportaż. Trudno mi się czyta zazwyczaj taką literaturę, ale nie tym razem. Wciągnęła mnie i bardzo zainteresowała. Polecam szczególnie planującym wyjazd do USA jako kopalnię ciekawostek i inspiracji.

Mnóstwo informacji i historii. Na minus forma, która - tylko i wyłącznie w moim odczuciu - była dosyć podręcznikowa.

Chyba nie ma na świecie nikogo, kto nie chciałby chociaż raz odwiedzić Nowego Jorku. Ja również zaliczam się do tego grona i mam nadzieje, że kiedyś mi się to uda. Póki co, w ramach przygotowania do takiej podroży, mogę gorąco polecić książkę p. Magdaleny Rittenhouse. Jest ona bardzo dobrym wprowadzeniem do historii miasta, ale także wydarzeń i miejsc nietypowych. Bezsprzecznie można ją nazwać przewodnikiem, który prowadzi nas spokojnym krokiem (zupełnie przeciwnym do prędkości życia miasta) od atrakcji do atrakcji, od tych znanych typu Wall Street, Central Park, Broadway, do tych mniej rozpropagowanych jak chociażby park High Line. Dodatkowym plusem reportażu jest jego konstrukcja, długie rozdziały podzielone na kilku stronnicowe podrozdziały per atrakcja. Czyta się szybko i przyjemnie. Warto!

O Nowym Jorku od A do Z. Dużo dobrej historii. Po trochę z każdej dziedziny.

O Nowym Jorku od A do Z. Dużo dobrej historii. Po trochę z każdej dziedziny.

Nigdy nie byłem w Nowym Jorku i nic nie zapowiada, abym tam się pojawił w najbliższej przyszłości. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie dla poszerzenia wiedzy na temat historii tego miasta. Pod tym względem daleko większą pomocą służy forma reportażu niźli klasycznego przewodnika. W sumie lektura nie była zła, choć obiektywnie muszę przyznać, iż nie wszystkie rozdziały przypadły mi do gustu – miałem wrażenie, że czasami styl wydawał mi się przyciężki, niezbyt porywający. Natomiast za znakomite uważam partie poświęcone The New York Public Library. Interesująco wypadły rozdziały o życiu na Broadwayu oraz oazie zieleni – Central Park. W sumie ciekawa lektura na czytnik, ot taka „siódemka z minusem”.

• Reportaż