Twoja twarz jutro. Trucizna, cień i pożegnanie

Okładka książki Twoja twarz jutro. Trucizna, cień i pożegnanie
Javier Marías Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Twoja twarz jutro (tom 3) literatura piękna
literatura piękna
Twoja twarz jutro (tom 3)
Tu rostro mañana. Veneno y sombra y adiós
Sonia Draga

Oficjalne recenzje i

Różne twarze słów

Link do recenzji

7524 409 181

Wielka literatura, wspaniały język za którym się tęskni już w chwili odłożenia książki... i wielka historia, z którą tak trudno nam się mierzyć.

Pełni oszukańczej chwały
Tworzonej przez całą machinę
Żeby więcej nie zadawać pytań
W hipnotycznym transie, w którym nigdy nie widzieli
Maszerowali w szeregu

No i cóż...wyszło troszkę na moje,czyli przemoc..geneza i zastosowanie.
Ten głupkowaty Deza myśli ,że można się cofnąc,przejść Rubikon i się wrócić na to samo miejsce na brzegu...
Zadając komuś ból,wywołując strach,unicestwić niemal paniką...ile to daje możliwości,rozwiązań i co najgorsze(a co Deza w swej błyskotliwości zaczął zauważać)satysfakcji..powrotu nie ma...
Bardzo ciekawa,truchtająca narracja,każde zdarzenie solidnie obudowane porcją przemyśleń,każda postać mocno zarysowana i nawarstwiona..zachęcam..

Pełni oszukańczej chwały
Tworzonej przez całą machinę
Żeby więcej nie zadawać pytań
W hipnotycznym transie, w którym nigdy nie widzieli
Maszerowali w szeregu

No i cóż...wyszło troszkę na moje,czyli przemoc..geneza i zastosowanie.

Zdecydowanie nie jest to książka. To jest literatura, i to przez duże "L"! Cieszę się, że zupełnym przypadkiem natknąłem się na recenzję pana Krzysztofa Cieślika bo inaczej bym na Mariasa szybko nie trafił. Dlaczego o tym autorze nie trąbi się na lewo i prawo?! Dlaczego jak wspominam o nim osobom oczytanym, robią duże oczy i nie wiedzą co zacz? Lansuje się jakąś Ferrante a pomija taki diament!

Koniec,koniec i kropka.Cóż było i się skończyło.Bywa.Książka,idealna.Bo trudna,dla mnie jak najbardziej.
Tyle dygresji,tyle mądrych słów tu było.Że miałem kłopoty przy czytaniu.O czym on pisze ? Zastanawiałem się ?
Co chcę mi przekazać ?
Jakie treści ?
A jednak to było piękne.
Cała książka.

Co chcę mi przekazać ?
Jakie treści ?
A jednak to było piękne.
Cała książka.

Pierwsza cześć Twojej twarzy rewelacyjna ale niestety ostatnia to juz lanie wody, dygresje nie powiązane z głównym wątkiem, generalnie strata czasu. Podczas czytania ostatnich stu stron umęczyłem się prawie tak samo jak autor pisząc ostatnią część powieści.

Jeszcze nie widziałem tak brzydkiej i odstręczającej okładki do tak dobrej książki.

Iście gęstą prozę zaserwował nam Pan Marias. Na ponad 1500 stron zawarł tony przemyśleń, refleksji, obrazów, skojarzeń i wniosków, które wnikliwy obserwator może zaobserwować w XXI w. Proza Mariasa to absolutny dowód supremacji ludzkiego umysłu, który jest narzędziem idealnym i pozwalającym na zgłębienie oraz analizę zagadnień go fascynujących. Mariasowi udała się transkrypcja myśli ludzkich na papier, właściwie chodzi o sposób w jaki myślimy i jak nasze myśli potrafią się rozbiegać grzęznąć we własnych odmętach i zakamarkach. Bardzo rozbudowane zdania i narracja, która może nużyć czy usypiać, ale tak to już jest z dziełami człowieka, że nie są idealne, ale bywają wspaniałe. I "Twoja twarz jutro" przynosi momenty olśnienia, dużo momentów. Nie da się streścić tego co jest zawarte na kartach tej powieści. To przesiąka do umysłu, jak tytułowa trucizna. W trzecim tomie autor pogrywa sobie z czytelnikiem w sposób dosadny dając możliwość Bertramowi Tuprze na przeprogramowanie naszej mentalności, przyznać trzeba, że robi to podskórnie. Pióro godne Nobla. A oto mały kąsek: "Wprawdzie nie jest to naszym pragnieniem, ale zawsze wolimy, żeby śmierć spotkała tego innego obok nas w trakcie wykonywania jakiejś misji albo na polu bitwy, w lotniczym rajdzie albo wskutek bombardowania, albo w okopie, gdy były jeszcze okopy, albo w ulicznym napadzie lub podczas włamania do sklepu albo porwania turystów, w trzęsieniu ziemi, eksplozji, zamachu, w pożarze, wszystko jedno, czy jest to przyjaciel, brat, ojciec, a nawet nasze dziecko. A także ukochana, tak, ona również, byle nie my.".

Cała trylogia wartościowa z wielu przyczyn, poczytać o nich mozna w licznych recenzjach, ja powiem o jednej: dostarcza możliwości przeżycia Odmiennego Doświadczenia Czytelniczego.
Gdy czytając, przyzwyczaimy się w końcu do nieśpiesznego tempa akcji, spowalnianej nieustannymi dygresjami, do długachnych okresów zdaniowych, naznaczonych wyliczeniami i szeregami synonimów, do drobiazgowej narracji i niewielkiej ilości dialogów (do oczekiwania na nie), nagle spostrzegamy, że pochłaniamy tę książkę jak najlepszy kryminał i nie wiedzieć kiedy jesteśmy juz w połowie, przy końcu, i nie mozemy się oderwać, mimo że życie wzywa, czytamy jeszcze choć jedną stronę, akapit, do końca rozdziału, a gdy osiągamy ten koniec, zaczynamy następny rozdział, obiecując sobie w myślach (daremnie), że tylko go napoczniemy, tylko nadgryziemy jedno zdanie, żeby jeszce przez chwilkę smakować tę soczystą prozę.
Fascynujący sposób kreowania świata - przede wszystkim świata mysli, nadzwyczaj plastyczny i wciągający czytelnika w głąb, tak że nawet sensacyjna akcja powieści nie jest konkurencją dla tej intelektualnej przygody, która w dodatku odbywa się spontanicznie, naturalnie, bez zadęcia. Zakres poruszanych treści przeszeroki: czas i śmierć, znaczenie i waga słów, subiektywizm, na jaki jesteśmy skazani, przemijanie w pamięci, zanikanie zdarzeń w czasie, niodwracalność zdarzeń i to jak naznaczają nasze życie ("horror narracji"), moc opowieści, która usłyszana bywa bardziej znacząca niż osobiste przeżycie, strach i oddziaływanie poprzez strach... - to tylko niektóre tematy. Można je poznawać nieśpiesznie, smakować, budować swoje dygresje, do wtóru z autorem. Przyjemne to.

Bardzo się cieszę, że ostatni tom trylogii spełnił pokładane w nim nadzieje. Ujmując rzecz najkrócej: objawił w pełni arcydzielność całości. To, co zachwycało już wcześniej nie okazało się tylko pustą wydmuszką: absolutnie mistrzowska konstrukcja, pasjonująca fabuła, inspirujące rozważania teoretyczne i zachwycający (choć klasyczny, a nie awangardowy) język. Wszystko ma tu swoją wagę i sprawiło, że powróciła do mnie wiara w to, że i dziś możliwa jest Wielka Powieść, która jest w stanie wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości i samego siebie. Tak przynajmniej stało się w moim wypadku.

Javier Marías Twoja twarz jutro. Trucizna, cień i pożegnanie Zobacz więcej