Okrzyki pogromowe

Czarne
2012-10-24
2012-10-24
antropologia historia Żydzi pogrom kielecki Ryszard Maj antysemityzm

Okładka książki Znak nr 825 (2) / 2024 Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Ivan Davydenko, Wojciech Engelking, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kasia, Karol Kleczka, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Anna Mateja, Lech M. Nijakowski, Janusz Poniewierski, Katarzyna Prot-Klinger, Ishbel Szatrawska, Ola Szmida, Joanna Tokarska-Bakir, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 825 (2... Michał Cichy, Diana...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Wnikliwa analiza dobrze udokumentowanych faktów o masowym prześladowaniu Żydów w Polsce na przestrzeni wielu lat XX w.
Niewyobrażalna nagonka i mentalność Polaków doprowadziły do wielu pogromów dokonywanych na żydowskich sąsiadach.

Książka stanowi zbiór wspomnień ocalonych i ocalających a także szokujących dowodów na aktywny udział wojska i milicji w eliminacji ludności żydowskiej. Wojsko określa się wręcz jako "zbrojne ramię ludu" niezwykle pomocne w powojennych pogromach.

Autorka z nieprawdopodobną dokładnością udowadnia prawdziwość relacji nie zmieniając nawet gwarowego i niekiedy prostackiego języka relacjonujących. Pracowicie dostosowuje ów język dla nas, czytelników, dopisując wyjaśnienia w nawiasach a ich prawdziwość popiera licznymi odnośnikami.

Kto jeszcze ma jakiekolwiek wątpliwości, że nasz kraj był i niestety nadal jest "gęsto" naszpikowany antysemitami - dla niego ta lektura jest obowiązkową.

Polacy zamiast prób zakłamania historii, powielania fałszywej tezy o "narodowym" ratowaniu Żydów podczas II WŚ i ściganiu każdego kto nagłaśnia prawdę o kulisach owego "ratowania" - powinni zmierzyć się WRESZCIE z niewygodną historią o czynnym i masowym udziale Polaków w holokauście.
Nie byłoby holokaustu bez czynnego i gorliwego udziału Polaków. To "miejscowi jędrusie" łasy na nawet najnędzniejszy majątek żydowskich sąsiadów odpowiedzialni są za martyrologię polskich Żydów zarówno przed, w trakcie jak i po II WŚ.
Paradoksem jest, iż od wczesnych lat powojennych Żydzi bezpieczniejsi byli w Niemczech i tam także uciekali niż w Polsce gdzie dzisiaj próbuje nam się wmówić, że byliśmy i jesteśmy narodem "sprawiedliwych". A prawda jest taka, że ci nieliczni Sprawiedliwi byli prześladowani przez rodaków z zaciekłością równą prześladowaniu Żydów.
Sprawiedliwi ratowali Żydów własnym wysiłkiem i wbrew woli społeczeństwa, które chętnie ich tropiło i jeszcze chętniej denuncjowało lub własnoręcznie pozbawiało życia.

I oczywiście kościół katolicki, który dla przytłaczającej większości mieszkańców polskich prowincji (i nie tylko) był wyrocznią. Antysemityzm był częścią nauczania kk. Tylko nieliczne "placówki" kościelne pomagały - bezpośrednio lub pośrednio - w ratowaniu ludzkich istnień.

Autorka z zegarmistrzowską precyzją obnaża polską (NIE) szlachetność wobec żydowskich współobywateli.
Jeśli chcemy wykształcić świadome i wrażliwe społeczeństwo to książka "Okrzyki pogromowe" jest czołową kandydatką do lisy obowiązkowych lektur dla dorosłych.

Świetna książka, napisana z niezwykłym wyczuciem i jednocześnie twardo trzymająca się faktów, relacji, odwołująca się do pamięci świadków, uczestników wydarzeń. I to jest chyba najbardziej przerażające. Można się nie zgadzać z tezami, można dyskutować o przyczynach i skutkach, ale fakty powalają: Polacy pomagali Żydom, ale też ich wydawali, prześladowali i mordowali. Szkoda, że w naszym kraju nie ma rzetelnej rozmowy, otwartej dyskusji na temat bohaterstwa i zdrady. Bo jedno i drugie ma swoje szarości. Nie relatywizuję, po prostu wszyscy jesteśmy ludźmi i należałoby tak samo otwarcie mówić o chwalebnych czynach, jak i podłych. Jedne nie unieważniają drugich. Być może jednak unieważniają status bohatera. Wciąż nie mogę rozstrzygnąć, czy bohater, który ratuje tysiące istnień, a morduje jedno, wciąż jest bohaterem? I czy dla powszechnego dobra należy zapomnieć o tym jednym życiu?

Świetne rozliczenie polskiej hagiografii podziemia dające obraz rzecywistej postawy "bohaterów" wobec Żydów.

Książka ta ukazuje niewygodną prawdę o polskim antysemityzmie i ciemnocie przejawiającej się wiarą w "legendę o krwi" nie będąc jednocześnie li tylko jednoznacznym potępieniem. Pokazuje ona dlaczego władze Polski Ludowej nie były wyrywne jeśli chodziło o zbrodnie Polaków na Żydach i jak antysemityzm potrafił łączyć komunistów i antykomunistów.

Pozycja warta przeczytania i przemyślenia.

Zgadzam się z jedną z opinii, że autorka jest bardziej subtelna od Grossa, jednocześnie ta książka opisuje szersze spektrum problemu antysemityzmu w Polsce i dlatego jest nawet bardziej wstrząsająca.
Szczególnie interesujące są rozdziały o morderstwach dokonywanych przez "żołnierzy" partyzantki, jest to kwestia prawie całkowicie przemilczana w polskiej historiografii, a tym bardziej świadomości powszechnej. Czasami ktoś jeszcze powie o mordowaniu Żydów przez NSZ, ale o tożsamych działaniach AK, Bch, czy AL w ogóle się nie mówi, a obciążają one przede wszystkim nieskazitelny, mityczny wizerunek AK, wykreowany na potrzeby polityki historycznej przez różne rządy po 89 roku.
W debacie historycznej należałoby może przeprowadzić bilans zysków i strat społecznych, wynikających z prowadzenia wojny partyzanckiej, w której największe ofiary ponosi ludność cywilna, z jednej strony rabowana i (jak udowadnia choćby ta książka) mordowana przez "swoich", z drugiej strony masowo rozstrzeliwana w odwecie za likwidacje przedstawicieli okupacyjnych władz.
W Polsce nie tylko zabrakło takiej debaty, ale doszło wręcz do apoteozy wojny partyzanckiej, zlania tego pojęcia z pojęciem patriotyzmu, co jest niepokojące i w przyszłości może okazać się ponownie dziejowym błędem dla całego społeczeństwa.
Bardzo interesująca książka.

Zbiór tekstów, zawierających niewygodną prawdę o polskim antysemityzmie. Autorka z obsesyjną skrupulatnością odsyła do źródeł - jeden rozdział potrafi mieć 300 przypisów. Najbardziej ruszyły mnie fragmenty odnoszące się do postępowania AK, naszych bohaterów (hahaha!).

Książka jest zbiorem artykułów publikowanych poprzednio, a dotyczących stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny i po wojnie. Tak naprawdę to książka antropologiczna, a ja się w antropologii mało wyznaję, raczej odbieram ją, jako przyczynek do skomplikowanych stosunków tych dwóch narodowości.

Najbardziej wstrząsający są artykuły o pogromie kieleckim z 1946r., o którym wielu mówi, że była to prowokacja UB. Teza to kontrowersyjna, wprawdzie UB i milicja wykazały się całkowitą indolencją i niekompetencją, ale też antysemityzmem. Przy czym trzeba powiedzieć, że całe miasto wtedy aż kipiało od antysemityzmu, plotki o mordach rytualnych latały w powietrzu, i trzeba były tylko iskry aby doszło do pożaru. W ogóle antysemityzm był u nas bardzo silny zaraz po wojnie, przecież w innych miastach (Kraków) też dochodziło do pogromów w tym czasie.

Sama dokładna kronika pogromu, i okrzyków wznoszonych z tłumu w trakcie tegoż, robi wstrząsające wrażenie, włosy stają dęba. Widzimy jak szalony i irracjonalny jest tłum, jak trudno go opanować.

Świetny jest też esej autorki o tak popularnym i wciąż żywotnym micie mordu rytualnego, zresztą poświęciła temu mitowi inną książkę: „Legendy o krwi. Antropologia przesądu”.

Pokazuje ta książka dobitnie, że obok pomocy żydom, było też w czasie wojny mordowanie żydów przez Polaków, i ograbianie ich, i przejmowanie majątków żydowskich. W przeciwieństwie do emocjonalnych książek Grossa, ta rzecz jest oparta na solidnych źródłach historycznych i raczej wycofana i chłodna, ale przez to robi może większe wrażenie.

Książka pisana czasami dosyć hermetycznym językiem antropologicznym czy etnograficznym, poza tym znakomita.

Najbardziej wstrząsający są artykuły o pogromie kieleckim z 1946r., o którym...

• Literatura faktu
  • Judaica
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Okrzyki pogromowe