Sosenka

Profil użytkownika: Sosenka

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 8 lata temu
368
Przeczytanych
książek
374
Książek
w biblioteczce
364
Opinii
2 615
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 3 książki
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

"Ben Hur" nazywany jest największą powieścią religijną naszych czasów, przyrównuje się go nawet do takich klasyków jak "Quo Vadis" czy "Szaty". Rzeczywiście czytając można poczuć tą specyficzną, podniosłą atmosferę i to coś, co trudno nazwać, ale co sprawia, że książka pozostaje w pamięci na bardzo długo i zmusza do refleksji i zastanowienia nad wiarą i naszym społeczeństwem.
Głównym bohaterem książki jest żydowski arystokrata, którego skazano jak się okazuje niesprawiedliwie. Karą są dożywotnie galery. To jedna z najcięższych form "nauczki", a boli tym bardziej, że Ben Hur zostaje jednocześnie zdradzony przez przyjaciela, człowieka, któremu ufał. Jakby tego było mało, za czyn, którego wcale nie popełnił odpowiedzą także jego siostra i matka- dwie ukochane kobiety osadzone w więzieniu. Wydaje się, że sprawiedliwość opuściła Ben Hura i jego rodzinę na dobre, jednak po jakimś czasie następuje radykalna zmiana sytuacji. Galery bohatera trwają trzy lata, a po odbyciu kary mężczyzna znów staje się bogaty i szanowany. Jednak zmieniają się też poglądy i uczucia Ben Hura, choć powraca "do życia" jakie wiódł przez zdradą, nie jest już tym samym człowiekiem. Owładnęła go żądza zemsty i nienawiści i paradoksalnie to właśnie ona pozwoliła mu przeżyć karę, której właściwie się nie przeżywa. Te emocje dodatkowo potęguje chęć odwetu za cierpienia rodziny i utratę wszystkiego, na co ciężko pracował.
Lewis Wallace stworzył powieść, która przesłaniem sięga aż do czasów biblijnych. Nie da się nie zauważyć odniesień do wiary, Boga i biblijnych przypowieści. Religia, miłość i nienawiść łączą się i przeplatają na każdej stronie, dzięki czemu książka już od samego początku bardzo przypomina nakręcony z rozmachem film kinowy, osadzony na sporej ilości kartek. Czyta się błyskawicznie, a jej wielką zaletą jest to, że podobnie jak wspomniany już "Quo vadis", nie trzeba wcale być osobą wierzącą aby docenić i zachwycić się fabułą. Myślę, że porwie ona każdego, a zakończenie przynajmniej dla mnie było satysfakcjonujące i biorąc pod uwagę całość chyba nie pozostawia niedosytu.
Jeszcze inną zaletą jest to, że autor ma bardzo specyficzny styl. Powieść wciąga od pierwszej strony i tak pozostaje do końca, chociaż są momenty słabsze i gorsze. Czasami denerwowały mnie pewne wątki, a sam bohater był niejednoznaczny. Z jednej strony dobrze go rozumiałam i nawet popierałam jego czyny, z drugiej strony czasami wręcz zatracał się w swym gniewie i przekraczał granice rozsądku. Trzeba jednak przyznać Wallace'owi, że potrafi budować napięcie i kreować takich bohaterów, którzy wywołują emocje i "siedzą w głowie" jeszcze długo po skończeniu książki.
Chociaż jest to dosyć mocna i być może dla niektórych kontrowersyjna tematyka, bo wywołuje debatę o wierze, to jednak uważam, że ten tytuł jest idealny na prezent świąteczny. Książka to jak wiadomo najlepszy z możliwych wyborów, a ta konkretna jest jak dla mnie jedną z najlepszych, jakie czytałam w tym roku.

"Ben Hur" nazywany jest największą powieścią religijną naszych czasów, przyrównuje się go nawet do takich klasyków jak "Quo Vadis" czy "Szaty". Rzeczywiście czytając można poczuć tą specyficzną, podniosłą atmosferę i to coś, co trudno nazwać, ale co sprawia, że książka pozostaje w pamięci na bardzo długo i zmusza do refleksji i zastanowienia nad wiarą i naszym...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Izrael to tytułowa Ziemia Święta, a zarazem najważniejsze miejsce dla każdej wierzącej osoby, przy czym nie ma znaczenia to, jakiej wiary wyznawcą się jest. Jak mówi opis na okładce jest to Ziemia Obiecana dla Żydów, dla Muzułmanów miejsce, z którego wstąpił do nieba Mahomet, a dla Chrześcijan to symbol Jezusa Chrystusa. To zadziwiające, jak jedno miejsce łączy wszystkie wyznania i ludzi z całego świata, mimo, że przecież na co dzień trwa nieoficjalna rywalizacja i nietolerancja między wyznawcami różnych religii. Izrael sprawia, że te bariery przestają się liczyć.
Autor "Ziemi Świętej" Fernando Perfetti, stworzył niesamowity obraz Izraela w odniesieni do religii Chrześcijańskiej. Oprowadza nas po tej Ziemi jednocześnie zachowując chronologiczny porządek wydarzeń z życia Jezusa. Można więc powiedzieć, że zwiedzamy i poznajemy kolejne miejsca w identyczny sposób, jak robił to Jezus. Jest to na swój sposób pielgrzymka bez wychodzenia z domu. Chociaż oczywiście nie da się takiej "papierowej podróży" porównać do rzeczywistej wycieczki i spoglądania na wszystko "na żywo", to jednak książka jest wspaniałą namiastką Izraela tym bardziej, że na okładce jest specjalne okienko z prawdziwą szczyptą Ziemi Świętej.
Zdecydowanie można nazwać tą książkę albumem. Wydanie jest naprawdę piękne, w twardej oprawie i z treścią napisaną ozdobną czcionką, a w dodatku z zaakcentowanymi ważniejszymi fragmentami. do tego mnóstwo zdjęć dosłownie każdej opisanej budowli czy miejsca, a do tego każdy rozdział ma przytoczony odpowiadający mu fragment z biblii. dzięki temu nie tylko dowiadujemy się masy ciekawostek i informacji o konkretnych miejscach, ale i możemy je zobaczyć, a nawet poznać okoliczności w jakich odwiedził je sam Jezus, a jest ich ponad 50! Najbardziej zadziwiła mnie mapa dołączona na końcu książki z XV wieku, która w ogóle nie przypomina naszej dzisiejszej.
Chociaż jak wielokrotnie wspominałam przy okazji książek o tematyce religijnej, ja nie jestem zbytnio wierząca, to jednak dzięki temu patrze na takie tytuły bardziej obiektywnie poz względem wydania i treści, a "Ziemia Święta" jest jedną z najpiękniej i najrzetelniej wydanych albumów jakie miałam okazję czytać, dlatego moim zdaniem, dla osób wierzących będzie to naprawdę wspaniały okaz do domowej biblioteczki.

Izrael to tytułowa Ziemia Święta, a zarazem najważniejsze miejsce dla każdej wierzącej osoby, przy czym nie ma znaczenia to, jakiej wiary wyznawcą się jest. Jak mówi opis na okładce jest to Ziemia Obiecana dla Żydów, dla Muzułmanów miejsce, z którego wstąpił do nieba Mahomet, a dla Chrześcijan to symbol Jezusa Chrystusa. To zadziwiające, jak jedno miejsce łączy wszystkie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Po wielu lekkich, letnich książkach wakacyjnych, powoli witam się z nieco cięższymi, poważniejszymi i typowo nostalgicznymi powieściami. Przychodzi mi to dosyć łatwo, bo właśnie takie tematy lubię najbardziej. W przeciwieństwie do większości czytelników, dla mnie książka jest najciekawsza wtedy gdy porusza trudne kwestie psychologiczne i pozostaje w pamięci na długo. Ta z dzisiejszej recenzji aż tak ciężka nie jest, ale i na pewno nie można ją zaliczyć do typowo letnich tytułów.
"Madeleine" to powieść o trudnych wyborach i relacjach międzyludzkich, które znacząco wpływają na życie każdego z nas. Bohaterami są Helier i Madeleine, para zakochanych studentów, oraz nikczemna Yvonne, próbująca ich rozdzielić. Para planuje jak najszybszy ślub, jednak potrzebują do tego akceptacji ojca Madeleine. Wszystko wydaje się być jednak a dobrej drodze, kiedy nagle w ich życiu pojawia się kuzynka dziewczyny, Yvonne. To jej kompletne przeciwieństwo. Wyniosła i apodyktyczna dziewczyna nie jest szczęśliwa w życiu, nie czuje się spełniona, co okazuje przez krzywdzenie innych. Widząc miłość Heliera i kuzynki, nie potrafi zaakceptować tego, że ktoś jest szczęśliwy i postanawia za wszelką cenę rozbić ich związek. Jest to trudne, bo Heliera wcale nie zachwyca jej uroda. Silna więź łącząca go z Madeleine wydaje się być nierozerwalna, a jednak Yvonne wykorzystuje dobrą wolę mężczyzny i jego dobroć. W wyniku wielu zaplanowanych przez nią intryg Helier przejmuje opiekę nad nią. Czuje się odpowiedzialny i zobowiązany, przez co traci Madeleine. Dziewczyna unosi się dumą i odchodzi do innego mężczyzny. Choć mijają lata ich miłość nie znika, wręcz przeciwnie. Nagłe spotkanie okazuje się być początkiem ich wspólnego dalszego życia i łączy ich z powrotem.
W moim odczuciu główni bohaterowie byli nieco denerwujący. Chociaż każde z nich przeżyło w swoim życiu bardzo wiele i każde z nich cierpiało, to jednak do końca nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że działo się tak na ich własne życzenie. Z jednej strony byli w sobie bardzo zakochani, wierni i oddani, a z drugiej bardzo łatwo rezygnowali ze wspólnej drogi i zawierali nowe związki. Także koniec był dla mnie zbyt wymuszony. Akcja książki była równomiernie rozłożona, ale pod koniec miałam wrażenie, jakby autorce zabrakło czasu i to, co można by rozłożyć na kilka rozdziałów, ona streściła na zaledwie trzech stronach. Przez to wszystko historia Heliera i Madeleine, jak i ich osobowości nie przemówiły do mnie i nie polubiłam ich zbytnio. Minusem było też powielanie wątków względem pobocznych bohaterów. Książka nie była nudna, wręcz przeciwnie, jednak dla mnie bardziej przypominała szkic niż końcowy materiał do druku.
Autorką jest Consilia Maria Lakotta, która ma na swoim koncie wiele powieści o podobnej "głębszej" tematyce. Jednak równie ciekawe jest jej życie prywatne. Consilia urodziła się jako jedno z bliźniąt syjamskich, w wyniku operacji rozdzielenia straciła swoją siostrę. Teraz tworzy same bestsellerowe powieści, do których stara się przemycać swoje doświadczenia.

Po wielu lekkich, letnich książkach wakacyjnych, powoli witam się z nieco cięższymi, poważniejszymi i typowo nostalgicznymi powieściami. Przychodzi mi to dosyć łatwo, bo właśnie takie tematy lubię najbardziej. W przeciwieństwie do większości czytelników, dla mnie książka jest najciekawsza wtedy gdy porusza trudne kwestie psychologiczne i pozostaje w pamięci na długo. Ta z...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Sosenka

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [9]

Charles Martin
Ocena książek:
7,2 / 10
11 książek
1 cykl
138 fanów
Richard Paul Evans
Ocena książek:
7,3 / 10
42 książki
5 cykli
1096 fanów
Sarah Jio
Ocena książek:
7,5 / 10
13 książek
0 cykli
271 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
368
książek
Średnio w roku
przeczytane
31
książek
Opinie były
pomocne
2 615
razy
W sumie
wystawione
365
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
2 031
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
29
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
3
książek [+ Dodaj]