Pretendent do tronu

Okładka książki Pretendent do tronu Włodzimierz Wojnowicz
Okładka książki Pretendent do tronu
Włodzimierz Wojnowicz Wydawnictwo: Buchmann literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Buchmann
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Data 1. wydania:
1979-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788376704968
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Powróciłem po latach do drugiej części przygód Czonkina, tego Szwejka drugiej wojny światowej. Rzecz dzieje się w 1941 r. po ataku Niemiec na ZSRR, a sama książka zaczyna się tam, gdzie skończyła poprzednia, 'Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina': aresztowany Czonkin siedzi w więzieniu NKWD; przy okazji, przeczytanie poprzedniej książki jest niezbędne dla zrozumienia drugiej części.

Autor genialnie portretuje rzeczywistość Rosji stalinowskiej, wspaniale oddaje język ówczesnej nowomowy. Niektóre opisy są przerażające, na przykład zebranie partyjne, na którym rozpatruje się sprawę Szewczuka. Widać jak bardzo członkowie partii byli przerażeni i zaszczuci, jak kompletnie pozbawiono ich godności i przyzwoitości, tak upodlił ich system stalinowskiego terroru; myślę zresztą, że to dotyczyło prawie całego narodu. Niektórzy z partyjnych mają jeszcze wyrzuty sumienia, jak prokurator, Paweł Jewpraksein, który nie mogąc znieść napięcia, ucieka w alkohol i dręczenie własnej rodziny.

Mamy też celne i przerażające portrety ludzi, którzy są wytworami systemu stalinowskiego. Na przykład pułkownik NKWD Łużyn, który traktuje przesłuchiwanych jak materiał do obróbki, a nie jak istoty ludzkie, oto wraz z pewnym majorem tłucze podejrzanego, który nie chce się przyznać:
„– Twardy orzech – powiedział w zadumie pułkownik, rozcierając rękę.
– Tak – przyznał major. – Trzeba będzie nad nim popracować.
Nie czuli do tego bezwładnego ciała nienawiści czy innych szczególnych uczuć. Jako specjaliści w swojej pracy po prostu ocenili twardość materiału, z którym przyszło im pracować.”

Oto dziennikarz Borys Jermołkin, dla którego najważniejsze jest, aby słowo Stalin wystąpiło w artykule co najmniej 12 razy, i który sam się zgłasza do organów, gdy w gazecie pojawia się pomyłka. W ogóle ma się wrażenie, że to był dom wariatów, ale wtedy ludzie po prostu wariowali ze strachu. W tym wszystkim jedynie nasz bohater – Iwan Czonkin i jego kobieta – Niura usiłują być normalnymi ludźmi, ale płacą za to wysoką cenę.

Jest w książce więcej postaci, pojawiają się nawet przywódcy sowieccy, Stalin i Beria. Mamy też proces polityczny z czasów stalinowskich, w którym wszyscy odgrywają swoje wyuczone role, przypomina to ponury teatr absurdu, niestety to nie był teatr, bo ludzi tam bestialsko bito i zabijano.

Trzeba też koniecznie powiedzieć o zupełnie niezwykłym humorze książki, pokazuje autor straszne rzeczy na wesoło. Śmiech przez łzy… Moim zdaniem książki Wojnowicza więcej mówią o czasach stalinowskich, niż niejeden opasły traktat historyczny czy socjologiczny. Jednocześnie to nie jest dzieło realistyczne, raczej satyra na stalinowską rzeczywistość, ale jakże celna.

Muszę jednak powiedzieć, że ta książka nie trzyma poziomu pierwszego tomu, trochę tam dłużyzn się pojawia, za dużo jest wątków, za dużo bohaterów.

Powróciłem po latach do drugiej części przygód Czonkina, tego Szwejka drugiej wojny światowej. Rzecz dzieje się w 1941 r. po ataku Niemiec na ZSRR, a sama książka zaczyna się tam, gdzie skończyła poprzednia, 'Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina': aresztowany Czonkin siedzi w więzieniu NKWD; przy okazji, przeczytanie poprzedniej książki jest niezbędne dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
225

Na półkach: ,

Poziom abstrakcyjności i humoru jak w pierwszej części. Książka, która pięknie pogłębia stereotypy sowieckiej rzeczywistości okresu stalinizmu. Czy są one prawdziwe? Cóż, pewnie tak, ale szansa żeby wszystko wydarzyło się w jednym małym mieście rejonowym jest raczej nikła. Niemniej jednak wszelko absurdy tego strasznego okresu są ukazane tutaj z pełną logiką, która, bądź co bądź, z perspektywy +80 lat jest zabawna i w pewnym stopniu urocza.
Czonkin, zwykły wioskowy idiota mundurze, zdobywa jednoczesne uznanie Stalina i Hitlera, prowokuje zmiany frontowe, samemu leżąc w izolatce i analizując napisy na suficie. Najdziwniejsze jest to, że wszystko to składa się w logiczną całość, bo autor nie zapomina o perypetiach i (zdawałoby się) nic nie znaczących epizodach z pierwszej części. Super lektura do odpoczęcia i zrelaksowania.

Poziom abstrakcyjności i humoru jak w pierwszej części. Książka, która pięknie pogłębia stereotypy sowieckiej rzeczywistości okresu stalinizmu. Czy są one prawdziwe? Cóż, pewnie tak, ale szansa żeby wszystko wydarzyło się w jednym małym mieście rejonowym jest raczej nikła. Niemniej jednak wszelko absurdy tego strasznego okresu są ukazane tutaj z pełną logiką, która, bądź co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
828
603

Na półkach:

Nie jest źle, ale po pierwszej (bardzo dobrej) części to jednak trochę rozczarowanie. Groteska ma swoje prawa, ale tu Wojnowicz czasem idzie w taki absurd, że nie zostaje prawie nic z realizmu powieści.

Nie jest źle, ale po pierwszej (bardzo dobrej) części to jednak trochę rozczarowanie. Groteska ma swoje prawa, ale tu Wojnowicz czasem idzie w taki absurd, że nie zostaje prawie nic z realizmu powieści.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Chcę przeczytać
    24
  • Posiadam
    14
  • 9) Literatura rosyjska
    1
  • 📜 Historical-fiction
    1
  • Rosja/ZSRR
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Obyczajowa
    1
  • Papier
    1
  • Literatura rosyjska XX wieku
    1

Cytaty

Więcej
Włodzimierz Wojnowicz Pretendent do tronu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także