Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?

Okładka książki Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?
Peter Schiff Wydawnictwo: Linia biznes, finanse
2012-11-14
978-83-63000-44-8
Krzysztof Kietzman
ekonomia gospodarka szkoła austriacka Mises

Książka wypełniona jest mnóstwem ilustracji, które mają nam jeszcze ułatwić przyswajanie wiedzy z ekonomii, poprzez ich humorystyczny wydźwięk.

Historia przedstawiona w książce oparta jest na wydarzeniach, które mniej lub bardziej odzwierciedlały rzeczywistość i funkcjonowanie gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Na tle jej rozwoju i upadku, możemy zaobserwować błędy, z których nie wynoszą żadnych lekcji obecni rządzący w różnych częściach świata.

Sztuka cierpliwego oszczędzania ponad nachalny konsumpcjonizm to dewiza skazana na sukces.

Wartość tkwi w produkcji, nie w jej konsumpcji.

"Ich gospodarka nie rozwinęła się dlatego, że więcej konsumują. Konsumują więcej, ponieważ rozwinęła się ich gospodarka" - prosta zależność.

Streszczając - im bardziej rząd ingeruje w życie swoich obywateli, tym dane społeczeństwo na tym traci, począwszy na ograniczonej wolności osobistej i decydowania zatraca w nim przedsiębiorczość i uzależnia od siebie, mając w ręku ich własne pieniądze.

Jako laik, jeśli chodzi o ekonomię, dzięki tej książce, zrozumiałem wiele zależności. I dziś lepiej dostrzegam jakie "sztuczki" nasz rząd stosuje w swojej polityce. Czasem jest to wyjęte 1 do 1, czytając pewien fragment o rozdawnictwie czy sztucznym podniesieniu płacy minimalnej.

Najważniejsze jednak jest to, że w bardzo przystępny sposób autor uczy nas podstawowych praw ekonomii, opartej na logice i zdrowym rozsądku. A gospodarka pozostawiona w rękach niczym nieskrępowanego wolnego rynku, metodą prób i błędów, w końcu zacznie w swoim tempie generować kapitał i zyski.

Na tle jej rozwoju i upadku, możemy zaobserwować błędy, z...

Świetna książka. W prostych, wręcz dziecinnych słowach opisana gospodarcza historia USA, a także wytłumaczone zagrożenia bezmyślnych ruchów rządów, które teraz, na początku 2021 roku, tak wyraźnie widać w światowej ekonomii. Polecam.

Bracia Schiff przedstawiają w bardzo przystępny sposób proces funkcjonowania gospodarki. Książka napisana prostym językiem, oparta na nieskomplikowanej fabule. Świetnie wyjaśnia mechanizm działania gospodarki wolnorynkowej, a także bezwględnie wytyka wady modelu keynesizmu. Pokazuje do czego mogą doprowadzić nieroztropne decyzje rządu, które są oczywiście dobre pod względem politycznym dla danej partii(kiedy ludzie będą mieli w rękach wiecej pieniędzy to będą bardziej skłonni zagłosować na dane ugrupowanie).Autorzy wypunktowują ten sposób rządzenia opisując oczywiste wady takiego postępowania (większość ludzi głosujących nie jest zapalonymi ekonomistami, często nie poświęca ani chwili zastanowienia nad trywialną kwestią: skąd rząd ma pieniądze, a także dlaczego ceny tak szybko rosną). Dobra pozycja dla początkujących adeptów finansowego świata.

Bardzo podstawowa. Byłaby świetna dla dobrze wykształconego nastolatka. Ewentualnie dla początkującego studenta czegokolwiek powiązanego z pieniędzmi. Również każdy głosujący człowiek powinien ją znać.

Silnie ilustrowana. Do przeczytania w jeden dłuższy wieczór.

Silnie ilustrowana. Do przeczytania w jeden dłuższy wieczór.

Książka w zabawny sposób przedstawia podstawowe błędy obecnej polityki monetarnej i jej konsekwencje. Wiele informacji stoi w sprzeczności z tym, co mówi się nam w szkołach/mówią nam politycy i ekonomiści powiązani z obecnym systemem. Polecam dla każdego, aby chociaż trochę, i w przyjemny sposób, dostrzegł kłamstwa sprzedawane nam na co dzień.

Treść oparta na bardzo prostej, ilustrowanej historii z odniesieniami do największych kryzysów na rynku finansowym to doskonały materiał, aby zaczerpnąć elementarnej wiedzy ekonomii.

W mojej opinii to pozycja, którą powinien przeczytać ze zrozumieniem każdy wyborca przed oddaniem głosu. Może choć niewielkiej grupie osób otwarły by się oczy na takie tematy jak socjal, podnoszenie podatków, inflacja i wiele innych. Polecam !

Rewelacja. Jako dr nauk ekonomicznych - "kilka" pozycji z tego zakresu przeczytałem, ale jeśli miałbym polecić jedną - była by to ta książka! Elementarna wiedza z zakresu ekonomii, którą uzyskać powinien każdy obywatel. Powinna być obowiązkową lekturą dla lewicowych polityków, którzy nie mają pojęcia, jakie brednie wygadują, przedstawiając pomysły dot. np. podnoszenia podatków czy wprowadzania nowych programów socjalnych.

Książkę się czyta szybko i lekko co jest dużym plusem jak na ekonomiczną książkę. Opisuje podstawy ekonomiczne jakie każdy powinien wiedzieć. Polecam ludziom o lewicowych poglądach, żeby trochę zmądrzeć :)

Świetna, na YT jest audobook "How an Economy Grows and Why It Crashes - Complete Audio Book Unabridged"

bardzo przystępnie napisana, obrazowo przedstawia przyczynę kryzysu 2008 przy okazji tłumacząc meandry ekonomii, które powinniśmy znać wszyscy. zagadnienia z tej książki powinny być zawarte w programie edukacyjnym każdej szkoły średniej. Gdyby ludzie rozumieli system, gdyby wiedzieli, że rządzą nami nieudacznicy i krętacze, świat wyglądałby inaczej. Prawdopodobnie nie byłoby zgody na pieniądz fiducjarny a w konsekwencji skutków, które wywołuje...

Dodaj cytat z książki Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?