Alfred Hitchcock. Nieznana historia "Psychozy"

Okładka książki Alfred Hitchcock. Nieznana historia
Stephen Rebello Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Alfred Hitchcock and the Making of
Sine Qua Non
2013-02-20
2013-02-20
Jarosław Rybski
biografie wspomnienia pamiętniki dzienniki historia wspomnienia

Oficjalne recenzje i

Opowieść z nożem w tle

Link do recenzji

1018 51 118

Sięgając po tę pozycję miałem przed oczami fantastyczny film, który nakręcono na podstawie niniejszego dzieła. Ciekawość wzięła górę, bo do filmowego Hitchocka wracam przynajmniej raz w roku. Zgłębienie większej ilości tajników sztuki filmowej i sekretów produkcji dawało mi nadzieję na pięknie spędzony czas. Ku mojemu zdziwieniu i jeszcze większym rozczarowaniu dzieło Rebella jest horrendalnie nijakie. Zanurzając się w lekturę nie potrafimy wyczuć literackiego języka, przez co niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że czyta się opisy z Wikipedii. Opowieści brakuje zdecydowanie literackiego warsztatu na miano Waltera Isaacsona, który z biografii „Jobsa” uczynił jedną z najwybitniejszych książek biograficznych w historii. Rebello w sposób miałki przestawia proces powstawiania „Psychozy”, który Hitchcockowi z pewnością by się nie spodobał. Cieszmy się zatem, że powstał atrakcyjny film na postawie nieatrakcyjnej książki. W tym wypadku ironia zagrała fanom na nosie, chyba bardziej niż legendarny Alfred Hitchcock.

Tłumacz i redaktorzy powinni wrócić do szkoły. Gniot nie treść i zero przyjemności z czytania, bo co kilka stron wyskakiwały językowe potworki. Okropność. Recenzja wkrótce

W książce brakuje mi zdjęć. A co do filmu, odbieram go inaczej.

W książce brakuje mi zdjęć. A co do filmu, odbieram go inaczej.

Książka obowiązkowa dla fanów Hitchocka i "Psychozy".
Zawiera wiele ciekawostek dotyczących reżysera, aktorów, powstawania filmu, a także sposobów promocji.
Polecam

Książka obowiązkowa dla fanów Hitchocka i "Psychozy".
Polecam

Okładka sugeruje, że książka ma związek z filmem o powstawaniu "Psychozy", a ten był taki sobie. Tymczasem jest to wnikliwa pozycja, omawiająca dokładnie jak narodził się jeden z najlepszych filmów mistrza suspensu i jedynie posłużyła za punkt wyjścia twórcom nędznego obrazka, o którym wcześniej. Na okładce powinien więc znaleźć się fotos z "Psychozy" albo portret Hitchcocka, a nie zdjęcia aktora, który go grał.

"Psychoza" to dla mnie niekwestionowane arcydzieło gatunku. Od tego filmu wieki temu zaczęła się moja przygoda z Hitchcockiem. Jakże więc ciekawym doświadczeniem, doznaniem i przygodą było dla mnie spotkanie z tak rzetelnymi kulisami powstania filmu przedstawionymi tutaj.
Nie wiedziałam, że inspiracją dla filmu była książka Roberta Blocha, który to z kolei wzorował się na prawdziwych wydarzeniach.

Mimo, że dawno temu wciągałam kolejne filmy Hitchcocka uważałam go za bufona, po tej lekturze zmieniam zdanie. Miał świetne poczucie humoru, o aktorce, której urodę zawsze ceniłam, Ingrid Bergman, mawiał "tak piękna, jak głupia".
To wspaniałe przeżycie móc towarzyszyć reżyserowi podczas tworzenia tego dzieła, a tak się właśnie czułam przewracając kolejne kartki. Mnóstwo ciekawostek, nie chciałabym psuć frajdy, dlatego nie zdradzę żadnej, no prawie żadnej. Hitch wykupując prawa do ekranizacji książki pospiesznie wykupił wszystkie jej egzemplarze. Do utrzymania tajemnicy fabuły zobowiązany był każdy z planu, zależało mu na całkowitym zaskoczeniu widza. Podczas gdy ekipa filmu oglądała pierwszy czy drugi montaż, oglądający o mało co nie pospadali z foteli, a wcześniej kręcąc jedną ze scen z matką sami mieli gęsią skórkę.
Hitchcock przemyślał wszystkie reakcje widzów na film, oprócz jednej, ale to już w książce.

W roku premiery, 1960, Alfred Hitchcock powiedział „To całkiem dobry film. Ale, co najważniejsze, to jest pierwszy szoker, który nakręciłem. Moje wcześniejsze filmy to dreszczowce. Ten naprawdę wami wstrząśnie.” Film został wrogo przyjęty przez krytyków, (Hitchcock nigdy nie dostał Oscara) przez publiczność natomiast wręcz odwrotnie.
„Psychoza” została doceniona dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, a jeden z krytyków nazwał ją „nie tylko największym filmem Hitchcocka; to najbardziej inteligentny i niepokojący horror, jaki kiedykolwiek nakręcono.”
Stephen Rebello podaje „do kręgu jego spadkobierców zaliczyć należy przede wszystkim: Dziecko Rosemary, Noc Żywych trupów, Egzorcystę, Halloween, W przebraniu mordercy, Mulholland Drive, Siedem, Skórę, w której żyję, Czarnego łabędzia oraz House at The End of the Street.”
Książka genialna, zabrakło mi w niej tylko jednej rzeczy, zdjęć i gdyby nie to byłoby 10 gwiazdek z mojej strony.

Książka o produkcji mojego ulubionego filmu, reżyserowanego przez mojego ulubionego reżysera? To trzeba przeczytać!
Alfred Hitchcock jest dla kinomaniaków tym, kim dla książkofilów H.P. Lovecraft. Obaj stworzyli wiekopomne dzieła, o których do dziś krążą legendy i tajemnice.
"Psychozę" obejrzałem około pół roku temu i z czystym sercem wystawiłem jej ocenę 10/10. Świetna fabuła, świdrująca, acz rewelacyjna i przerażająca muzyka, wyborowa gra aktorska, bardzo dobre zdjęcia. To jedne z niewielu plusów tego filmu. A ta książka?
Jest na pewno bardzo ciekawa. Nigdy nie czytałem żadnej książki biograficznej, a ta mnie zaciekawiła od pierwszych stron. Widać, że autor doszukiwał się wielu wiadomości i przelewał je na papier. Opisał wszystkie aspekty, dotyczące powstawania scenariusza, prowadzenia aktorów, ale i proces dobierania kostiumów.
Podsumowując - jeżeli jesteś fanem "Psychozy" lub Alfreda Hitchcocka warto sięgnąć po ten tytuł, gdyż można się sporo dowiedzieć jak to jeden film tak wpłynął na życie tegoż rewelacyjnego reżysera.

Zdecydowanie zbyt dużo kompletnie nieistotnych moim zdaniem szczegółów. Momentami przebicie się przez ten gąszcz faktów było bardzo nużące.

Bardzo ciekawa książka, chociaż natłok nazwisk i nazw wytwórni czyni tę lekturę nieco ciężką dla laika.
Jednak, jeśli kto ceni sobie twórczość pana Hitchcocka, chętnie pozna kulisy powstania jednej z ikon kina. Dużo ciekawych informacji zawartych pośród wielu niezbyt mnie interesujących szczegółów.

Moje pierwsze spotkanie z biografią jako taką uważam za bardzo udane. Książka skusiła mnie opinią na LC i ceną wyprzedażową (bodajże 7 zł) :) Wybór okazał się słuszny, bo książkę czyta się szybko, autor pisze w sposób ciekawy, a sama fabuła wciąga. Prawie każdy z nas kojarzy "Psychozę", która stała się jakoby wizytówką pana Hitchcocka, choć był to jego 47 film w karierze. Bardzo przyjemnie było przenieść się w lata 50-60te XX wieku. Wyreżyserowanie i puszczenie w świat takiego szokera, jakim była "Psychoza" było chyba największym wyzwaniem reżysera. Sprzeciwy cenzorów, niechęć producentów i niektórych współpracowników zmusiły Alfreda do stworzenia niskobudżetowego filmu w ekspresowym tempie trzydziestu-kilku dni i to stworzonego za własne pieniądze.I wyszedł z tego majstersztyk, niezapomniany, przyciągający mln widzów dreszczowiec przynoszący milionowe zyski w Stanach i na całym świecie, otwierający drzwi i przygotowujący opinię publiczną oraz krytyków na inne tego typu szokery. Niestety to co stało się chlubą twórcy stało się też jego klęską. Ale jak do tego doszło przekonajcie się sami. Gorąco polecam!!

Dodaj cytat z książki Alfred Hitchcock. Nieznana historia "Psychozy"