Wyspa na prerii

Okładka książki Wyspa na prerii
Wojciech Cejrowski Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Wyspa na prerii
Bernardinum
2015-04-15
2014-07-11
preria Arizona USA

Lekka i przyjemna historia o Arizonie.

Lekka i przyjemna historia o Arizonie.

Książke czyta się przyjemnie, aczkolwiek w porównaniu do pozostałych książek Pana Cejrowskiego to ta wypada średnio. Trochę za dużo rzeczy, w które ciężko uwierzyć. Pierwsza połowa książki miała znacznie lepszy klimat i można było poczuć tą wolność, potem już było tak sobie.

Najlepsza książka o niczym jaką czytałem ;) ale do tej pory najgorsza W. Cejrowskiego

Od dawna chciałem przeczytać Cejrowskiego – oceny książek robią swoje, tak jak wyraziste usposobienie autora. Reportaże jednak przez większość życia mnie nie pociągały, a i południowoamerykańskie kraje są mi zupełnie obojętne. Inaczej sprawa ma się ze Stanami, zwłaszcza jeśli mowa o stanie kowbojskim, toteż z zaciekawieniem zabrałem się za lekturę.

Podoba mi się to przekazywanie informacji jakby przy okazji. Przede wszystkim bowiem jest sobie pan Wojciech wiodący amerykański rozdział swojego życia, który pozwala nam się podglądać, tłumacząc przy tym co i dlaczego. Do tego stopnia stoi on w centrum, że literatura ta zahacza o dziennik, jest takim autoreportażem. Nie mam nic przeciwko temu; perypetie podróżnika są świetnym pretekstem do opowiedzenia o Arizonie, o tamtejszej mentalności, obyczajach, przyrodzie. Wszystko to jest interesujące, choć nie mogłem pozbyć się wrażenia, że część przytoczonych historii jest podkolorowana. Cóż, ma być zabawnie i jest, także dzięki lekkiemu, pełnemu żartu, językowi. Brak tu jakiegoś ciężaru egzystencjalnego – nie taka jest funkcja tej książki – niemniej zastanowić się nad czym bywa.

Podoba mi się to...

Zastanawiające były rozważania Wojtka o Sepuku, ... mam nadzieję, że trzyma się jakoś Robinson

rwlcjn

rwlcjn

Super książka! Polecam!

Super książka! Polecam!

Mam mocny dylemat z oceną tej książki. Nie czytałem za wiele podróżniczych pozycji, a po propozycję Cejrowskiego sięgnąłem po raz pierwszy. Na plus na pewno język . Książka napisana jest lekko , sarkastycznie, ironicznie z dużą dawką humoru. Jednak w sumie nie wiem czego się spodziewalem ale tutaj jednak to słynne "nicnierobienie" na dłuższą mete mi nie wystarczyło. To poprostu opis fajnej, staromodnej społeczności codziennego w nim życia zarówno jeżeli chodzi o blaski i cienie.

Gdyby było mniej teorii spiskowych to dał bym 8-9

Gdyby było mniej teorii spiskowych to dał bym 8-9

Poza paroma ciekawostkami o Ameryce to słabe.

Poza paroma ciekawostkami o Ameryce to słabe.