4 po północy

Four past Midnight
horror
Paweł Korombel
koszmar samolot ogród pisarz biblioteka pies polaroid

Chyba najnudniejsza książka Kinga, jaką w życiu czytałem.
Langoliery - opowiadanie momentami przeciągnięte, ale genialne!
Ukryte okno, ukryty ogród - nic specjalnego, ale zakończenie naprawdę świetne.
Biblioteczny policjant, Pies z aparatu - nie dość że nudne, to jeszcze mało interesujące. Początki jeszcze ciekawe, ale reszta nie warta uwagi.

Czytanie tej książki ponownie było dla mnie jak spotkanie z dawno niewidzianym przyjacielem. Najbardziej przeze mnie lubiane opowiadanie Langoliery wciąż tak samo jak przed laty fascynuje, Policjant Biblioteczny budzi dreszcz grozy, Ukryte okno niepokoi. Polaroidowego psa (według mnie najsłabsze z opowiadań) pominę milczeniem..

Kolejna (i ostatnia już na ten moment) książka Kinga zawierająca cztery dłuższe opowiadania, w których - jak to fajnie ujął wydawca - rzeczywistość przeplata się z surrealistycznym koszmarem, a czas zmienia kierunek. I rzeczywiście po zagłębieniu się w kolejne opowiadania można dostrzec ten wspólny ścisły mianownik odnoszący się do - w pewnym sensie - nagięcia czasu...

Langoliery - 8/10
Tajemnicze okno... - 7/10
Policjant Biblioteczny - 9,5/10
Polaroidowy pies - 9/10

Jednym słowem rewelacja.
Plany na przyszłość - przeczytać ponownie.

Pierwsza nowela - bardzo dobra. Druga nienajgorsza, niestety ma słabe zakończenie, dość nieKingowskie, lepiej wyszło to w adaptacji. Trzecia jest po prostu ciekawa, choć chwilami zawiewa Mastertonem. Czwarta z kolei nie jest taka klimatyczna, ale nawiązuje do innej książki autora; nie będą szczególnie oryginalna czy emocjonująca, da się jednak przeczytać bez większych...

Mój ranKING nowel:
Ukryte okno, ukryty ogród 9/10
Biblioteczny policjant 8/10
Pies z aparatu 7/10
Langoliery 6/10

Dobry zbiór, a jeśli ktoś nie czyta namiętnie Kinga jak ja to bardziej polecam nowele z 'Czterech pór roku'.

Zapadly mi w pamieci te opowiadania przez 'Polaroidowego psa'. Muialam odlozyc Kinga na kilka lat po tej lekturze. to bylo z 18 lat temu. Na szczescie przeszlo mi i nadal z pasja czytam krola horrorow. Wrice kiedys do tego zbioru z sentymentem i moze nawet sie odwaze przeczytac nieszczesnego 'Polairodowego psa' raz jeszcze?

Cztery opowiadania, ale każde o różnym stopniu "ciekawości". Mnie się najbardziej podobało opowiadanie Langoliery, a reszta w takim samym stopniu ciekawa. Nie jest to jednak nic porywającego, dlatego tylko 6 :)

porządna, choc bez fajerwerku robota mistrza grozy.

Podobał mi się "Biblioteczny policjant". Reszta takie sobie.

Dyskusje

3 744