Pojedynek

Okładka książki Pojedynek Andrzej Maleszka
Okładka książki Pojedynek
Andrzej Maleszka Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Magiczne drzewo (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magiczne drzewo (tom 4)
Znak emotikon
2012-11-05
2012-11-05
9788324020249

Na początku książka była fajna ale w połowie zaczęły się bitwy i tego typu. Ja osobiście nie lubię bitw Walek i tak dalej ale ten to lubi właśnie Gwiezdne wojny bitwy walki wojny to myślę że ta książka może mi się spodobać

W „Pojedynku” głównym bohaterem nadal jest Kuki. Zostaje on wysłany przez mamę na obóz szachowy, żeby się podciągnął w logicznym myśleniu. Jak łatwo się domyślić, na obozie szachowym wcale nie zabraknie wartkiej akcji. W czasie pobytu w hotelu: starym, kamiennym zamku – na zwycięzcę turnieju szachowego czeka nagroda – pięknie rzeźbione szachy. Okazuje się, że są one wykonane z tego samego magicznego drzewa, co czerwone krzesło. Kuki odkrywa, że każda figura ma inną magiczną moc i od tego momentu chłopiec wie, że nie będzie się nudził. Tym bardziej, że towarzyszą mu przyjaciele – Gabi i Blubek.
Wakacje, które zapowiadały się koszmarnie, okazują się... hmmm... nietypowe. Dziwne zdarzenia gonią się jak gnane wiatrem chmury po niebie. Magia sprawia, że problemy rosną jak bułki na parze. Przyjaciołom udaje się jednak wyjść cało z każdej, nawet najbardziej niesamowitej i groźnej opresji. Nieostrożne obchodzenie się z magią bez patrzenia na konsekwencje wypowiadanych życzeń okazuje się przyczyną wielu kłopotów. Marzenie Kukiego o własnym klonie spełnia się, jednak wcale nie w taki sposób, jakiego by sobie życzył…
Akcja „Pojedynku” cały czas gna do przodu, a nieoczekiwane zwroty są czymś zwyczajnym. Książka jest przyjemną, lekką rozrywką dla młodych wielbicieli dynamicznych przygód z elementami fantastyki. Tekst napisany jest prosto, powinien być w pełni zrozumiały dla przeciętnego nastolatka, do której to grupy skierowana jest ta historia. Opowieść jest bardzo zwariowana – dla dorosłego trochę przekombinowana, ale moje dzieci były zadowolone z lektury.

Przygód Kukiego, Blubka, Gabi i Budynia ciąg dalszy- tym razem jadą na obóz szachowy, gdzie odnajdują kolejny magiczny przedmiot.
Podobnie jak w poprzednich częściach, dużo się tu dzieje - przygoda goni przygodę. I gdy wydaje się, że przyjaciele są w beznadziejnej sytuacji, że już nie ma dla nich szansy na ratunek- ta nagle się pojawia.
Ale w tej części zakończenie nie jest oczywiste. Czy magia zadziałała?
Nie do końca wiadomo czy udało się Kukiemu pokonać "zło", czy magiczne krzesło w gęstej mgle spełniło jego życzenie?
Myślę, że w następnej części będzie jeszcze nawiązanie do tego co się wydarzyło w "Pojedynku".
Dzieci są zachwycone tą serią, chętnie jej słuchają i już nie mogą doczekać się kontynuacji "Magicznego drzewa".

Ale w tej części zakończenie nie...

Super książka. Moja ulubiona z serii.

Super książka. Moja ulubiona z serii.

Po prostu mega. Wpierw przeczytaliśmy tom 1, później 2, a teraz 4. Powód prosty - tom 4. dostaliśmy w prezencie i zaczęliśmy go czytać zaraz po drugim. Dla mnie z tych trzech najlepsza. Wartka akcja, nie ciągnie się jak momentami w pierwszej i drugiej części (Piotrek ma odmienne zdanie, jemu najbardziej podobała się druga). Na okładce napisane jest, że każdy tom można czytać niezależnie, nie czytając wcześniejszych - nie zgadzam się. W czwartym tomie były odniesienia do tomu trzeciego, którego nie znamy. Nagle Kuki mógł siadać na czerwonym krześle i czarował, a przecież w drugiej części musiał posiłkować się Wiewiórą, aby korzystać z magii krzesła. Zatem w trzecim tomie wydarzyło się coś, dzięki czemu magia czerwonego krzesła jest już dla Kukiego dostępna. Już jutro pędzimy do biblioteki po tom 3 :). Jesteśmy bardzo ciekawi tej historii.

Słyszałam dużo dobrego o całej serii. Przypadkiem zaczęłam od tomu czwartego... i jestem zawiedziona. Owszem, akcja jest ciekawa. Jednak niezwykle prosty styl pisarza po prostu męczy. Głównym bohaterom brak osobowości, a opisy miejsc ograniczone są do absolutnego minimum, co nie pozwala "wczuć się" w klimat.

To już kolejny tom znakomitej serii dla dzieci i nie tylko, który tylko podkreśla niezwykły kunszt pióra autora. Wydawać by się mogło, że już więcej nie można wymyślić, a już żeby było ciekawe, to juz w ogóle, a tu kolejna niespodzianka.
Bardzo sobie cenię to, że akcja umieszczona jest ot tak w zwykłym mieście,a i bohaterowie to dzieciaki takie jak wszystkie. Ot może mające trochę wiecej szczęścia do pakowania się w kolejne kłopoty.
Tym razem normalny z pozoru obóz szachowy zmienia się w pole bitwy z klonem Kukiego, który to sam przyczynił się do ogromnych kłopotów. Wartka akcja z niespodziewanymi zwrotami, duża dawka śmiechu, to niewątpliwie przepis na doskonałą powieść.

Zamek w którym jest turniej szachowy jest magicznym miejscem. Trójka przyjaciół Kuki, Blubek i Gabi spędzają wakacje na wyspie. Magia ukryta jest w szachach zarówno czarne jak i białe pionki mają moc. Są roboty, jest klon i mnóstwo przygód zarówno na lądzie jak i pod wodą. Kto został zamieniony w drób, kto uratuje trójkę przyjaciół, kim jest tajemniczy Ikuk - tego nie zdradzę.
Gorąco polecam.

Magia!

Magia!

Świetna książka. Bardzo ciekawa i wciągająca.

Świetna książka. Bardzo ciekawa i wciągająca.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Pojedynek