Spadkobiercy

Okładka książki Spadkobiercy Kaui Hart Hemmings
Okładka książki Spadkobiercy
Kaui Hart Hemmings Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Spadkobiercy (2012) literatura piękna
The Descendants
978-83-240-1674-7
Hanna de Broekere
Ekranizacje:
Spadkobiercy (2012)

Dobra powieść psychologiczno-obyczajowa o prawniku, którego tragiczny wypadek żony zmusił do zmiany i przewartościowania swojego życia. Autorka bez egzaltacji, w powściągliwy sposób pokazała metamorfozę bohatera z ojca nieobecnego, stojącego na uboczu, w ojca rzeczywistego, odpowiedzialnego za losy córek i za spuściznę dóbr ziemskich na Hawajach.
Książka wciągająca, z barwnymi postaciami drugoplanowymi, więc zachęciła mnie do konfrontacji jej z filmem.

Książka wciągająca, z...

Jestem zauroczona tym jak pięknie i realistycznie odzwierciedlono atmosferę i nastrój panujący na Hawajach. To jedno z moich ukochanych miejsc na świecie i ta pozycja pozwoliła mi się na chwilę przenieść w te rejony. Historia ciekawa, poruszająca. Warto poświęcić jej swój czas.

(...)Początkowo niezbyt zachęcająca historia, z każdym kolejnym rozdziałem wciągała mnie bardziej. Byłam sceptycznie nastawiona, widząc wspomnienie o wypadku, śpiączce, zbuntowanej nastolatce i problemach rodzinnych. Brzmi banalnie, prawda? Jednak tak nie jest, a opowieść ta przeplatana jest nie tylko bólem po fizycznej stracie ukochanej, ale także bijatyką uczuć, gdy na jaw wychodzą tajemnice związane z nieznajomym. Czy aby na pewno ich życie było takie rajskie? Rajska była jednak moja przyjemność z lektury, którą czytało się naprawdę szybko.(...)

Po dalszą część recenzji zapraszam na: https://czarnonakreatywnym.blogspot.com/

Niewiele czytałam książek, których akcja rozgrywa się na Hawajach, za to plus, opisy natury są całkiem przyjemne, zwłaszcze jeżeli za oknem szaleje ulewa. Historia rodzinna prowadzona według już utartego schematu, bez żadnych rewelacji oraz innych wyróżniających się elementów. Ot dobra lektura, jakich już wiele, nie zaszkodzi przeczytać. Film też jest dobry, a nawet ciekawiej poprowadzony.

Niby spokojne i ułożone życie rodziny King nagle wywraca się o 180 stopni, żona Matta Kinga ulega wypadkowi zapada w śpiączkę i zgodnie z jej wolą w takim przypadku ma zostać odłączona aparatura podtrzymujące jej życie.
Właściwe Matt odkrywa, że żył jakby obok rodziny, bo nic nie wie o swoich córkach ani nie zna swojej żony. Początkowo był zszokowany, że żona go zdradzała, ale później przy pożegnaniu przepraszał ją, że nie dał jej wszystkiego co by ją uszczęśliwiło.
Książkę męczyłam miesiąc, bo tak była wciągająca i zachęcająca. Matt, który nie wie co ma zrobić z córkami, poszukiwanie kochanka żony, sprzedaż majątku rodzinnego, pożegnanie z umierającą córką/żoną/matką.
Rodzice żony Matta wypominają mu ciągle, że gdyby nie on to ich córka wiele by osiągnęła ... a właściwie na podstawie wszelkich opowieści o niej to widać, że była roszczeniowa, zależało jej bardziej na imprezach i bywaniu niż na rodzinie.

Książkę męczyłam miesiąc, bo tak była wciągająca i zachęcająca.
Generalnie mam mieszane uczucia i odczucia, ale zapewne nie wrócę do niej w przyszłości.

I tak lepsza niż film.

I tak lepsza niż film.

Książka niezwykle klimatyczna. Z jednej strony pokazuje rodzinę w głębokim kryzysie, a z drugiej niesie nadzieję,że nie ma sytuacji bez wyjścia. Książka zdecydowanie lepsza niż film.Polecam.

Czasem mam taki dzień, że lubię wejść do księgarni i zakupić kilka książek. Tak było w przypadku SPADKOBIERCÓW. Film na podstawie książki zdobywał dobre oceny i nawet jakieś nagrody, więc uwierzyłem w książkę. Niestety nie zachwyciła mnie.
Ale podobno jest tak, że czasem książka musi trafić w dobry moment w naszym życiu i chyba tak się właśnie stało. Po przeleżeniu 8 lat na półce sięgnąłem po nią ponownie i poszło ;-)
Historia mężczyzny, który musi odnaleźć się w całkiem nowej sytuacji, gdy jego żona ulega poważnemu wypadkowi, on musi zająć się córkami, z którymi niewiele go dotychczas łączyło, ponadto musi zająć się rodzinnym biznesem, co będzie miało wpływ na przyszłość jego, wielu krewnych i całej okolicy. Postawiony w bardzo trudnej sytuacji próbuje się z nimi zmierzyć i ułożyć życie na nowo. Nie spodziewa się, że nie wszystko wygląda tak jak mu się wydawało.
Książka wciąga, a na zakończenie już nawet ciężko się oderwać. Gorąco polecam!

Filmu na podstawie tej powieści, nakręconego z udziałem Georga Clooneya, nie widziałam, czego mocno żałuję. Książkę, która jest słodko-gorzką powieścią obyczajową, przeczytałam z dużym zaciekawieniem, obserwując próby głównego bohatera Matta odbudowywania więzi rodzinnych pomiędzy nim a dwiema niesfornymi córkami 18 i 10 lat po tym, jak jego żona trafia po wypadku do szpitala w stanie krytycznym.
Czy Matt poradzi sobie w opiece nad córkami, z którymi do tej pory niewiele go łączyło? Polecam.

Na tyle dobra, że ruszyłem odświeżyć sobie ekranizację. Książka lepsza jak zwykle:)