Legendy dawnego Gdańska

Okładka książki Legendy dawnego Gdańska Andrzej Januszajtis
Okładka książki Legendy dawnego Gdańska
Andrzej Januszajtis Wydawnictwo: Marpress Seria: Gdańska Kolekcja Tysiąclecia powieść historyczna
powieść historyczna
Gdańska Kolekcja Tysiąclecia
Marpress
2012-01-01
2012-01-01
legendy podania baśnie Gdańsk

Andrzej Januszajtis urodził się w Lidzie, aczkolwiek od 20 roku życia zamieszkiwał Wybrzeże. Jego pasją stał się Gdańsk, a dokładnie historia tego miasta i zabytki, które cieszą oko nie jednego turysty. Jest autorem kilkuset publikacji. Przyznam, że ja znam w tej chwili tylko dwie: fantastyczny przewodnik po Gdańsku „Z uśmiechem po Gdańsku” oraz „Legendy dawnego Gdańska”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Marpress.

„Drugie wydanie „Legend dawnego Gdańska” zawiera, podobnie jak poprzednie, stare podania i opowieści, opowiedziane własnymi słowami przez autora. W osobnym rozdziale dodano do nich kilka dalszych oraz wybór dawnych zwyczajów i wierzeń żeglarskich. Książka wprowadza Czytelnika w czarodziejski świat gdańskich baśni, tym cenniejszych, że autentycznych, nieskażonych nadmiarem dodatków dzisiejszych czasów."

Liczne opowieści, które znajdują się w książce zostały podzielone tematycznie, co z pewnością ułatwia czytelnikowi tudzież znalezienie konkretnej legendy tudzież poznanie legend dotyczących wybranego rejonu Gdańska lub jednego z zabytków tego miasta. I tak na przykład możemy przeczytać historie o Fontannie Neptuna, kościele Mariackim czy urokliwych uliczkach i kamieniczkach Gdańska. Zbiór zawiera także legendy związane z żeglarzami, Żuławami, Mierzeją, Wysoczyzną Kaszubską, a także kilka legend z Sopotu czy Gdyni.

Mi osobiście najbardziej utkwiła w pamięci legenda o zegarze astronomicznym w kościele Mariackim i klątwie zegarmistrza, o herbie Ferberów przedstawiającym trzy świńskie łby, o pewnych darach tułacza związanych z uliczkami i kamieniczkami Gdańska, a także o papudze Heweliusza.

Niekłamana pasja autora, dzięki której poznawał najmniejsze szczegóły z historii Gdańska, porównywał opowieści i wysnuwał wnioski sprawiła, że legendy opowiedziane są w sposób autentyczny i ciekawy, a umiłowanie Andrzeja Januszajtisa odczuwalne jest w każdej z nich.

Legendy dawnego Gdańska to niezwykle ciekawy i wartościowy zbiór opowieści o Gdańsku, jego okolicach oraz wybranych zabytkach miasta. Warto także zwrócić uwagę na fotografie i grafiki, którymi przyozdobione są poszczególne legendy. Książka ucieszy nie tylko tych interesujących się historią Gdańska, ale również zwykłego człowieka - bo dzięki niej można przenieść się w cudowny świat prawdziwych intrygujących historii.

"Legendy dawnego Gdańska" to zbiór starych podań i opowieści traktujących o Gdańsku, wyjaśniających etymologię pewnych nazw, historię zabytków, ludzi czy przedmiotów związanych z miastem. To taka literacka podróż w przeszłość (mniej, lub bardziej fikcyjną),która wywiera na czytelniku ogromne wrażenie – zwłaszcza, gdy czytelnik ów czyta o mieście, którego powietrzem oddycha.

Jak to z legendami bywa, jedne wydają się być całkiem prawdopodobne, a przynajmniej chciałoby się, by takie były, inne z kolei są zupełnie bajkowe i irracjonalne, ale wciąż niezwykle piękne. W "Legendach dawnego Gdańska" mamy więc legendę o zegarze astronomicznym na Kościele Mariackim (w kilku wersjach),legendę o lwach z ratuszowego portalu, o burmistrzu Igiełce, o diable w Dworze Artusa, o Złotej Kamieniczce na Długim Targu, czy o krasnoludkach z Pogańskiej Górki – wszystkie przepiękne, opisane pięknym językiem, zrozumiałe i niezwykle przyjemne w odbiorze. Nie znaczy to jednak, że brak z tym zbiorze legend tchnących smutkiem, lub przerażających - te również autor zamieścił w "Legendach..."

Andrzej Januszajtis każdą z zawartych w jego zbiorze opowieści opisał własnymi słowami, delikatnie uwspółcześnił je i nadał im lekkości. Sprawił, że czytanie ich jest przyjemnością i że mogą służyć zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Dzięki jego pracy powstała wspaniała książka, która zainteresować może nie tylko mieszkańców Gdańska, ale i wszystkich tych, którzy odczuwają sentyment do tego pięknego portowego miasta. Kto by się spodziewał, że mnie, dorosłą już osobę, tak mocno owe legendy uwiodą?

"Legendy dawnego Gdańska" to publikacja wydana w ramach serii "Gdańska Kolekcja 1000 - lecia" i stanowi prawdziwą skarbnicę kilkudziesięciu pieczołowicie zebranych oraz starannie wyselekcjonowanych dawnych podań i opowieści, z których każda ma oparcie w starych źródłach i może być z powodzeniem zaliczona do kanonu gdańskich legend.

Ogromnym atutem tej książki, który zasługuje na to, by go należycie docenić, jest forma zawartych w niej historii. Zostały one opowiedziane własnymi słowami przez autora, wielkiego pasjonata historii i zabytków Gdańska (i jest to wyczuwalne na każdym kroku),jednak z zachowaniem ich pierwotnego ducha, w sposób jak najbliższy oryginałowi - a więc pozbawiony archaizmów mogących zakłócać płynny odbiór i czytelność lektury, jak i współczesnych naleciałości i nadmiernych ubarwień, które z kolei mogłyby zafałszować jej obraz. Autor z wyczuciem ingeruje w treść, zabarwia ją nutą emocji, co podkreśla jej autentyzm oraz wydobywa naturalny koloryt opowieści i niepowtarzalną atmosferę miasta poprawiając zarazem w znaczący sposób odbiór lektury. Dzięki temu legendy są nie tylko zgodne z oryginalną ich wersją, duchem i klimatem Gdańska, ale również miłe dla ucha - musicie przyznać, że tak harmonijne połączenie zdarza się niezwykle rzadko; tym cenniejszy i bardziej wyjątkowy jest niniejszy zbiór - świadectwo nie tylko zaraźliwej pasji autora, lecz także jego wyjątkowego profesjonalizmu.
Znakomitym i dość oryginalnym rozwiązaniem okazało się zamieszczenie w publikacji dwojakich ilustracji; te barwne adresowane są do dzieci, natomiast czarno - białe skierowane raczej do czytelnika dorosłego; zachwyca bogactwo szczegółów i dokładność w odwzorowaniu detali architektonicznych zilustrowanych obiektów i zabytków Gdańska, które ponadto rewelacyjnie uzupełniają treść. Moim zdaniem to bardzo pomysłowy sposób na to, by trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

Historie zebrane przez autora są niezwykle zróżnicowane tematycznie i choć generalnie "trzymają się" obrębu dawnych murów miejskich, można wśród nich znaleźć opowieści związane z poszczególnymi gdańskimi dzielnicami (np. o pogańskim księciu Subisławie, który sprowadził cystersów do Oliwy czy o diabelskim moście w Osowie),sąsiednim Sopotem (o Zamkowej Górze) i Gdynią (o Kępie Oksywskiej),a także ich okolicami: Mierzeją Wiślaną (o bursztynie),Żuławami (o strachach w Grabinie) i Wysoczyźnie Kaszubskiej (legendy z Przywidza czy Otomina). Ciekawym uzupełnieniem tego różnorodnego zbioru są legendy portowe i morskie (np. o flisaku i córce burmistrza czy chustce z wiatrami) oraz wykaz żeglarskich przesądów, z których wiele funkcjonuje także dziś.

Chciałabym na chwilę zatrzymać się przy opowieściach stricte gdańskich, żeby uświadomić czytelnikowi ich rozpiętość tematyczną i wyjątkową różnorodność. Znajdziemy tu więc legendy historyczne dotyczące początków miasta i postaci świętego Wojciecha; legendy kościoła mariackiego (np. o śmierci budowniczego świątyni, kilka wersji opowieści o zegarze astronomicznym na kościelnej wieży, cudownej figurze Pięknej Madonny, epitafium i herbie rodu Ferberów, diable z Farnej Wieży, przeklętych organach czy też wspaniałym srebrnym relikwiarzu z głową św. Barbary); legendy ratuszowe (o lwach z ratuszowego portalu),związane z Dworem Artusa (np. o najstarszym bractwie - Ławie św. Rajnolda, mściwym malarzu, który Doczesnej Rozkoszy ze swego dzieła "Sąd Ostateczny" nadał rysy burmistrzanki czy o zębie diabła Boruty, który do dziś wisi we Dworze) oraz fontanną Neptuna (o powstaniu słynnej gdańskiej złotej wódki); opowieści o uliczkach i kamienicach gdańskich (np. historia domu "Pod Wisielcem" i Złotej Kamieniczki) czy też pochodzące z czasów Reformacji przedstawiające w niekorzystnym świetle głównie zakonników i zakonnice (o diable w kościele karmelitów i upiornym kondukcie mnichów w kościele św. Trójcy). Jako że nie są to suche opowieści - większość z nich budzi spore emocje; na mnie największe wrażenie zrobiła wzruszająca legenda o zmarłym oficerze, którego duch nie zaznał spokoju, dopóki nie pochowano go w kościelnej krypcie obok żony, wstrząsająca historia rzeźbiarza opętanego obsesją idealnego uchwycenia rysów twarzy konającego Chrystusa czy ponura opowieść o chlebie, który zamienił się w kamień. Wszystkie zgromadzonego w zbiorze legendy i podania są trwałym świadectwem miejscowego folkloru oraz przebogatej historii miasta, które warto ocalić od zapomnienia i sięgnąć do nich od czasu do czasu - chociażby z czystej ciekawości, bo o przyjemności, jaką można czerpać z lektury, musicie przekonać się sami.

Ogromnym atutem tej książki, który...

Intrygująca lektura. Polecam.

Intrygująca lektura. Polecam.