Ciemność i światło

Wydawnictwo Literackie
1959-01-01
1959-01-01
zbiór opowiadań literatura polska

Okładka książki Opowiadania o miłości Dariusz Bitner, Stanisław Czycz, Kornel Filipowicz, Marek Hłasko, Jarosław Iwaszkiewicz, Leo Lipski, Adolf Rudnicki, Edward Stachura
Opowiadania o ... Dariusz Bitner, Sta...

Na półkach: , , , , , ,

„Dlaczego od pewnych ludzi żąda się więcej poświęcenia, wyrzeczeń i bohaterstwa niz od innych? (…) Dlaczego tak nierówno, niesprawiedliwie jest rozłożony na ludzi obowiązek reprezentowania człowieczeństwa?“

„Różne paskudne rzeczy w historii zaczynały się od bicia Żydów.“

Oszczędność formy z bogactwem językowo - warsztatowym, narracja oscyluje pomiędzy okresem wojenno - powojennym w prowincji. Prowincjonalna społeczność, prowincjonalne poglądy polityczno - społeczno - ekonomiczne, prowincjonalny ból egzystencjalny, prowincjonalne szczęście i nieszczęście, prowincjonalna mentalność, prowincjonalna moralność i obyczajowość, prowincjonalna oczekiwania, pragnienia i gorycz utraty i niespełnienia. Filipowicz postrzega człowieka i jego status społeczny z bagażem doświadczeń i mrocznej natury ludzkiej, wnikliwe przenikanie do umysłu i duszy, pochylenie się nad prostym człowiekiem i jego prostym, choć zwykłym - niezwykłym światem.
Każde opowiadanie to miniaturowy świat stanowiący artyzm i wartość literacką prozaika, który, wciąż nie jest doceniany, a którego Wisława Szymborska postawiła na postumencie Wielkiej Literatury.

„Różne paskudne rzeczy w historii zaczynały się od bicia Żydów.“

"Ciemość i światło" wydane w 1959 roku stanowi zbiór kilku opowiadań mistrza krótkich form....

Codzienność podniesiona do rangi rezerwuaru myśli głębokich i prawd ponadczasowych, codzienność zhiperbolizowana, codzienność waloryzowana jest budulcem tych opowiadań, których przesłanie kryje się w prostych historiach.

• Mistrz małych form
  • Literatura prowincji
  • LITERATURA POLSKA
  • Proza / Opowiadania / Zbiory opowiadań
  • Kornel Filipowicz
  • Przeczytane 2013

Dodaj cytat z książki Ciemność i światło