Pierwsza pomoc w typografii. Poradnik używania pisma

Friedrich ForssmanHans Peter Willberg Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria technika
Erste Hilfe in Typografie. Ratgeber für den Umgang mit Schrift
technika
2011-01-01
Marek Szalsza
typografia

Plusy: dobre przykłady druku konkretnych rozdzielczości na konkretnym papierze (dodatkowe wewnętrzne strony).
Minusy: całość to broszura z mało konkretnymi zapiskami z których ciężko coś wynieść.

Miłe wprowadzenie do kaprysów litery.

Bardzo przystępnie napisana lektura dotycząca podstawowych zagadnień typografii. Ta książka (wraz z "Lettera Magica" Krzysztofa Tyczkowskiego) jest absolutnym "must read" dla każdej osoby wiążacej swoją przyszłość z pracą z tekstem. Dotyczy to również projektantów graficznych. Następnie polecam sięgnąć po cegły typu "Typografia...

Książka bardziej do przejrzenia niż do czytania. Pierwsza pomoc udzielona, ale dla kogoś, kto siedzi w typo dłużej i próbuje posiąść pewne umiejętności, temat może wydawać się niezgłębiony. Początkującym prawdopodobnie ratuje życie. Poradnik jest napisany z humorem i dystansem, i zgrabnie wymyka się naukowemu stylowi. Dla laików idealne - tak powiem.

Duża ilość praktycznej i bardzo przydatnej wiedzy, zamknięta w niepozornych 100 stronach. Wiedzy, która przyda się zarówno laikom, jak i osobom, które mają już jakieś pojęcie o typografii, dla obu pozycja zdecydowanie obowiązkowa. Aż chciałoby się, aby inne podobne pozycje stanowiły zbiór tak świetnie wyselekcjonowanych i zwięźle ujętych praktycznych wskazówek...
Dodatkowo...

Jak sam podtytuł wskazuje, tej książki nie może zabraknąć przy żadnym komputerze. Bez niej nie można napisać najprostszego podpisu pod zdjęcie. Niestety człowiek jest głupi, dopóki się nie przekona na własnej skórze, i aż nie zobaczy sam, że można lepiej.

Niezbędna dla każdego studenta mającego styczność z projektowaniem komunikacji wizualnej i typografią.

Lubimy czytać? A co jeśli świetna treść cierpi na zły wygląd?

Oto recepta i dobre wprowadzenie w temat typografii dla szerokiego grona czytelników. Może być traktowane, zgodnie z tytułem, jako podręczna apteczka dla tworzących dokumenty do druku w chwili słabości, tak, aby zażyć konkretny rozdział i rozwiązać problem.

Jeszcze lepiej działa jednak jako profilaktyczna...

Bardzo dobry podręcznik do typografii. Dużo przydatnych informacji, wiele przykładów, ładnie wykonany.

Świetna pozycja dla każdego, kto choć trochę poznał tajniki typografii i potrzebuje je w sensowny sposób poukładać.

Bardzo użyteczna, szczególnie ze względu na obszerny rozdział o wpływie papieru na jakość druku i problemach, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu druku.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Grafika
  • Design
  • Typografia
  • Edytorstwo
  • Projektowanie graficzne

Dodaj cytat z książki Pierwsza pomoc w typografii. Poradnik używania pisma