Pomóż dziecku przetrwać rozwód

Okładka książki Pomóż dziecku przetrwać rozwód Lisa Reynolds
Okładka książki Pomóż dziecku przetrwać rozwód
Lisa Reynolds Wydawnictwo: BIS poradniki
poradniki
BIS
2014-06-05
2014-06-05
9788375512090

Bardzo mądra książka.

Bardzo mądra książka.

Nasze dzieci, kopalnia ciekawych pomysłów, energii rozsadzającej całe otoczenie. Jesteśmy wniebowzięci, kiedy widzimy je szczęśliwymi i chcielibyśmy aby ten stan trwał wiecznie. Tego samego pragniemy również dla siebie. Co jednak kiedy szczęście ulatnia się w jednej niespodziewanej chwili? Usuwa nam się ziemia spod nóg a na głowę sypie gruz z napisem „prawda”?
Co czuje zdradzona matka czy ojciec kiedy dochodzą do wniosku, że jedynym rozwiązaniem tej pokrętnej sytuacji jest ROZWÓD? W przypływie paniki myślą o sobie, zastanawiając się jak to możliwe by wszystko co zbudowali rozpadło się niczym domek z kart. Kiedy w związku są dzieci sprawa rozwodu jest niezmierzenie trudna. Wszystkie myśli biegną do tych małych istot, którym życie nieodwracalnie się zmieni. Jak w takim razie przetrwać rozwód??

„Niczego co zrobisz dla dzieci, nie robisz na próżno”
Garrison Kellior

Lisa Reynolds w swojej książce cierpliwie wyjaśnia nam jakimi wariantami odróżnić można dziecko wychowywane w przeciętnej rodzinie a dziecko, które dotknął problem rozwodu rodziców. Szczególny nacisk kładzie na otoczenie całej tej trudnej sytuacji spokojem a przede wszystkim nalega, aby to rodzice zadbali o wzajemny szacunek. Jest to niezmiernie trudne w sytuacji gdy do rozwodu dochodzi w wyniku zdrady współmałżonka. Druga strona, nie kryjmy pała często nienawiścią z niedowierzania wyładowując publicznie swoje emocje nie bierze często pod uwagę ciekawie przysłuchujących się dzieci, które w takich wypadkach dodatkowo mogą obwiniać się o pogorszenie relacji między rodzicami. Dlatego jak radzi autorka poradnika nie należy przy dziecku obarczać współmałżonka winą, mówić źle na jego temat, choć tak naprawdę mogą być to rzeczy prawdziwe – jednak powstrzymajmy się przed tym choć nie wiem jak mocno nas by to korciło. To nie pomoże dziecku ani tym bardziej osobie pokrzywdzonej...

Co możemy znaleźć w poradniku?
Rozwiązania trudnych sytuacji oraz wskazówki jak nie dać wciągnąć się w lawinę oskarżeń a tym samym zadbać o prawidłowe relacje dziecka z drugim rodzicem bez psychicznego uszczerbku.

„Nawet najmniej istotne zdarzenie w życiu dziecka jest w jego dziecięcym świecie wydarzeniem, a tym samym wydarzeniem na skalę światową.”
Gaston Backelard

Książkę polecam oczywiście osobom przeżywającym kryzys w związku, myślącym o rozstaniu a także tym dla których dobro dziecka jest najważniejsze w każdych okolicznościach. Terapia rodzinna za pomocą słów L. Reynolds ukierunkowuje właściwy tok myślenia ujarzmiając negatywne emocje, tak aby relacje z partnerem nie odbiły się niczym bumerang na psychice dziecka. Do tego cytaty zaczerpnięte z rzeczywistych historii oraz przykłady zachowań i myśli poszczególnych osób w rodzinie doskonale obrazują wady jak i zalety danego zachowania ucząc świadomego wyboru nie tylko z korzyścią dla dziecka, ale także dla nas samych.

Co czuje...

Książka bardzo pomocna, nie tylko dla rodziców, ale i dla pedagogów, po to by zrozumieć pewne mechanizmy i zachowania. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję. Daje pewne wskazówki ku dalszym krokom w sferze rozwodu... Warto przeczytać i przeanalizować.

• Wychowanie dzieci
  • Dziecko - wychowanie i trudności
  • E-booki
  • Psychologia - poradniki terapeutyczne
  • Psychologia
  • PSYCHOLOGIA

Dodaj cytat z książki Pomóż dziecku przetrwać rozwód