Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów

Okładka książki Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów Leszek Balcerowicz
Okładka książki Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów
Leszek Balcerowicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Zysk i S-ka
2012-11-01
2012-11-01
wolność

Moralność rynków

Wybór esejów, które pozwalają spojrzeć na gospodarkę i państwo z wolnościowego punktu widzenia. Właściwie wszystkie teksty stoją na wysokim merytorycznie poziomie i oferują, niejednokrotnie zaskakujące, spostrzeżenia. Problemem jest jednak ich zróżnicowana przystępność - podczas gdy jedne spokojnie przeczytać może każdy, to inne wymagają solidnej akademickiej podstawy.
Dla mnie najciekawszym z tekstów w tym zbiorze było "Jak nadmiernie rozbudowane państwo zabiło starożytny Rzym".

Dla...

To chyba moja opinia z 2013, teraz myślę że już bym sie nie zachwycał:

"Autor" to w tym wypadku mocne słowo za napisanie kilkudziesięciu stron wstępu w 1000-stronicowym tomie. Mimo to, większość z przytoczonych tekstów oceniać można jako rewelacyjne, choć nie brakuje dłużyzn.

Na początkach rozdziałów można mieć wątpliwości co do istotności poruszanych kwestii - z zakresu m.in. języka, rozwoju cywilizacji, historii Rzymu, czy nawet neurobiologii - jednak każdy tekst, jakkolwiek nieciekawy, okazuje się kolejnym krokiem. W ten sposób każda kolejna część książki przez pozornie luźno powiązane fragmenty sprawia, że czytelnik sam może sformułować własne wnioski i puentę - przez co w pewnym sensie jest liberalizmem w praktyce.

Krzywdząca dla książki jest opinia propagandówki. Jeśli tom coś bezwzględnie propaguje, to logikę - nie tylko w strukturze, ale także w doborze argumentów. To założenie jest przyczyną jego obszerności - każda postawiona teza poparta jest źródłami wielu autorów z różnych dziedzin nauk.

Brak tu przedstawienia jednolitej wizji społeczeństwa, bliskiej różnym wizjonerom z prawa i lewa. Szczegółowo zaprezentowane są natomiast eksperymentalne zmiany prawa i roli państwa na przestrzeni wieków, ich skutki oraz przyczyny - najczęściej błędy w rozumowaniu ich stronników.

Tomiszcze przede wszystkim jest wysokiej jakości głosem w debacie o znaczeniu wolności. Wspólnym mianownikiem przytoczonych tekstów jest szacunek dla osób o odmiennych poglądach, o czym świadczy nie tylko ukazywanie ich uchybień, ale również przesłanek, przez które można sądzić inaczej.

O ile czytanie "od deski do deski" jak wspomniałem, pozwala na dopasowanie do siebie poszczególnych puzzli, to wyrywkowo wyłapać można takich klasyków filozofii jak Locke'a, Millsa czy Hume'a.

Jako osoba wcześniej nie zainteresowana liberalizmem mogę polecić ten zbiór każdemu, kto chce włożyć trochę wysiłku w ugruntowanie swoich opinii politycznych - nawet (albo i w szczególności) celem sprawdzenia luk w zawartym rozumowaniu. mniej

To chyba moja opinia z 2013, teraz myślę że już bym sie nie zachwycał:

Zbiór porządnych esejów.

Zbiór porządnych esejów.

Założę się, że osoby, których wypowiedzi na temat tej książki, widnieją z tyłu okładki nawet jej nie przeczytały. Tak luźno powiązane są z treścią. Zaledwie zawierają słowo "wolność". Naklejka "bestseller" z przodu też jest na wyrost.

Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia ze zbiorem potrzebnym, choć może dla tak zwanego "statystycznego Polaka" zbyt nieprzystępnym. Ale trudno oczekiwać, by było inaczej.

Można wiele mówić o Leszku, ale to co włożył do tej książki to krzyk wolności postrzeganej na przestrzeni historii. Czytelnik może sam ocenić czy zgadza się z serią autorów/mężów stanu itp. Czy jego wolność jest podobna, lepsza, bardziej prawdziwa niż ta którą ukazuje Balcerowicz w OW PZU.

Balcerowicz próbuje strugać wolnościowca, ale mniejsza o to - kanon tekstów jest wart polecenia.

Znakomity wybór tekstów klasyków liberalizmu i trochę nowszych autorów, którzy z wolności uczynili sobie temat pracy i badań. Literatura obowiązkowa dla każdego, dla kogo wolność jest codziennym zadaniem.

Klasyka klasyki. Polecam teksty Anthonego de Jasaya.

Klasyka klasyki. Polecam teksty Anthonego de Jasaya.

Całości nie można przeczytać jak beletrystyki, ale zbiór fragmentów wyśmienity.

Całości nie można przeczytać jak beletrystyki, ale zbiór fragmentów wyśmienity.

Problemem takich książek jest to, że zazwyczaj trafiają w ręce zainteresowanych/już znających te fakty.

Bardzo fajny zbiór wielu prac...

Bardzo fajny zbiór wielu prac...

• Ekonomia
  • 2015
  • Filozofia
  • Polityka
  • 2017

Leszek Balcerowicz Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów Zobacz więcej