The Graphic Novels: Percy Jackson and the Olympians: The Sea of Monsters

Okładka książki The Graphic Novels: Percy Jackson and the Olympians: The Sea of Monsters Rick Riordan
Rick Riordan Wydawnictwo: Hyperion Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy – powieść graficzna (tom 2) komiksy
komiksy
Percy Jackson i bogowie olimpijscy – powieść graficzna (tom 2)
Hyperion
2013-06-02
2013-06-02
Percy Jackson Rick Riordan

Okładka książki Atak Tytanów: Bez żalu. Levi – narodziny #2 Isayama Hajime, Gun Snark, Hikaru Suruga
Atak Tytanów: ... Isayama Hajime, Gun...
Okładka książki Złodziej pioruna. Powieść graficzna Attila Futaki, Rick Riordan
Złodziej pioru... Attila Futaki, Rick...
Okładka książki Trollhunters. Łowcy trolli Daniel Kraus, Guillermo del Toro
Trollhunters. ... Daniel Kraus, Guill...

Druga część opowieści graficznej o Percym Jacksonie jest ciut lepsza, niż pierwsza ze względu na to, że do kreski można się już przyzwyczaić. Co prawda, nadal nie jest ona idealna, ilustracje przedstawiające bohaterów i ich ciało w ruchu dają wiele do życzenia (mimika okropna),jednak nie rzucają się one mocno w oczy przez to przyzwyczajenie do tego typu kreski. Ilustracje, bardziej śmiałe, więcej na nich kolorów i mroku, zresztą jak w oryginale. Nadal jednak, historia została mocno spłycona i pozbawiona większej głębi. Przyjemnie do niej powrócić, jednak ogółem mogło być lepiej, bo materiał źródłowy naprawdę pozwala na ciekawszą interpretację. Przyjemny dodatek, choć całościowo nie broni się w ogóle.

Nie czytałam wcześniej nic od Ricka Riordana, o Percym Jacksonie tylko słyszałam. Komiks zawiera wszystko, czego można było się spodziewać po tym tytule.

Przede wszystkim jest ciekawa fabuła, skrojona pod nastoletniego odbiorcę, oraz mnóstwo fajnych odniesień do mitologii greckiej. Czuję się zachęcona do poznania reszty uniwersum.

Bardzo podobały mi się kolory i projekty potworów, ale mimika postaci mnie trochę drażniła. Często wyraz twarzy kompletnie nie pasował do aktualnej sytuacji.

Polecam fanom fantastyki młodzieżowej, szczególnie takiej sięgającej do dawnych wierzeń.

Bardzo podobały mi się kolory i projekty...

Sam w sobie komiks nie jest zły, ale szczerze, do pracy przy tworzeniu ilustracji zatrudniłabym viria13,która świetnie ukazała swoją wersję postać z książki(na pintereście 3/4 fanartów jest jej)

Druga część przygód Percy'ego Jacksona podobała mi się nawet bardziej, niż ta pierwsza. Miałam wrażenie, że trochę więcej w niej mitologii, co może przysłużyć się młodym osobom, które w szkole przygodę z mitologią dopiero poznają.
Utrzymany, tak jak w poprzednim tomie, lekki i humorystyczny styl autora pomaga przebrnąć szybko przez całą książkę z uśmiechem na twarzy i pozytywnymi myślami - oraz uczuciami dla głównych oraz pobocznych bohaterów.

Scenariuszowo wciąż jest bardzo ubogo (choć to pewnie wina miałkiego materiału źródłowego),ale za to znacznej poprawie uległa warstwa graficzna. Głównym plusem tej serii jest chyba to, że może dzięki niej dzieciaki sięgną pewnego dnia po inne - lepsze - komiksy, i odkryją pełnię potencjału drzemiącego w tym medium.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

"Morze potworów" to komiks oparty na popularnej serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Opowiada o perypetiach nastoletniego syna Posejdona, który żyje we współczesnym świecie. Jest to druga adaptacja komiksowa autorstwa Roberta Vendittiego z rysunkami Attili Futakiego i kolorami Tamása Gáspára. Co już na samym starcie jest bardzo dobrą nowiną. Kontynuacja słynnego komiksu "Złodziej pioruna", opowiada kolejne losy Percy'ego. Jednak czy komiks jest wart uwagi? Serdecznie zapraszam do zapoznania się z recenzją.

Percy wyrusza wraz z wiernymi przyjaciółmi na Morze Potworów, aby ocalić ostatnią bezpieczną kryjówkę herosów. Przyjdzie mu jeszcze przy tym poznać mroczny sekret własnej rodziny. Tym bardziej zaskakujący gdy ojcem jest sam Posejdon. Podczas swych licznych przygód przyjdzie mu stawić czoło gangowi agresywnych olbrzymów kanibali, a to dopiero początek niebezpieczeństw jakie go czekają. Przyjaciółka Percy'ego Annabeth przynosi złe wieści. Obóz Herosów zatraca swe magiczne granice, a tajemniczy wróg zaczyna coraz bardziej mącić im szyki. Zło i mrok zaczynają się coraz bardziej panoszyć po świecie.

Od strony graficznej komiks wypada bardzo dobrze, a okładka od razu przyciąga wzrok. Wysoka jakość wydania już na pierwszy rzut oka jest zauważalna, dobrej jakości papier i tusz dają o sobie znać. Dynamiczna akcja i dopracowana kreska uprzyjemnia lekturę, a soczyste ilustracje pobudzają wyobraźnię. Autorzy roszadują fabułą na kartach komiksu, pokazując wiele wątków z serii. Fabuła komiksu została pokazana z należytą dokładnością i starannością. Osoby, które nie miały szczęścia czytać książki, powinny także odnaleźć się w realiach "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Komiks powinien dotrzeć do fanów serii oraz do osób nie zaznajomionych z realiami książki. Szata graficzna prezentuje się dobrze, jest dopracowana i oddaje klimat. Kreska przypadła mi do gustu. Postacie są realistyczne, mimika twarzy przekonuje. Kolory, są wyraziste, podkreślają panujący w komiksie klimat. Adekwatna cena sprawia, że komiks jest bardzo ciekawą pozycją.

"Morze potworów" doskonale oddaje klimat i realia książek Ricka Riordana. Wypada lepiej od poprzedniego tomu i napawa ochotą na dalszą część lektury. Komiks powinien przypaść do gustu fanom serii o Percym Jacksonie, jak i fanom fantastyki. Kreska cieszy oko, akcja pędzi w zawrotnym tempie, a wątki fabularne zaskakują. Całość czyta się szybko i przyjemnie. Jest to kawał porządnej rozrywki, bawiłem się przy nim znakomicie i polecam każdemu fanowi przygód Percy'ego oraz osobą lubiącym komiksy z dużą dawką magii i potworów. Gorąco polecam.

Uwielbiam książki Ricka Riordana więc bardzo się ucieszyłam, że powstał kolejny komiks. Według mnie jest bardzo dobry, tak też go oceniam. Muszę przyznać, że jest odrobinę lepszy niż poprzedni.

W tej części Percy z Annabeth rusza szukać uwięzionego w cyklopiej jaskini Grovera. Jak się pewnie domyślacie, po drodze czeka na nich mnóstwo przygód.

Mam kilka "ale" co do tego komiksu. Mianowicie- dalej będę się czepiać, że bohaterowie wyglądają na dużo starszych niż są w rzeczywistości. Annabeth przez cały czas przypominała mi młodszą Pamelę Anderson :D A Tyson właściwie mnie obrzydzał sobą. Nie wyglądał jak dzieciak, tylko jakby był alkoholikiem mieszkającym w piwnicy. A przecież nasi herosi mają w tej części bodajże trzynaście lat? Dalej. Nie podobało mi się również to, że wiele rzeczy zostało pominiętych, a wiele źle wytłumaczonych, lub wytłumaczonych tylko pobieżnie. I ostatni moim zdaniem minus- jak dla mnie zabrakło tutaj tego humoru, który towarzyszy książkom i który znalazłam w poprzednim komiksie o Percym. Tutaj ani razu się nie śmiałam i naprawdę szkoda, ponieważ ta historia aż ocieka absurdami i żartami.

Niemniej jednak bawiłam się naprawdę dobrze czytając ten komiks. Pomijając wyżej wymienione minusy uważam, że jest to ciekawa i barwna opowieść, a oprócz bohaterów wszystko było narysowane i kolorowane naprawdę świetnie. Polecam każdemu fanowi mitologii i nie tylko :)

Mam kilka "ale" co do tego...

Na półkach: , , , , , ,

Na fali popularności Harry'ego Pottera powstało wiele książek fantastycznych przeznaczonych dla młodzieży. Jednym z cyklów o podobnym motywie jest seria „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” opisująca przygody nastoletniego syna Posejdona we współczesnym świecie. Dwa pierwsze tomy doczekały się adaptacji komiksowej, „Morze Potworów” jest drugim z nich. Wprawdzie nie miałam wcześniej styczności ani z powieściami, ani z pierwszym komiksem o Percym, jednak z ciekawością sięgnęłam po tę publikację.

Rzeczywistość przedstawiona przez Ricka Riordana to zwyczajny, współczesny świat, w którym poruszają się greccy bogowie oraz ich potomkowie. Akcja komiksu dzieje się na obszarze Stanów Zjednoczonych, a rozpoczyna ją scena mająca miejsce w jednej z amerykańskich szkół. Trzynastoletni Percy kończy rok nauki i nie wie, co będzie robił w wakacje, gdyż z samego rana dowiedział się, że nie pojedzie na obóz dla herosów, w którym miał uczestniczyć. Po, na pozór, niewinnie wyglądającej przepychance na szkolnym korytarzu wraz z Annabeth (kolejną z boskich potomków) jednak tam trafia i wplątuję się w sam środek poważnej awantury.

Po tak krótkim spotkaniu trudno wyrobić sobie zdanie o bohaterach, których pełen zarys został przedstawiony w powieściach. Żadna z postaci się nie wyróżnia, nawet o Percym Jacksonie trudno napisać coś więcej. Zapewne jest to skutkiem tego, że komiks przeznaczony jest raczej dla miłośników serii o młodocianym herosie niż dla tych, dla których jest to pierwszy kontakt z twórczością Ricka Riordana.

Fabuła komiksu jest aż naszpikowana, następującymi po sobie w zawrotnym tempie zwrotami akcji, jednak sprawia wrażenie nieco nieciągłej. Wydarzenia następują po sobie, ale niknie gdzieś ich przyczynowość, przez co zdają się być wciśnięte na siłę. Zupełnie jakby autor przez cały czas miał zamiar zaskoczyć czytelnika czymś nowym, nie bacząc, czy zawsze ma to sens. Możliwe, że jest to kwestia komiksowej adaptacji powieści, jednak tych, którym książkowy pierwowzór jest obcy, tak powierzchownie zarysowana fabuła może zniechęcić.

Wizualnie komiks sprawia pozytywne wrażenie. Obrazy są żywe i barwne, a ruch postaci został dość dobrze odwzorowany. Ilustratorzy znakomicie oddali wygląd mitologicznych stworzeń, czy to potworów, czy przedstawicieli nieco bardziej humanoidalnych gatunków, jak centaury, czy cyklopy. Kredowy papier jest zaletą wydania, które nieco traci na jakości, posiadając miękką oprawę.

Wyraźnie odczułam brak znajomości powieściowego pierwowzoru tego komiksu. Pomijając możliwość skonfrontowania własnego wyobrażenia postaci z tym, jak zostali zaprezentowani, podstawową wadą jest pewna infantylność fabuły, która w powieści mogłaby nie być aż tak odczuwalna. Miłośników Percy'ego Jacksona z pewnością nie trzeba zachęcać, by przeczytali tę publikację, jeśli zaś chodzi o pozostałych czytelników, to sięgnięcie po ten komiks pozostawiam całkowicie w ich decyzji.

„Jesteś po części człowiekiem, po części bogiem. Żyjesz w obu światach, Percy, i możesz wpływać na oba. Dlatego herosi są wyjątkowi.”

Rick Riordan to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy fantastycznych. Jest autorem takich serii, jak: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” – jego debiutancki cykl, „Olimpijscy Herosi” oraz „Kroniki rodu Kane”. Przez lata był nauczycielem, teraz oddaje się tylko pisaniu. Aktualnie pracuje nad nowym cyklem – „Magnus Chase i Bogowie Asgardu”, którego pierwszy tom „Miecz lata” w Polsce ukaże się 21 października.

Po powrocie z Obozu Herosów, Percy rozpoczyna naukę w siódmej klasie. Udaje mu się przetrwać cały rok bez żadnych problemów. Kiedy jednak ostatniego dnia szkoły, podczas gry w zbijaka przeciwna drużyna zamienia się w ludożerczych olbrzymów, chcących zjeść go na obiad... półboska krew daje o sobie znać. Ale to nie jedyny problem Percy'ego – Obóz Herosów jest zagrożony i jeśli nikt nie znajdzie pomysłu jak ocalić granice, potwory dostaną herosów na talerzu. Ostatnią deską ratunku jest niebezpieczna wyprawa na Morze Potworów. Czy Percy'emu uda się ocalić obóz przed zagładą?

„Istnieje tylko jedno źródło naturalnej magii dość silne, żeby pomylić je z Panem. Złote Runo!”

To już kolejne spotkanie z twórczością Riordana przeniesioną do komiksu. Po raz drugi możemy na nowo poznać „Morze potworów” i to z zupełnie innej perspektywy. Jako wielka fanka twórczości Riordana, a przede wszystkim przygód Percy'ego – z którym to spędziłam moje pierwsze czytelnicze lata – po prostu musiałam zaopatrzyć się w ten komiks! Nie było innej możliwości.

Adaptacja powieści wykonana przez Roberta Vendittiego zasługuje na pochwałę. Ten Pan jeszcze lepiej wykonał swoją pracę, przez co drugi tom komiksu podbił bardziej moje serce. Po zapoznaniu się z pierwszym tomem, miałam pewne obiekcje – sądziłam, że po co nam forma graficzna, skoro znamy już tę historię z książek, że to po prostu naciąganie fanów na kolejne koszty... Ale zdałam sobie sprawę, że się myliłam i drugi tom tylko mocniej mnie w tym utwierdził.

Co z tego, że historia jest już nam znana? Dzięki temu komiksowi można ją przeżyć od nowa. I choć bałam się, że może przez fakt iż znam te wydarzenia, po prostu przekartkuję tę pozycję – ale, gdy tylko odtworzyłam pierwszą stronę, na godzinę znikłam z tego świata.

„Mnóstwo dzieciaków potrafi przetrwać rok bez wyrzucenia ze szkoły, mamo. Tylko w tym domu jest to powodem do świętowania.”

Komiks – jak to komiks – oczywiście w głównej mierze składa się z dialogów. Dzięki temu licząca niecałe trzysta stron książka, zmniejszyła się o połowę. Lektura więc zajmuje jakąś godzinkę.
Warto jednak dodać, że wszystkie ważniejsze wydarzenia znalazły tu swoje kilka „okienek”. Venditti tworząc całość potrafił idealnie wyczuć, co jest mniej znaczące, albo nie musi występować w komiksie. Można więc śmiało powiedzieć, że powieść graficzna jest meritum książki.

Na ogromne brawa zasługuje również Attila Futaki, który jest odpowiedzialny za rysunki znajdujące się w środku. Widać, że rysownik wziął sobie do serca pewne uwagi, które mieli fani, bowiem widać różnicę w kresce, które rzucają się po otwarciu pozycji. Zmieniła się mimika twarzy bohaterów – jest teraz bardziej wyrazista, przez co łatwiej rozróżnić emocje postaci. Można by nawet rzec, że teraz każda z kreacji jest bardziej rzeczywista. Myślę, że do tej realności przyczyniła się nowa osoba w zespole – Tamás Gáspára, który odpowiada za kolory.
Jeśli jesteśmy już przy grafice, to warto wspomnieć o świetnej okładce! Szata graficzna jest po prostu fenomenalna i przykuwa wzrok. Futaki naprawdę zabłysnął!

„Myślałem, że tylko przypadkiem udało ci się przeżyć starcie z olbrzymami, ale ten byk zionął na ciebie ogniem.”

Ten komiks zawiera „Morze potworów” w pigułce o idealnej proporcji! Fani Percy'ego z pewnością nie zawiodą się na tej powieści. Ja dzięki tej pozycji, mogłam przypomnieć sobie wydarzenia i na nowo zakochać się w tej historii.

Jeśli więc czytaliście książki, to naprawdę warto zaopatrzyć się również w te powieści graficzne. Może nie wszystkie postacie są idealne opisowi książkowemu, ale według mnie i tak opłaca się spojrzeć na wyobrażenia Vendittiego, Futaki i Gáspára, którzy wspólnymi siłami wraz z autorem wykonali kawał świetnej roboty.
Natomiast Tym, którzy nie spotkali się nigdy z synem Posejdona mogę gorąco polecić przeczytanie całej serii! A jeśli ktoś nie jest pewny, może rozpocząć przygodę od komiksów – bo książki i tak później zaskoczą go wieloma rzeczami!

Ja jestem oczarowana i niecierpliwie czekam na kolejną część przygód Percy'ego w formie komiksu.

Recenzja pochodzi z bloga: http://mirror-of--soul.blogspot.com/

Ilustracje są bardziej ,żywe ale jednak wiem ,że stać ich na więcej

Ilustracje są bardziej ,żywe ale jednak wiem ,że stać ich na więcej