Wstęp do archeologii

historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2003-01-01
2003-01-01

Nie rozumiem tak niskiej oceny. Może wynika to z tego, że pozycja ta wydaje się być trudną, nudną dla kogoś, kto archeologię utożsamia z filmami o przygodach Indiany Jones'a, albo czyta literaturę popularnonaukową.

Muszę przyznać, że książka jest raczej podręcznikiem dla początkujących studentów archeologii, żeby ich wprowadzić w metodykę w ogóle i pokazać, jak prawdziwa archeologia wygląda. Zresztą, po tytule sądząc, to tylko wstęp, kompendium wiedzy. Sama - jako jeszcze studentka archeologii - przeczytałam ją wielokrotnie. Stała się dla mnie takim wprowadzeniem. A później z każdym rokiem studiów, ćwiczeń terenowych, dowiadywałam się coraz więcej, poszerzałam wiedzę. Teraz już jako absolwentka archeologii, mogę z czystym sercem książkę tę polecić każdemu pierwszoroczniakowi, bądź każdemu, kto zastanawia się nad wyborem tego kierunku studiów zainspirowany filmami, aby poznał w skrócie, jak wygląda rzeczywiście ta dziedzina nauki.

Była to dla mnie, jako laika, odkrywcza lektura ufundowana sobie przy okazji studenckiej, dorywczej pracy na wykopaliskach archeologicznych :-) Lektura zwięzła, dosyć konkretna, dobra praca, by rozpocząć z nią pierwsze kroki praktyki archeologicznej. Czyli: w sam raz dla początkujących!

Książka dobra jako wprowadzenie do świata archeologii. Po latach studiów nie wnosi już raczej nic ciekawego, ale takie było zapewne założenie autorki.

Książka zawiera wszystko to co potrzebna studentowi pierwszego roku w pierwszym semestrze. Przynajmniej jeśli chodzi o zajęcia ze wstępu do archeologii.
Jednak choć cienka nie łatwo przez nią przebrnąć.

Jednak choć cienka nie łatwo przez nią przebrnąć.

Książka napisana przystępnym językiem, starająca się ogarnąć wszystko w jedną pigułkę. Wierzę głęboko, że pomoże mi przejść przez egzamin, wiedza z niej przydała mi się już nie tylko na studiach, ale i w obserwacji archeologów w Smoleńsku. Jedyny minus dla osoby, która czytała od deski do deski: ciągle powtarza się pewne zagadnienia we wstępie do rozdziału, plus dla tych co tylko szukają informacji na ćwiczenia. Ogólnie polecam, ale studentom historii lub nauk pochodnych głównie.

• Archeologia
  • Studia
  • Archeo
  • Niekoniecznie naukowe
  • 7) Historia: 0) Archeologia

Dodaj cytat z książki Wstęp do archeologii