Zupa z jeża

Magdalena Kozłowska Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2012-03-15
2012-03-15

Okładka książki Znak nr 757 Józefa Hennelowa, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Magdalena Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Marchewka, Agata Michalak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Jan Woleński
Znak nr 757 Józefa Hennelowa, B...

Już dawno przeminęła pora Cyganów, którzy wędrowali*

Kiepściutka pod każdym względem opowieść o pięknych, mądrych Cyganach dla których najmniejszy przejaw kobiecej samodzielności jest oznaką szaleństwa lub opętania, przerażona zabobonnym widem matka świadomie doprowadza do upośledzenia umysłowego własnego dziecka, a dziewczyna, pragnąca wyjść za mąż z miłości i sprzeciwiająca się aranżowanemu przez rodziców mariażowi z zupełnie jej nieznanym, znacznie starszym i mało atrakcyjnym mężczyzną staje się dla całej społeczności zwyrodniałym potworem, którym straszy się niepokorne dzieci i o Gadziach, paskudnych, głupich i zupełnie pozbawionych jakiejkolwiek duchowości, którzy marnują życie pracując i borykając się z niedostatkiem, a czasem nawet głodem miast iść ukraść, zakombinować i poprostu i łatwo mieć. Zupełnie brak im sprytu i umiejętności życia, właściwych prawdziwym ludziom czyli Romom. Historia owa dzieje się tak naprawdę nie wiadomo gdzie i kiedy. Zważywszy na wplecenie w fabułę wzmianki o Auschwitz można przypuszczać, że w drugiej połowie, a może nawet w końcówce XX wieku choć opisywany sposób życia, umysłowość i mentalność zarówno Cyganów jak i Gadziów zdają się typowe dla początku XIX. Gdzie? Trudne pytanie. Może w jednym kraju, może w kilku. Niewiele ukazuje prawdziwej romszczyzny. Nie poznamy z niej ani historii, ani folkloru, ani dnia codziennego Cyganów. Marne czytadło, w większości stanowiące pouczający moralitet dla zbytnio strzelających oczyma w stronę gadzich chłopców cygańskich dziewcząt. Szereg nieszczęśnie zakończonych nieakceptowalnych związków mieszanych to dowód oczywistej niemożności trwałego pożycia przedstawicieli tych dwóch przeciwnych i wrogich sobie światów, a zarazem groźna i donośna przestroga przed taką głupotą, pewnie i nieodwracalnie niszczącą życie. Oczywiście głównie i przede wszystkim kobiety. Do tego trochę zjaw, widm, małych klątewek. Tak chyba na osłodę i dla lekkiego ubarwienia bo niestety, ale fabuła wciągająca nie jest. Marnota niewarta funta kłaków. Nie polecam, a nawet szczerze odradzam.

Bomba

Bomba

Bardzo mi się podobała, wzruszajaca i piękna. Polecam

Bardzo mi się podobała, wzruszajaca i piękna. Polecam

Piękna książka przybliżająca kulturę romską. Nie jestem w stanie ocenić, na ile trafnie opisano w niej Cyganów, ich historię, kulturę, wierzenia. Jednak świat ten wydaje mi się teraz bardziej zrozumiały - choć nie zawsze. Wychowanie bardzo znacząco wpływa na nasze postrzeganie świata, postępowanie i wybory. Najlepiej rozumiemy to, czego sami doświadczyliśmy. W Romach często widzimy cwaniaków, którzy nie cofną się przed niczym, żeby nas oszukać, w jakiś sposób skrzywdzić, a przy tym nie napracować się zbytnio. Ale druga strona medalu jest taka, że oni mogą widzieć w nas tych, którzy ich wykluczają, nie akceptują, zmuszają do asymilacji, porzucenia kultury i wyssanych z mlekiem matki wartości. Dziwne jest to, że chociaż nie wierzę w przedstawiony w "Zupie z jeża" świat - zmarłych, którą zabierają żywych, tajemniczą moc, widzenie przyszłości - to jednak rozumiem, że można w to wierzyć. Nic nie dzieje się w oderwaniu od życia i świata, który jest nam dany zobaczyć.

Młoda Romka Jaelle przeżywa tragedię: pewnej nocy w jej domu wybuchł pożar. Rodzina zdołała się ewakuować, z wyjątkiem babci, która zginęła. Służby podejrzewają podpalenie. Tymczasem w rodzinie zaczyna się trzydniowe czuwanie nad zwłokami. Trzynastolatka bardzo kochała swoją "baby" (tak nazywa babcię w swoim języku) i rozpacza z powodu straty. Zaczyna rozmyślać na zemstą na nieznanych sprawcach. W trakcie czuwania wspomina też momenty, w których babka opowiadała jej historię rodziny. W okresie dojrzewania Jaelle, po "staniu się kobietą" (pierwsza miesiączka) zaczęła poznawać dziwne i tragiczne losy swoich przodków. Przewijają się w nich niezwykłe kobiety, silne, ale i doświadczone przez los, czasem z powodu własnych decyzji.
Według mnie ta opowieść jest bardzo nostalgiczna, ale przede wszystkim pokazuje jak zawiłe bywa życie. Jaelle dodatkowo żyje wśród Cyganów, nie zawsze przychylnie traktowanych przez otoczenie. Poznaje, jak wyglądał ich świat dawno temu i jak ich wolność stopniowo się kurczyła. Jest tu obecna tematyka trudnego spotkania kultur, które mają odmienne zasady. Ujawnia się to w wielu sytuacjach - spotkaniach z innymi uczniami w szkole czy w przypadku miłości do gadzio, czyli obcego. Różne epizody pozwalają zapoznać się z romskimi zasadami. Nie brak tu tragicznych wydarzeń - Holokaust i kwestia kolejnej grupy prześladowanej podobnie jak Żydzi, opuszczenia dobrze znanego świata, przesądów i pogardy.
Interesowały mnie również wątki paranormalne. W historii związanej z II wojną światową poznajemy kobietę z rodziny Jaelle, która była chroniona przez ducha swojej zmarłej w czasie porodu siostry bliźniaczki. W innym rozdziale pojawia się topielica. Wydaje się, że niewytłumaczalne zdarzenia są zupełnie prawdziwą częścią życia dla tych osób. Przez większość czasu jednak nie tyle duchy są istotne, co osoby z krwi i kości. Kolejnym magicznym wątkiem jest tajemniczy dar, który pojawia się w rodzie. Czy Shofranka, młodsza siostra Jaelle, może mieć z nim coś wspólnego? Czy to kobieca intuicja, czy rzeczywiście zdolność do kontaktów z innym światem?
To bardzo dobra książka. Nie brak w niej akcji, ale nie o dynamiczne zdarzenia tu chodzi. To opowieść o uczuciach i wyborach, których dokonujemy. "Zupa z jeża" dotyczy tego, jak gorzkie bywa odrzucenie swych korzeni, jak zagadkowe są pewne wydarzenia, których nie rozumiemy. Czasem bardzo zły czas może być tak naprawdę czymś, co chroni nas przed zupełnie nieoczekiwaną gorszą alternatywą - bywa, że rozumiemy wiele rzeczy dopiero po czasie. Pamięć o opowieściach, które poprzedziły narodziny Jaelle, sprawi, że dziewczyna mocno zastanowi się nad swoimi emocjami. Sądzę, że ta powieść w bardzo sugestywny sposób pokazała, czym jest gniew i jak nie zapominać o zarówno emocjach jak i rozumie.

Książka Magdaleny Kozłowskiej o ciekawym tytule „Zupa z jeża” stanowi ciekawą, porywającą opowieść o świecie Romów.

Pewnej nocy podczas pożaru domu w którym mieszkają Romowie dochodzi do tragedii, ginie w nim babcia 13-letniej Joelle. Rozpoczyna się trzy dniowe czuwanie, podczas którego dziewczynka cofa się pamięcią do opowieści, które przekazała jej babcia gdy stała się kobietą.

Autorka ukazuje nam losy trzech kobiet, na przestrzeni trzech pokoleń. Przeżywamy piekło obozu Auschwitz, które przeżyła babcia i jej pełną cierpienia młodość. Poznajemy tradycje, szczęśliwe i nieszczęśliwe miłości, bezgraniczne przywiązanie do rodziny i trudny okres przystosowania do życia bez taboru, bez wędrowania.

Świat Romów to świat pełen emocji , zapachów i muzyki, który przelany na karty powieści urzeka i wciąga, daje możliwość poznania tak odmiennej kultury romskiej.
Zachwyciła mnie ta piękna, magiczna powieść, pełna życiowych przemyśleń i mądrości.

Polecam, warto przeczytać !!
[TWK 142]

o.k.

o.k.

Książka, którą każdy musi przeczytać. Ja wiem, że wielu osobą cyganie, źle się kojarzą. Mówiąc prawdę ja też tak miałam, przed przeczytaniem tej książki, po tej lekturze na pewno moja sympatia do cyganów wzrosła ( co nie zmienia faktu, że nie zniknęły wszystkie moje mieszane uczucia ). Jest to historia Jaelle - trzynastoletniej cyganki. Pewnej nocy budzi się i czuje swąd dymu, jej rodzina ledwo uciekła z palącego się domu. Za wyjątkiem babci... Podczas 3 dni czuwania nad zmarłym, Jaelle przypomina sobie historie, które babcia opowiedziała jej w dniu, kiedy stała się kobietą. Jest to historia życia prababci i babci Jaelle. Tą książkę polecam po prostu każdemu, każdy z tej lektury wyniesie coś innego. Ta książka jest wprost magiczna!

Po pierwsze - chyba nigdy bym po tę książkę nie sięgnęła, ale musiałam ją przeczytać na konkurs. Powieść mile mnie zaskoczyła, nie podejrzewałam, że mi się spodoba. Opowiada o 13 letniej Jaelle, która jest cyganką. Pewnej nocy jej rodzinę spotyka wielka tragedia - ktoś podpala ich dom, a w pożarze ginie babcia dziewczynki. Reszta książki to historia rodzinna widziana oczami cyganek. Książka jest wciągająca i magiczna, a dodatkowo można się czegoś dowiedzieć o zwyczajach, życiu i kulturze romskiej. Bardzo ją polecam. :)

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę poświęconą Romom i ich kulturze. Ciekawe opisy zwyczajów (np. na twarzy zmarłej chusta z rozcięciem, aby dusza mogła wrócić do ciała przez usta lub nos). Wiara w moc i w koło sprawiedliwości. Osoby ułomne nie są traktowane jako gorsze - raczej z szacunkiem i pokorą - to jakie są, to sprawka duchów. Lektura tej książki uczy szacunku do obrzędów i wierzeń, których sami nie rozumiemy. To magiczna literatura, przekazująca uniwersalne wartości - szacunek do rodziny.

• Najpiękniejsze okładki
  • Mój