Niewolnice

2013-01-16
978-83-10-12277-3
Natalia Wiśniewska

W okowach niewoli

Oryginalna tematyka, ale niestety sposób pisania już nie utrzymał poziomu. Moim zdaniem - na początku za dużo naraz wprowadzonych bohaterów, przez co potem trudniej było rozróżnić kogo co dotyczyło i kto w sumie jest głównym bohaterem książki. Jedno co było chyba dobrze ukazane - pewne odcięcie uczuć i obojętność po doznanej kolejnej krzywdzie jako forma obrony chyba przed załamaniem psychicznym i zwariowaniem. Oby nigdy takie czasy i taka forma władzy jednego człowieka nad drugim już nie wróciły!

Nie wciągnęła mnie kompletnie. Bez wyrazu.

Nie wciągnęła mnie kompletnie. Bez wyrazu.

Napisana prostym językiem (co może wynika z niedbałego tłumaczenia, a może tak jest i w oryginale) przekazuje równie prostą treść. Gdyby nie drastyczne opisy fizjologiczne nazwałabym to powieścią dla młodzieży.
Ani porusza, ani zaciekawia.

Ani porusza, ani zaciekawia.

2041

Nudna, przegadana. Ze wszystkich książek o niewolnictwie, które przeczytałam, ta zdecydowanie jest najsłabsza.

Doskonały debiut literacki w niezwykły sposób opisujący losy czarnoskórych kobiet epoki niewolnictwa.
Opowieść o czterech kobietach, które są wykorzystywane seksualnie przez swoich panów, poniżane okrutnie i zmuszane do pracy na polu.
Chwytająca za serce powieść, intrygująca, a także trzymająca w napięciu.
Poruszająca, ludzkie serca książka wzruszyła mnie, urzekająca bardzo mi się podobała.
Polecam!!!

Chwytająca za serce powieść, intrygująca, a także trzymająca w napięciu.
Poruszająca, ludzkie serca książka wzruszyła mnie, urzekająca bardzo...

Intrygujący tytuł, niezwykła okładka - wszystko to zachęca do sięgnięcia po książkę. Autorka opisała losy czterech niewolnic. Każda z nich jest inna. Lizzie, główna bohaterka, wierzy, że biały mężczyzna, ojciec jej dzieci i jej właściciel kocha ją. Rzeczywiście wiele na to może wskazywać: pozwala jej zajmować lepsze miejsce niż pozostałym niewolnikom, dba o dzieci i ich dom, zabiera ją na wakacje.Ale jednocześnie każe spełniać własne zachcianki: przede wszystkim erotyczne (które nie zawsze podobają się dziewczynie),nie chce uwolnić własnych dzieci (choć to jego jedyne potomstwo),a w czasie pobytu poza domem zakuwa ją w kajdany. Czasem tylko traktuje ją jak żonę, rozmawia z nią na ważne tematy. Nie jest najgorszym "panem", ale jednak nie rezygnuje z niewolników. Pozostałe niewolnice marzą o ucieczce, ale muszą pamiętać o pozostawionych w gospodarstwach dzieciach. Mawu jest najbardziej buntownicza, nienawidzi swojego pana, nie chce poddać się jego woli. Reenie jest z nich najstarsza i wydaje się, że życie nauczyło ją patrzeć na wszystko obojętnie.
Akcja w powieści toczy się raczej leniwie. Powieść podzielona jest na części, które nie są ułożone chronologicznie. Często niewolnice wspominają, opowiadają o przeszłości. Nie jest to może porywająca powieść, ale wydaje mi się, że dość dobrze oddaje klimat niewolniczych środowisk sprzed wojny secesyjnej. Widać analfabetyzm, wiarę w zabobony, początki chrystianizacji Afroamerykanów i rodzącą się wolę walki o wolność.

Czarnoskóre niewolnice panów z południa Ameryki - zniewolone pod każdym względem, poniżane i bite przez żony swych panów, gwałcone przez właścicieli, rodzące ich dzieci, które są sprzedawane bądź przysposabiane do pracy w polu. Książka opowiada o zmianach w sposobie myślenia niewolników, rodzącej się chęci bycia wolnym człowiekiem, o oporach przed ucieczką, strachu o swoje dzieci i przyjaciół. Każdy kolejny dzień jest dla nich wielką niewiadomą, bo nigdy nie wiedzą, czy dożyją do jego końca. (17/52)

Książka dla osób pragnących przyjrzeć się bliżej rzeczywistości niewolniczej na tle siedemnastowiecznych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Uważam, że można było troszkę inaczej przedstawić losy uciemiężonych, czarnoskórych niewolnic. Brakowało mi mocniejszych porywów emocjonalnych, żywszej akcji, która momentami nieznośnie się przeciągała i nużyła. Koniec książki niezbyt mnie usatysfakcjonował, gdyż losy głównej bohaterki - Lizzy zakończyły się puentą, niezgodną z moimi oczekiwaniami, a także uczuciami....

Niezwykła.
Poruszająca.
Wzruszająca.
Zmuszająca do myślenia.
Akcja powieści dzieje się u schyłku niewolnictwa, w Ameryce Północnej, w świecie, gdzie czarne kobiety wykorzystywane są przez białych panów, gdzie coś takiego jak godność nie istnieje. Wykorzystuje się je do cna, bez litości, nie licząc się z niczym. Ważny jest zysk i rozwój plantacji.
Cztery kobiety, cztery bohaterki, cztery murzynki o różnej historii. Jedna z nich, Lizzie, jest główną bohaterką powieści. matka dwójki dzieci, zdaje się być zakochana w swym panu, Drayle'u. jednak "wakacje" spędzane w ośrodku wczasowym gdzieś w Ohio sprawiają, że zaczyna zauważać pewne rzeczy, dostrzegać, uczyć się... mieć świadomość własnej wartości.
Pozycja jest niezwykle wzruszająca, poruszająca i skłaniająca do myślenia. Pokazująca, jak szybko można stracić swą godność i jak wiele wyrzeczeń wymaga od nas odbudowanie jej na nowo. Seksualne wykorzystywanie jest tu tylko dodatkiem, pogłębiającym poczucie bezwartościowości jednostki.
Doskonały debiut literacki, niezwykła książka. I niezwykłe kobiety, które, za przykładem Lizzie, w ten czy inny sposób próbowały walczyć o swą wolność i godność, nie miały jednak siły i argumentów, by wygrać. A wszystko to u progu wojny secesyjnej i kresu niewolnictwa....

Niezwykła.
Poruszająca.