Chłopiec z sąsiedztwa

2012-08-29
2012-08-29
Anna Wrotny

Tak daleko, tak blisko

Największe dla mnie to odkrycie jak wielką byłam ignorantką co do wiedzy o Zimbabwe - państwa w którym dzieje się akcja książki. Nic o nim nie wiedziałam tylko to że to państwo w Afryce ale nawet dokładnie nie wiedziałam w którym miejscu dokładnie leży.
Książkę czytałam szybko ale w pewnym momencie zaczęłam drążyć jego historię- nawet nie łączyłam nazwy Rodezja która mi się czasem obijała o uszy z tym że to dawna nazwa kraju. Szukałam zdjęć i oglądałam widoki, obrazy kraju jaki jest, jak duże i nowoczesne są miasta. Wiadomo teraz łatwo to zrobić Internet mi pomógł - zaskoczyłam się ogromnie - odkrycie świata o którym nic nie wiedziałam.
Warto przeczytać książkę!

"Chłopiec z sąsiedztwa" urzekł mnie swoją egzotyką - książka jest pełna smaków, zapachów i pięknych opisów afrykańskiej roślinności, które dla mnie są czymś nowym, odmiennym od tego co widzę i czytam na co dzień. W tle mocna, chwilami bolesna i ciekawie zarysowana historia, bardzo polecam!

Pięknie opowiedziana , egzotyczna historia - warto przeczytać!

Pięknie opowiedziana , egzotyczna historia - warto przeczytać!

Jedna z książek, do których na pewno jeszcze kiedyś wrócę, cudowna!

Jedna z książek, do których na pewno jeszcze kiedyś wrócę, cudowna!

Przepiękna książka! Miejscami wzruszająca, miejscami wstrząsająca, pokazuje świat, jakiego nie znamy - Afrykę, która jest nam zupełnie obca i bywa, że obojętna...

Przepiękna książka, która na moment zabrała mnie do zupełnie innego świata! Polecam!

jakże różne są gusta czytelników.

oczekiwałam czegoś innego.

dostałam... historię dość wzruszającą ale jak dla mnie przeważa tu chaos.

jakże różne są gusta czytelników.

oczekiwałam czegoś innego.

dostałam... historię dość wzruszającą ale jak dla mnie przeważa tu chaos.

"Chłopiec z sąsiedztwa" jest historią miłości. Apartheid, wojny plemienne i rasizm stanowią tylko tło, na którym autorka maluje swoje uczucia i tęsknoty. Liczyłam na odwrotną proporcję, dlatego jestem lekko rozczarowana.
Opowieść Sabatini jest subtelna i łagodna, przepełniona niewypowiedzianymi myślami. Ma to swój urok, ale nie na tyle, żeby poruszyć moje emocje.

1985

Przeczytałam tę książkę niemalże jednym tchem. Piękna, wzruszająca, pełna prawdziwej historii. Bardzo klimatyczna, choć tematy jakie porusza autorka nie są ani lekkie ani przyjemne.
Lindive i Ian, ona czarna, on biały. On skazany za podpalenie matki, do końca życia będzie żył z tym pięknem. Czy ich "nieobyczajna" przyjaźń na szansę?
Lindive Bishop opowiada historię swojego życia, która nie jest prosta...

Lindive Bishop opowiada historię swojego...

"Tak mało zostało zrobione, tak wiele pozostało do zrobienia" Cecil John Rhodes (str 80)
Obraz Zimbabwe lat 80 i 90-tych po proklamowaniu niepodległości. Rządy przechodzą w ręce czarnych mieszkańców, biali uciekają z kraju. Mimo iż wojna dobiegła końca starcia między plemionami trwają nadal. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i ekonomiczna uderza jak zwykle w najbiedniejszą warstwę społeczeństwa. Wzrasta przestępczość, inflacja, korupcja i bezprawie. Ludzie zaczynają tęsknić za starą Rodezją i mimo, iż miało być tak pięknie rzeczywistość pokazuje co innego. Rasizm powraca i czai się na każdym kroku.
Śledzimy losy związku czarnej kobiety i białego mężczyzny.Ich przyjaźń trwa od czasów jak byli nastolatkami. Ich drogi rozchodzą się i schodzą. Z czasem przyjaźń przekształca się w uczucie, które też przybiera różne barwy. Toksyczne rodzinne związki, tragedie i dylematy nierozerwalnie związane z sytuacją polityczną.Mnie tak historia nie porwała, śledziłam ją lecz bez emocji.

• Niedoczytane
  • Afryka