Prawdziwa historia oparta na kłamstwach

Okładka książki Prawdziwa historia oparta na kłamstwach Jennifer Clement
Okładka książki Prawdziwa historia oparta na kłamstwach
Jennifer Clement Wydawnictwo: Mała Kurka Seria: Mammilaria literatura piękna
Mammilaria
A True Story Based on Lies
Mała Kurka
2014-05-15
2014-05-15
Karolina Zaremba

Historia ponadczasowa

Leonora była miotłowym dzieckiem.
"Skórę miotłowych dzieci pokrywają cienkie, różowe linie. Matka chłoszcze je gałązką, niczym muły, żeby szybciej szły"
Urodziła się w rodzinie, która od pokoleń zajmowała się wyszukiwaniem gałązek na miotły.
"Wszyscy mają długie, żylaste ręce, jakby stali się tym, czego poszukują"
Matka Leonory postanowiła wysłać ją do klasztoru.
"Nauczyła się piec chleb, zmywać naczynia, prasować, robić na drutach, czytać i pisać."
Pewnego razu do klasztoru przyjeżdża śnieżnobiały samochód prowadzony przez szofera.
W środku kobieta jak "czysty, miękki bochenek chleba".
Świat Leonory ma się zmienić.
"Będziesz mogła jadać mięso kilka razy w tygodniu"
Pozornie - zmieni się na lepsze.
Faktycznie - zmieni się w piekło.
💛
"Prawdziwa historia oparta na kłamstwach" to książka praktycznie na jeden wieczór. Czyta się samoistnie, po skończeniu rozdziału MUSISZ przeczytać kolejny. Nie ma opcji, że odłożysz tę historię. I wydawało mi się to dziwne, ponieważ historia okazała się przewidywalna i schematyczna. ALE!☝
Budowa książki jest niezwykle przyjemna. Czytelnik poznaje historie na przemian z dwóch perspektyw. Rozdziały zatytułowane "O pewnych rzeczach wiedziało się ze słyszenia, choć niektórzy uważali, że to zwykle plotki" opowiadały życie Leonory od biednego dzieciństwa, przez klasztor, do służby u państwa O'Conner.
Rozdziały zatytułowane "Każdy liść to usta" napisane są z perspektywy najmłodszej córki zamożnej rodziny.
Dodatkową perełką w książce, dla której warto ją przeczytać (naprawdę!) są myśli Leonory ubrane w krótkie cytaty, które wplatane są w historie. Niedosłowne, symboliczne, urzekające... zebrane wszystkie razem tworzą w ostatnim rozdziale streszczenie (a może rozszerzenie) całej historii. Niesamowicie mi się to podobało!
Książka warta uwagi. Napisana lekkim i intrygującym językiem. Mimo że do pewnego stopnia przewidywalna to nie raz mnie zaskoczyła.

Leonora była miotłowym dzieckiem.
"Wszyscy mają długie, żylaste ręce, jakby stali się tym, czego poszukują"
Matka Leonory postanowiła wysłać ją do klasztoru.
"Nauczyła...

Poetycka i bardzo meksykańska.

Poetycka i bardzo meksykańska.

To moje pierwsze spotkanie z prozą Jennifer Clement i myślę, że nie ostatnie. Pisarka i poetka amerykańskiego pochodzenia, mieszka w Mexico City. Nie wiem jak reszta książek autorki, ale Prawdziwa historia oparta na kłamstwach jest osadzona w realiach biednej części Meksyku. Powieści Clement zostały przetłumaczone na 24 języki, a sama autorka jest często nagradzaną pisarką.

Tak jak napisałam, akcja książki dzieje się w mniej zamożnej, a właściwie powinnam napisać biednej części Mexico City. Bohaterką jest Leonora, która zostaje oddana przez matkę do Zakonu Świętej Cecylii. To tam dziewczyna ma nauczyć się wielu potrzebnych do życia czynności od zmywania do nauki pisania i czytania. To wszystko ma jej pomóc w znalezieniu pracy, aby móc pomagać rodzinie.

Wielka radość nastąpiła, gdy zainteresowała się Leonorą bogata rodzina O’Connerów. Imała się wielu domowych zajęć, pomagając dwóm służącym, Sofii i Josefie. Dodatkowo opiekowała się dziećmi, dwuletnim Pedro i czteroletnim Francisem. Chłopcy uwielbiali Leonorę z wzajemnością. I mogłoby być tak pięknie…

Prawdziwa historia oparta na kłamstwach to całkiem inna książka od tych, które do tej pory czytałam. Jej inność polega na niewątpliwym kunszcie pisarskim Jennifer Clement. Jest napisana trochę poetycko, bardzo interesująco. Kartki w czasie czytania same się odwracają. Mimo niby normalnego problemu, który porusza, to chwilami łzy stają w oczach, czasami ma się ciarki na plecach, a jeszcze częściej zaciska się dłonie w pięści. Nietrudno zgadnąć komu bym z chęcią przyłożyła. Jeżeli chcecie przeczytać piękną i niebanalną historię, to jest to powieść skrojona na waszą miarę. Gorąco polecam.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2016/01/07/prawdziwa-historia-oparta-na-klamstwach-jennifer-clement/

Powieść, po którą sięgam sobie regularnie co dwa, trzy lata, bo jest rzadkiej urody diamentem, który nigdy mi się nie znudzi. Proszę się szykować na wodospad doznań, olśniewający poetycki język, przepiękną konstrukcję fabuły i niesamowity talent Autorki w oddawaniu słowem niuansów uczuć. Kto kocha "Przepiórki w płatkach róży" i inne Marquezy, zawiedzion nie będzie. Bardzo, bardzo polecam.

"O pewnych rzeczach wiedziało się ze słyszenia,choć niektórzy uważali,że to zwykłe plotki"

"Prawdziwa historia oparta na kłamstwach" to przepiękna,poetycka powieść meksykańskiej pisarki Jennifer Clement.To moje pierwsze spotkanie z prozą meksykańską,nawiązującą do tradycji latynoamerykańskiego realizmu magicznego.
To cienka książeczka,zaledwie 150stron,lecz tak pięknie napisana,że czytałam ją bardzo wolno,by niczego z niej nie uronić.
Główną rolę w książce odgrywają kobiety,które nie mają wpływu na swój los.Niezależnie od tego czy są bogate czy biedne,zamężne czy wolne.
Jest to też opowieść o tym,jak trudne jest życie w kłamstwie i jak jedno kłamstwo pociąga za sobą następne.
Książka Jennifer Clement to powieść bardzo oryginalna i niepodobna do innych,przepełniona symbolami,metaforami i poetyckimi wstawkami.
Mnie zachwyciła,serdecznie polecam.

To cienka książeczka,zaledwie 150stron,lecz tak pięknie...

Książka z pewnością dobrze napisana, poetyckim, pięknym językiem. Fabuła prosta, przewidywalna, zbudowana z klisz. Ale czyta się dobrze, przeczytałam w jeden wieczór. Jest naprawdę klimatyczna i bardzo meksykańska. Tyle że... może fabuła zbyt jednak banalna, może język zbyt poetycki. W każdym razie książka jest ok, ale nie zachwyca. Mimo to zamierzam przeczytać kolejną tej autorki nieco mniej szablonową.

Historia stara jak świat. Opera mydlana w ujęciu poetyckim, ale z tragicznym zakończeniem. Niczym szczególnym mnie nie zachwyciła, w pamięci też nie pozostanie zbyt długo. Na dużego plusa zasługuje jednak wplecenie poetyckości. Dzięki temu jest chwila, żeby na dłużej zatrzymać książkę w ręku. Lektura na jedno popołudnie.

Poetycko napisana prosta historia, która czyta się jednym tchnieniem.

Poetycko napisana prosta historia, która czyta się jednym tchnieniem.

Szkoda że tak okrojona, temat ciekawy, lecz czuję niedosyt.

Szkoda że tak okrojona, temat ciekawy, lecz czuję niedosyt.

Kochani polecam ;)
Książka urzeka szczerością i przesłaniem.
Poleca Kochani
www.zaczytanasowka.bloog.pl

Kochani polecam ;)
Książka urzeka szczerością i przesłaniem.
Poleca Kochani
www.zaczytanasowka.bloog.pl

• 2015
  • Do kupienia
  • Moi mali książęta :)
  • Przeczytane 2023
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Prawdziwa historia oparta na kłamstwach