Dziewczyna ognia i cierni

Okładka książki Dziewczyna ognia i cierni Rae Carson
Okładka książki Dziewczyna ognia i cierni
Rae Carson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Trylogia ognia i cierni (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Trylogia ognia i cierni (tom 1)
The Girl Of Fire And Thorns
Albatros
2015-04-22
2015-04-22
2011-09-20
Elżbieta Piotrowska
Rae Carson literatura młodzieżowa fantasy

Ciekawe przedstawienie bohaterki. Przynajmniej jej wyglądu. Odświeżające, nie zdarza się prawie w gatunku YA. Sama fabuła dość ciekawa ale trochę zagmatwana. Może kiedyś zabiorę się za drugą część.

Dość trudno mi ocenić tę powieść. Ogólnie mi się podobała, było kilka zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń, co działa zdecydowanie na plus. Natomiast akcja mnie jakoś specjalnie nie porwała, dlatego troszkę się z książką męczyłam. Co więcej główna bohaterka bardzo mnie irytowała. Denerwowało mnie w niej przede wszystkim jej ciągłe myślenie o jedzeniu oraz podkreślanie jej masy. Zarówno przed podróżą, kiedy była pulchniejsza, jak i później, gdy podkreślała, że już nie jest... Nie przypadła mi również do gustu ogromna liczba opisów jedzenia. Wybijało mnie to z rytmu i niekoniecznie czułam potrzebę wracania do historii.
Nie przekonały mnie także wątki romantyczne. Poprowadzone były całkiem dobrze, natomiast książka nic by nie straciła, gdyby ich nie było.
Ale podobała mi się kreacja postaci drugoplanowych. Zwłaszcza Ximena i Hektor :)
Cykl nie doczekał się w Polsce ostatniego tomu, co mnie bardzo zniechęcało do rozpoczęcia Dziewczyny ognia i cierni. Jednak historia w tym tomie tworzy względną całość i nie ma potrzeby zaznajomienia się z kolejnymi, co jest ogromną zaletą ;)

Fantastyka YA z pełnym arsenałem zabiegów fabularnych typowych dla tego gatunku, czyli nastoletnia niedojrzała dziewczyna z kompleksami, która okazuje się "wybrana", mnóstwo przygód, zwrotów akcji, ale za to bohaterowie płascy jak patelnia, romanse polegające głównie na rzucaniu maślanych spojrzeń.
Mimo to wysoko oceniam tą książkę, ponieważ w obrębie swojego gatunku jest naprawdę, naprawdę niezła.
Akcja wartka, zasadzki, intrygi, jest kilka wydarzeń zupełnie nieoczekiwanych (nietypowych dla tego gatunku),rozwój głównej bohaterki (od zakompleksionej szarej myszy do samoświadomej i podejmującej odpowiedzialne decyzje królowej) zupełnie w porządku.
Romanse są najsłabszym elementem, właściwie mogłoby ich nie być (nie są istotne tak bardzo dla fabuły),ale co to byłaby za YA bez romansów?
Zdecydowanie polecam!

Mimo to wysoko oceniam tą książkę, ponieważ w obrębie swojego gatunku jest...

"Dziewczyna ognia i cierni" szesnastoletnia Elisa, posiadaczka Boskiego Kamienia. Mając kamień, dostaje trudne zadanie do wykonania, które musi sama odkryć. Na dodatek w tak młodym wieku musi wyjść za mąż za króla Alejandra de Vega. Wyjeżdża wraz z niedawno poślubionym mężem do jego królestwa. Podróż nie jest kolorowa, z każdej strony czyha na ich niebezpieczeństwo. Czy Elisie uda się spełnić proroctwo? Czy dziewczyna poradzi sobie z czyhającym z każdej strony niebezpieczeństwem i czy zazna odrobinę miłości?
Autorka stworzyła intrygującą i zaskakującą opowieść, tak wykreowała wszystkich bohaterów, że wręcz ich historię śledzi się z ogromnym zaciekawieniem. Postacie są bardzo barwne, wyraziste i co najważniejsze nie są przesadzone. Dzieje się dużo i szybko, a tempo akcji sprawia, że od książki trudno się oderwać nawet na moment. Do ostatniej kartki nie można przewidzieć jak zakończą się losy wszystkich postaci.

Bohaterka przy kości z magicznym kamieniem w pępku przemierza intrygujący świat. Bardzo przyjemna lektura - nie powala na kolana, ale idealna rozrywka na relaksujące popołudnie.

Czytałam ją dość dawno, i niestety muszę zaliczyć ją do grona książek z niewykorzystanym potencjałem. Bardzo dobrze się zapowiadała, ale w pewnym momencie poszło to nie w tym kierunku co trzeba. Poza tym bardzo irytująca główna bohaterka,może z kolejnymi częściami się to zmieniło, ale nie potrafi wziąć się w garść i zacząć logicznie myśleć, może z kolejnymi częściami, ale póki co nie zamierzam przeczytać kolejnego tomu.
Fajny pomysł wykonanie już średnie.

Książka napisana przyjemnie, przez co przeczytałam ją w jeden dzień.

Bohaterowie ciekawi, w szczególności podoba mi się jak została opisana główna bohaterka.

Fabuła ciekawa, chociaż po opisie spodziewałam się nie co czegoś innego. Mimo wszystko książką mi się podobała i na pewno przeczytam kontynuację.

Książka napisana przyjemnie, przez co przeczytałam ją w jeden dzień.

Szczerze mówiąc byłam zaskoczona. Po raz pierwszy przeczytałam taką książkę, z tego gatunku, w której autorka przedstawia bohaterkę jako pulchną dziewczynę. Naprawdę zachwyciło mnie to. Jak ją czytałam miałam wrażenie nowości, i byłam strasznie ciekawa co tej bohaterce się przydarzy. Pod koniec nie byłam zawiedziona i czułam że nie zmarnowałam czasu na tą powieść. Nie była to najwybitniejsza lektura jaką kiedykolwiek przeczytałam, ale bardzo miło mi się to czytało.

Na poczatku bardzo mnie nudziła. Fakt, że bohaterka co chwilę mówiła o sobie, że jest taka gruba i brzydka strasznie działał mi na nerwy. I to jej jęczenie jaka to jest pospolita (heloł, nosisz ten cholerny kamień więc ewidentnie pospolita nie jesteś!). Nagle pustynia - i już nie mogłam się oderwać. Koniec końców fajna książka.

Uwielbiam tę serie.Za bohaterów, za klimat i akcje.

Uwielbiam tę serie.Za bohaterów, za klimat i akcje.