Seeds of Earth

Okładka książki Seeds of Earth Michael Cobley
Okładka książki Seeds of Earth
Michael Cobley Wydawnictwo: Orbit Cykl: Ogień ludzkości (tom 1) fantasy, science fiction
Ogień ludzkości (tom 1)
Seeds of Earth
Orbit
2009-03-01
2009-03-01
Michael Cobley Seeds of Earth Humanity’s Fire

Mocno przypominał Pustka Hamiltona, tak w formie, jak i treści - mieszanie kosmicznej fantastyki z równoległą fantasy narrację, motyw śnienia, ogólnie - mocno średnie. Mogłem już coś niecoś zapomnieć od przeczytania, ale do tej pory nie sięgnąłem po kontynuację.

Historia ma rozmach! Uwielbiam sf pełen nowych światów, zasiedlony przez miliony ras, którego akcja dzieje się na przestrzeni stulecie, uwielbiam czytać ten typ powieści. Trzeba mieć jaja, żeby się porywać na serwowanie nam takich historii. Jeden minus za typ składania zdań, nie wiem czemu ale jakoś ciężko mi się czyta. Fabuła super, akcja leci w miarę wartko, trochę za dużo się ślimaczy i rozłazi ale wiadomo, trzeba podszyć wątki, więc nie jest źle, natomiast konstrukcja zdania mi jakoś nie leży i nie chodzi mi o to, że język jest trudny, techniczny, poetycki, czy ufryzowany w jakiś sposób... Nie po prostu jakoś tak dziwacznie mi się czyta ( albo jestem chroniczne niedospana i zmęczona przez córę i tylko mi się tak wydaje),lub poprzednia książka była tak świetnie napisana i teraz przeskoczyłam z lexusa do malucha i dlatego było tak źle, nie wiem. Czasem zaczyna się źle czytać ale potem wchodzi się w styl i rytm autora, tutaj natomiast do samego końca było mi źle. No nic sam pomysl na fabułę, rozwiązania technologiczne, rysowanie światów i ras, cudowne, bohaterowie niektórzy super (zwłaszcza obce rasy) ,natomiast niektórzy w stylu tak takich bohaterów w stylu sf z lat 50 tych co to nie ja, albo zabili go i uciekł, no ale nie ma tragedii, nie zgrzytam zębami, nie są papierowi, jest ok. Biorę się za drugą część, nie jest to lektura z głębokim przesłaniem ale miła i ciekawa. Uwielbiam budowniczych światów, kolorują mi rzeczywistość.

Fajna space opera. Polecam.

Fajna space opera. Polecam.

Dziwna książka, nie w moim typie. Nie jestem fanką s-f ale nie w tym rzecz. Mnóstwo bohaterów, którzy są bo są, takie odniosłam wrażenie. Może ja nie umiem docenić tego typu litareatury nie wiem, ale to zdecydowanie nie dla mnie. Za kolejne części się raczej nie wezmę. Daję 4 gwiazdki bo może nie jestem obiektywna, to nie są powieści dla mnie, a fani gatunku może znajdą coś dla siebie.

Pozbawiona interesujących wątków.

Pozbawiona interesujących wątków.

Dziwna... Skomplikowana i nieco nadęta powieść, lecz mimo to trudno się od niej oderwać. Znajdziemy tu klimat i z Awatara i z Matrixa. Olbrzymia ilość technicznych szczegółów i informatycznych detali. Nie mam pojęcia, czy prawdziwych, czy wymyślonych przez Autora. Jeśli prawdziwych- to szacun za wiedzę, jeśli nie, to tym większy za wyobraźnię. Bohaterowie niejednowymiarowi i dający się lubić. Intrygujący motyw Konstruktu i Legionu Awatarów. Biorę się za pozostałe tomy ;)

Masa bohaterów, masa „ras”, masa wątków (czegóż tam nie było, łącznie z zagrażającą sztuczną inteligencją, religijnymi fanatykami, robotami, politycznymi intrygami, terroryzmem, stacjami kosmicznymi będącymi de facto siedzibami przestępców; chyba Cobley wetknął każdy wątek znany mu z seriali SF i SO)... Niestety, im więcej elementów, tym bardziej przynudza.

WIĘCEJ:

4 podejścia - przeczytane 10% książki. Nudne strasznie

4 podejścia - przeczytane 10% książki. Nudne strasznie

Książka z kategorii tych, o których można powiedzieć: tak zła, że aż dobra. Istny patchwork z kultowych powieści, filmów fabularnych i serial SF. Można się bawić w zgadywankę (niezbyt trudną) pt. "skąd autor to wziął?". Jednych może to irytować, drugich bawić.
Świetny - przynajmniej dla mnie - wątek wspólnej, pełnej zabawnych przygód, podróży człowieka (Kao Czi) i droida (Drazuma-Ha*) przez otchłanie Kosmosu. Głownie za niego 6 gwiazdek.
Przeczytam następny tom, aczkolwiek mam obawy, czy nie będę musiał po nim sparafrazować pewnego ministra, który głosował, ale się nie cieszył.

Uh, nie w moim typie. Masakryczna fabuła, gdzie nie wiadomo o co chodzi, kto z kim i po co. Autor wprowadza całą masę ras nic nie wnoszących do treści, historia ledwo trzyma się kupy...mordowałem się przez 3 tomy, bo przecież warto dać szanse, ale to nie to -niestety.Dobrze że na poczatku drugiego i trzeciego tomu jest jakby streszczenie co się działo poprzednio, to przynajmniej idzie to ogarnąć. Nie polecam nikomu jako pierwsza przygoda z moim ulubionym gatunkiem SCI-FI.

• Science Fiction
  • Sci-fi