Dizajn dla realnego świata. Środowisko człowieka i zmiana społeczna

Victor Papanek Wydawnictwo: Recto Verso sztuka
dizajn projektowanie wzornictwo przemysłowe

Recenzje oficjalnych recenzentów i

BUM!

4 Link do recenzji

Daję 10/10, ponieważ dzisiejsze czasy wyjątkowo potrzebują od nas totalnego przewartościowania i szybkich zmian i uczynienie z tej książki podręcznika dla początkujących grafików mogłoby, moim zdaniem, wielu nakierować na dobrą ścieżkę (a niewłaściwych zniechęcić do zawodu).

Dla mnie jest to książka ważna z punktu widzenia historii dizajnu i niestety tylko z tego, bo polskie wydanie spóźnione o "artystyczną erę", tak jak wydania Le Corbusiera... Wracając do Papanka, jest to jego swoisty manifest, nie tylko o projektowaniu. Dziś, kiedy mamy dizajn eko, krytyczny, spekulatywny, dyskursywny, społecznie zaangażowany itp., smutne jest to, że Papanka...

kilka rzeczy:
- nie wiadomo czy wydając książkę która ukazała się po raz pierwszy w 1971 roku nadrabiamy czytelnicze straty, czy przyznajemy po raz kolejny że nad Wisłą szybciej nauczyć się wszystkich języków obcych, niż coś przetłumaczyć. Bawi mnie też fakt, że rok po wydaniu Papanka, powstała książka "Jak przestałem kochać design": krytyczna analiza :) bez związku!
- co...

Jeżeli zajmujesz się projektowaniem, albo po prostu się tym interesujesz, to jest to jedna z tych pozycji, która musi znajdować się na Twojej półce i co jakiś czas powinna być odświeżana.

Mądra, o wzornictwie inaczej. Zdecydowanie must read

Na półkach: , , , , ,

Przede wszystkim chciałabym podziękować wydawnictwu Recto Verso za wydanie tej książki. Lektura porwała mnie totalnie odciągając od zbliżającego się wielkimi krokami dyplomu. Niemniej cieszę się, że odłożyłam obowiązki na bok na rzecz dzieła Victora Papanka. Myślę, że dzięki niej do mojej pracy podejdę odpowiedzialnie i z nowym, świeżym spojrzeniem. Niezmiernie przykro mi,...

• Chcę w prezencie
  • Dizajn