Rycerze i ciury

Okładka książki Rycerze i ciury Władysław Rymkiewicz
Okładka książki Rycerze i ciury
Władysław Rymkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1955-01-01
1955-01-01
historia Polski rycerze rycerstwo

Ciekawa powieść z czasów Potopu. Zupełnie różni się od powieści Sienkiewicza, gdzie głównymi bohaterowie pochodzą ze szlachty i magnaterii, mają sługi, świetną broń, a po zwycięskim boju ucztują w otoczeniu książąt i hetmanów. W tej powieści przedstawiona została druga strona wojskowości polskiej - przygody chłopa o imieniu Michałko, dla którego najazd szwedzki okazał się szansą na odmianę ciężkiego życia. I chociaż jest to powieść przygodowa, wiele razy w niej pokazano, jak mało znaczyło życie prostego chłopa, jak źle był on traktowany nawet gdy narażał swe życie i jak małe miał szanse na zrobienie kariery w armii. Pokazuje również wkład ludu w walkę ze szwedzkim najeźdźcą. Nie jest to powieść wybitna, fabuła rzadko zaskakuje (poza samym finałem) ale warto ją przeczytać, choćby po to, żeby spojrzeć na wojnę z innej perspektywy.

• Powieść historyczna
  • Przygodowe
  • Powieści i opowiadania historyczne
  • Historyczne
  • Na sprzedaż
  • W domowej bibliotece

Dodaj cytat z książki Rycerze i ciury