Nowele przykładne. Tom 1

Miguel de Cervantes y Saavedra Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL] literatura piękna
Novelas Ejemplares
literatura piękna
Zofia Karczewska-Markiewicz, Zdzisław Milner
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
nowele hiszpańskie

Talent Cervantesa jest tu niestety przedmiotem samokastracji; szczególnie pierwsze nowelki są wręcz skrojone pod cenzurę: w naiwnym stylu, z pedagogicznym zacięciem wychwalają żywot cnotliwy a pobożny, w nieuchronny sposób prąc do wniosku, że występek nie popłaca, a na sprawiedliwych zawsze czeka nagroda.
Później robi się jednak ciekawiej, pojawiają się elementy...

Obszerny, dwutomowy zbiór nowel Cervantesa, autora nieśmiertelnego „Don Kichota”.

Wszystkie opowiadania tu zawarte podejmują tematykę miłosną, która stanowi centralny i niemal wyłączny motyw książki. Całość może przypominać słynny „Dekameron” Boccaccia, choć oczywiście nie jest aż tak wybitnym arcydziełem. Niektóre opowieści wydają się zbyt przekombinowane, ale generalnie...

• Chcę przeczytać - z półki
  • Fragmentarycznie