Lalki królowej

2012-05-07
978-83-7515-229-6
Anna Bereta-Jankowska

„Drewniana” opowieść

Autorka napisała w Posłowiu (...) większość bohaterów powieści stworzyłam sama, to jednak na jej stronach pojawiają się również postaci autentyczne. Starałam się, by ich obecność w książce była wiarygodna i zgodna z kontekstem wydarzeń historycznych".
Słowa Christine Trent pozwoliły mi ,między innymi, poznać historię Madame Tussaud i jej gabinetu figur woskowych.
Moim zdaniem powstała całkiem interesująca książka, dzięki której przeniosłam się do Francji za panowania Ludwika XVI.i Marii Antoniny i XVIII-wiecznego Londynu. Lalki tworzone przez Claudette zgodnie z panującą modą, wykorzystywane do ich ubiorów materiały, a także opisy wyposażenia domów i pałacowych wnętrz doskonale oddały klimat epoki.
"Lalki Królowej" uświadomiły mi też jak okrutni byli dla swych władców przywódcy rewolucji francuskiej i do czego zdolny jest zdesperowany lud.
Polecam :)

Moim...

Skąd się ta książka wzięła w moim domu? Nie pamiętam. Jednak przeleżała długo. Jak większość książek na stosie hańby. Wydanie z 2012r., więc swoje za sobą już ma.
Teraz coś mi się przypomina, że chyba to powieść z antykwariatu.

Zaciekawił mnie opis o Claudette. Jej rodzice giną, a ona z Francji przenosi się do Anglii, gdzie poszukuje pracy. Z czasem kontynuuje drogę swojego ojca i zaczyna tworzyć lalki, którymi zachwyci się świat.

Powieść z rysem historycznym. O miłości i sile przyjaźni. Lubię tego typu książki, gdzie przenosząc się w czasie można wczuć się w klimat dawnych lat. Lubię porównywać kiedyś i dziś.

Na pewno jest to książka, której fabuła nie jest szablonowa. Pojawia się tutaj coś nowego, o czym jeszcze nie czytałam. Nie jest to również typowy romans, bo jednak głównym wątkiem są tutaj osobiste losy Claudette.

Patrząc całościowo, to książka mi się podobała. Od czasu do czasu potrzebuję właśnie takiej tematyki dla odskoczni podobnych książek czytanych w większości.

A Ty lubisz książki z akcją w dawnych czasach?

Teraz coś mi się przypomina, że chyba to powieść z antykwariatu.

Książka zbyt infantylna jak dla mnie. Nie doczytałam do końca. Polecam młodszej widowni.

Turbo :) bardzo przyjemnie się czytało.

Turbo :) bardzo przyjemnie się czytało.

Lalki królowej to opowieść o odwadze i determinacji w spełnianiu swoich marzeń. To również opowieść o nadziei, która dodaje sił w pokonywaniu przeciwności losu. Claudette Laurent w pożarze traci ukochanych rodziców i dach nad głową, wyrusza w podróż do Anglii, by tam rozpocząć nowe życie. W podróży poznaje Beatrice i jej córkę Marguerite, które stają się jej towarzyszkami i przyjaciółkami przez wiele lat życia. Claudette mimo wielu niepowodzeń i upokorzeń dąży do realizacji swojego marzenia. Po wielu trudach z pomocą Beatrice tworzy sklep lalkarski, a dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy Claudette zyskuje sławę znakomitej angielskiej lalkarki. Jej talent docenia również Maria Antonina, która zamawia u dziewczyny lalki. Claudette dzięki zainteresowaniu królowej ma szansę powrotu do Francji, by przekonać się ile z francuski w niej zostało. Chce w ten sposób również zamknąć od dawna nie dający jej spokoju rozdział i odnaleźć człowieka, który niegdyś bardzo ją kochał.

Wraz z młodziutką bohaterką przenosimy się do Francji Ludwika XVI i Marii Antoniny oraz osiemnastowiecznej Anglii. Razem z nią poznajemy kuluary życia w Wersalu i pasję królowej, która może poszczycić się pokaźną kolekcją lalek. Z historii wiemy, że Rose Bertin, krawcowa Marii Antoniny, przedstawiała jej projekty sukien właśnie na lalkach. Niektóre z nich możemy jeszcze dziś obejrzeć w Musée de la Poupée w Paryżu.
Fabuła jest ciekawa, przygody i intrygi, akcja wartka, bohaterowie wyraziści.

Lekka, łatwa i przyjemna. Typowe babskie czytadełko.

Lekka, łatwa i przyjemna. Typowe babskie czytadełko.

Najlepsza książka jaką w życiu czytałam <3
Czytałam ją już tyle razy, że sama nie wiem ile. xd
Ale po prostu książka godna polecenia. A zwłaszcza jeżeli ktoś lubi też historie.
Małe błędy w datach, ale i tak kocham tę książkę <3
Poczytałabym więcej książek tego typu. Zna ktoś może takie?

Najlepsza książka jaką w życiu czytałam <3
Czytałam ją już tyle razy, że sama nie wiem ile. xd
Małe błędy w datach, ale i tak kocham tę książkę <3
Poczytałabym więcej książek tego typu. Zna ktoś może takie?

Powieść jest ciekawa i gdyby nie to, że musiałam rano wstawać do pracy to pewnie czytałabym ją do późnych godzin nocnych. Muszę przyznać, że odkładając książkę na bok, byłam bardzo ciekawa co wydarzy się później. Dawno tak nie miałam.
Sporym minusem jest to, że autorce pomyliły się daty i dziwne, że nikt z wydawnictwa przed wydaniem książki tego nie zauważył.

Nieco nieudolnie napisana/przetłumaczona. Miejscami niekonsekwentna i infantylna. Lekki, dość przewidywalny romans z odrobiną rewolucyjnej Francji w tle.

• Powieść historyczna

Christine Trent Lalki królowej Zobacz więcej