Viper. Pilot F-16

Kamil Lesiew
Pascal
kryminał, sensacja, thriller
Kamil Lesiew

"Walka jest prosta - żyjesz lub umierasz."

Wciągająca jak silniki odrzutowca paliwo opowieść o zawodzie pilota myśliwca. Wartko napisana, prostym językiem. Świetnie oddana atmosfera zarówno na ziemi jak i w powietrzu.
Ten gość to współczesny wojownik, zarówno w powietrzu jak i w piórze.
Jedną z wielu rzeczy, która mi się podoba to, że potrafi elektronicznym wojskowym gryzipiórkom na zimno przejechać stalowym piórem...

Książki pisane przez Amerykanina posiadają dwie cechy: USA is the best i zbytnie przechwalanie się. Obie są i trochę drażnią, gdyż pozycja zawiera sporo wątków. Dwie wojny, szkolenie i Egipt. Dowiemy się, że szkolenie sojuszników wcale nie jest takie proste, jakie mankamenty miał MiG-21 i o tym, że S-125 (SA-3 kod NATO) był groźnym przeciwnikiem.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo dobra książka będąca zapisem wspomnień oficera Dana Hamptona, pilota F-16, zwanego u nas „Jastrzębiem” a w Stanach „Viper”. Brał udział w obu wojnach w Zatoce Perskiej, poza tym szkolił pilotów egipskich, zaliczył również elitarny kurs instruktorów lotnictwa myśliwskiego USAF, czyli został „Posiadaczem Łaty”.

Służył w formacji zwanej „Dzikie łasice”, której hasłem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dan Hampton, pilot dywizjonu F-16, tzw. łasic latających nad wrogie terytorium w celu wymiatania i ściągnięcia na siebie ognia naziemnych wyrzutni rakietowych....książka napisana topornym żołnierskim językiem, nie zachwyca stroną językową - ale co kto lubi...

Bardzo obrazowo napisana sensacja na faktach. Przyjemnie się czyta, jeszcze przyjemniej odsłuchuje, lektor dodał książce smaku. Można też znaleźć na sieci filmiki z udziałem samolotów specjalnie nakręcone pod fragmenty opisywane w książce.

Amerykański pilot myśliwski latający na F-16 opisuje przebieg podniebnych wojen na Bliskim Wschodzie. Książka dla mężczyzn pragnących poznać tajniki współczesnego lotnictwa, a właściwie opis walki na samolocie F-16. Przeznaczonym do zwalczania rakiet ziemia-powietrze. Warta przeczytania.

Wspomnienia lotnicze autora, głównie z walk w Iraku. Z jednej strony prezentuje polityczne niepoprawne poglądy, często jednak można doszukać się "amerykańskiego" prostactwa. Opisuje ciekawe historie, ale czytało mi się tak sobie, sposób opisu był miejscami zbyt chaotyczny.
Moim zdaniem książce przydało by się więcej pracy redakcyjnej i korekcyjnej. Czasami trudno było mi...

W szczenięcych latach latanie to było jedno z moich marzeń. Pewnie nie byłem jedyny... :) Pamiętam jak zarzynałem kasety z "Top Gun" (kolegi) i "Żelaznym orłem" (moją). Oczywiście byłem Maverickiem :)
Książka Dana Hamptona ma trochę podobny klimat, z tą różnicą, że opisuje jego prawdziwą karierę i misje bojowe, które faktycznie miały miejsce.
Sam autor jawi mi się jako...

Człowiek czuje się jak by siedział z Danem Hamptonem w ciasnej kabinie Vipera. Solidna, mocno tematyczna książka. Czyta się jednym tchem. Obowiązkowa pozycja dla osób interesujących się lotnictwem wojskowym.

Dyskusje

• Chcę w prezencie