Psia kupa

Okładka książki Psia kupa Kwon Jeong-saeng, Jeong Seung-gak
Okładka książki Psia kupa
Kwon Jeong-saengJeong Seung-gak Wydawnictwo: Kwiaty Orientu literatura dziecięca
35 str. 35 min.
literatura dziecięca
Kwiaty Orientu
2012-01-01
2012-01-01
35 min.
Edyta Matejko-Paszkowska
filozofia dla dzieci bajka koreańska literatura koreańska

W nietuzinkowy sposób opowiedziana historia o znajdowaniu sensu swojego istnienia i poczuciu własnej wartości. Być może, dla dorosłych to pewnie "szok kulturowy", ale dzieci powinny być zachwycone.

Mądra bajka pełna wrażliwości.

Mądra bajka pełna wrażliwości.

Recenzja: http://ewakruchowska.pl/polecane-ksiazki/psia-kupa/

Recenzja: http://ewakruchowska.pl/polecane-ksiazki/psia-kupa/

Nigdy bym nie pomyślał, że taka książka wpadnie mi w ręce.
Tak samo jak wcześniej ten tytuł (i podobne) gdzieś tam obijały mi się o oczy, tak też twierdziłem, że to ... co najmniej dziwny tytuł dla dzieci.

Ale! Naprawdę mi się ta historia podobała. Napisana tak... nostalgicznie. Niby o kupie, a można odnaleźć w tym... siebie - jakkolwiek to brzmi.

Swojego poglądu na kupę nie zmieniam, ale wielkie pokłony dla pisarza. Tak ładnie ugryźć ten temat i się nie usmarować - chapeau bas!
Polecam przede wszystkim sceptykom!

Nigdy bym nie pomyślał, że taka książka wpadnie mi w ręce.

Swojego poglądu na...

O tym, że psi bobek nie gryzie

Pora na bajkę. Bajkę o stolcu, bobku, klocku. Po prostu o psiej kupie. Nie, to żaden makabryczny żart, to nietuzinkowa i mądra książka dla dzieci. Kwiaty Orientu zafundowały czytelnikom naprawdę ciekawego kwiatuszka do kolekcji, który zmusza do nieoczekiwanych refleksji.

W książce Kwon Jeong-saeng mały piesek robi małą kupkę. A świat, czemu trudno się dziwić, nie jest do niej zbyt przychylnie nastawiony. Pogardza nią okrutny ptak wyzywając od nieprzyzwoitych i brudnych, wyśmiewa ją kura, przekazując swoje uprzedzenia i wrogość pisklętom. Wyżywa się na niej także, równie smutna i samotna, grudka ziemi. Kupa zapada się w swojej rozpaczy do czasu aż obok niej zaczyna kiełkować mlecz. Ten obiecuje jej bowiem zakwitnąć pięknie jak gwiazdy, jeśli ona zgodzi się zostać jego nawozem. Tak to już natura urządziła: rozkład daje życie. A kupa nie chce już dłużej być sama, więc decyzja o poświęceniu się nie jest dla niej trudna.

O sile tej bajki świadczą przede wszystkim pytania, które dzięki niej sobie zadajemy. Można się np. zastanawiać czy mlecz to przyjaciel, mentor, czy sprawny manipulator, czy kolejne pokolenia mogą uwolnić się od nienawistek i awersji poprzedników. Zwraca naszą uwagę na złożoność rzeczywistości: jeden jej element nie istnieje bez drugiego. Przypomina nam także, że jesteśmy taką samą częścią świata, jak mała, smutna kupa. To także historia o pozorach, które tak kochamy i sile metamorfozy. „Psia kupa”, to również gorzka prawda o nas samych, o tym jak szybcy i powierzchowni jesteśmy w osądach, jak łatwo zapadamy się w swoich uprzedzeniach. Oceniamy, kierując się wydumaną – i przecież zmienną - estetyką, a nie tym, co krzywdzi innych.

Ekologiczne przesłanie bajki natomiast nakłania do zwrotu ku temu, co naturalne. Naturalny nawóz jest najzdrowszy i obecny od zawsze. Musimy przypomnieć sobie, lub na nowo uświadomić, że kupa jest obecna w pięknym kwiatku, który wąchamy, w smacznych owocach/warzywach, które z przyjemnością spożywamy i, że każdy z nas chodzi przecież z kupą w sobie. W naszym świecie, ogórków i pomidorów równej miary (ale za to bez smaku),nawet mleczowi grozi niebezpieczeństwo. Nie pasuje on przecież do równo przystrzyżonych trawników… bo dla wielu, to nie element potrzebnej różnorodności, ale tylko zwykły chwast.

Czy ekologiczne PSIEsłanie do mnie trafia? Rozumiem konieczność istnienia i ekologiczną korzyść, jednak psich kup na trawnikach i chodnikach jest zbyt wiele, aby nagle przestały być palącym problemem. Za duża ilość czworonogów przypada na zbyt małe skwerki, a to już efekt złego zarządzania zielenią w miastach, większych i mniejszych. Ze względu na to, że jest jej coraz mniej, o prawa do niej toczą się zacięte batalie między spacerowiczami, piknikowiczami i właścicielami czworonogów.

Nawet kupa, gdy jest dobrze narysowana może wzbudzać sympatię. Z kart książki patrzy więc na nas pulchna, rumiana, z oczkami jak węgielki – miła dla oka – wydalona papka niestrawionych resztek pokarmu. Ilustracje w książce, mimo tego, co przedstawiają, są bardzo refleksyjne i sugestywne: bohaterka pozostawiona samotnie w deszczu, opuszczona i smutna, przytulająca się... – no, sama słodycz. Rysunki, Jeong Seung-gak, personifikujące psią kupkę i ukazujące ją jako małego słodkiego ludzika, to najwyraźniej przemyślany zabieg, bez pudła trafiający w wyobraźnię czytelnika: małego i dużego.

Czasami najgrubszy podręcznik czy encyklopedia nie nauczy nas tego, co ilustrowana książeczka. A tutaj to niby o kupie, a jednak o nas i o tym, że w przyrodzie wszystko ma swoje miejsce i jest potrzebne.

O tym, że psi bobek nie gryzie

W książce Kwon Jeong-saeng mały piesek robi małą kupkę. A świat,...

Książka o kupie. Do czego służy i że nie taka straszna kupa, jak ją malują ;) Pozytywne.

Świetna bajka dla dzieci, która przydałaby się nie jednemu dorosłemu w Polsce. "wszystko na świecie ma swoje znaczenie", nikt ani nic nie jest bezużyteczny :)

Lubie psie kupy.

Lubie psie kupy.

Miałam okazję przeczytać tę książkę "świeżo z drukarni", kiedy byłam jednym z prowadzących na półkoloniach językowych dla dzieci- podczas warsztatów o Korei. Przedstawianie takiego tematu jest samo w sobie odrobinę dziwne dla naszej kultury, ale w Korei Południowej ta książka dla dzieci zrobiła dużą furorę, ze względu na poruszany temat "czystości, ekologii i tego, że wszystko na świecie ma swoje miejsce". Pamiętam swoje dzieciństwo i książki, jakie sama wybierałam, więc mnie zaskoczyły pytania 10cio letnich podopiecznych, czy książkę można już gdzieś kupić, bo im się bardzo podoba. Sama nie byłam zachęcona do zasugerowania innym dzieciom takiego tytułu, tak samo raczej odpuściłabym sobie prezentowanie tej książki jakiemuś maluchowi z mojej rodziny. Nie mniej jednak na własne oczy przekonałam się, że "Psia kupa" ma chętnych na zakup i przeczytanie.

• Korea
  • Azja
  • Poszukiwane
  • Książki do kupienia
  • Azjatyccy pisarze

Dodaj cytat z książki Psia kupa