Obyczaje seksualne starożytnych Greków

Okładka książki Obyczaje seksualne starożytnych Greków
Carola Reinsberg Wydawnictwo: Uraeus Seria: Biblioteka Historii Tradycji i Obyczajowości nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Historii Tradycji i Obyczajowości
Ehe, Hetärentum und Knabenliebe im antiken Griechenland
Uraeus
1998-01-01
1998-01-01
Bożena Wierzbicka
Socjologia historia starozytność mentalność miłość seksualność obyczaje

Autorka wykonała naprawdę solidną pracę jeśli chodzi o tą książkę. Niezwykle duża ilość dokumentacji literackiej oraz ikonograficznej czyni z tej pracy bogate źródło wiedzy o obyczajach i upodobaniach starożytnych Greków. Autorka szczegółowo omawia wszystkie ważne dla Greków aspekty jak małżeństwo, prostytucję i miłość do chłopców. Właśnie bogactwo przypisów i ilustracji sprawia, że książka ta stanowi bardzo bogatą pod względem wiedzy, ale niezbyt lekką lekturę.

Jest to bardzo wnikliwa i świetnie udokumentowana pozycja, której celem jest w miarę jak najwszechstronniejsze opisanie niezwykle intymnej sfery życia człowieka, jaką jest jego seksualność. I w dodatku dotyczy czasów odległych i ludzi, na których wzoruje sie nasza cywilizacja w kwestiach fundamentalnych, jakimi są zasady moralne i porządek prawny. Nie jest to jednak książka demaskatorska czy sensacyjna, bo temat delikatny. To autentycznie głębokie studium ubogacone cennymi zdjęciami, które próbuje pokazać tło ówczesnej mentalności i korzenie obyczajowości tamtych czasów i wskazać wszystkie czynniki, które wpływały na takie a nie inne podejście i widzenie spraw, których konsekwencją było wypracowanie obowiązujących do dzisiaj norm, zachowań i postaw. Na szczególne uwzględnienie zasługuje analiza roli kobiety w społeczeństwie greckim (jej obecność w życiu rodzinnym ale i w polityce), pokazanie wpływu heter na codzienne funkcjonowanie świata mężczyzn oraz ciekawy obraz zjawiska pederastii (różnej od homoseksualizmu) kształtującej w silny sposób koncepcje męskich relacji. Pozycja godna polecenia i wartościowa.

Dodaj cytat z książki Obyczaje seksualne starożytnych Greków