The Collected Tales & Poems of Edgar Allan Poe

2004-01-01
2004-01-01
9781840220520
historie z dreszczykiem poematy

Przyznam że Edgar Allan Poe zawsze mnie drażnił. Z dzisiejszej perspektywy myślę, że to dlatego że jego opowiadania nie pasują do żadnego z 7 archetypowych skryptów (z junga). Te skrypty odnoszą się zwłaszcza do powieści prozą której modelowy przykład znajduje się u diderota (jedna z pierwszych powieści) i rozważaniach tam zawartych, i tak jest w niej ładunek polityczny.. Z Poe jest inaczej, ale może mam zbyt mało elastyczne podejście, w każdym razie nie jest zbyt dobra literatura.

Przeczytałam tylko parę opowiadań: "The Fall of the House of Usher", "The Purloined Letter" i "The Tale-Tell Heart", wiersz "Raven" i "Philosophy of Composition", w którym Poe opisuje jak powstawał owy wiersz i jak powinno wyglądać idealne dzieło.

Jestem zachwycona przerażającą zamkniętą przestrzenią i szaleństwem bijącym z opowiadań. Na zawsze zapamiętam słowa: "And have I not told you that what you mistake for madness is but over-acuteness of the sense?"

W "The Purloined Letter" widać pierwszy zarys postaci wnikliwego "detektywa" i jego mniej rozgarniętego kompana, schematu często wykorzystywanego później w literaturze.

Świetny zbiór, oczywiście w moim przypadku w Polskiej wersji. Darzę wielkim sentymentem pana Edgara i jego dzieła, przede wszystkim wspaniały Upadek Domu Usherów sprawiły że zasłużył sobie na pierwsze miejsce w mojej biblioteczce

Opowiadania E. A. Poe'a przenoszą nas w świat, w którym śmierć gra nieco inną rolę niż powszechnie, a groza znajduje swoje uosobienie w zaskakujących materiach. Coś innego, jeśli pragnie się wyjść spoza schematy wszystkich opowieści.

Przeczytałam z zapartym tchem opowiadania Edgara Allana Poe. Bardzo wciagające, ciekawe z świetnym klimatem.

• Chcę mieć
  • Do kupienia