Zupa z jeża

Okładka książki Zupa z jeża Magdalena Kozłowska
Okładka książki Zupa z jeża
Magdalena Kozłowska Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
167 str. 2 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2012-03-15
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-15
Liczba stron:
167
Czas czytania
2 godz. 47 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 757 Józefa Hennelowa, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser, Magdalena Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Marchewka, Agata Michalak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Jan Woleński
Ocena 7,0
Znak nr 757 Józefa Hennelowa, B...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Już dawno przeminęła pora Cyganów, którzy wędrowali*



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
894
759

Na półkach:

Kiepściutka pod każdym względem opowieść o pięknych, mądrych Cyganach dla których najmniejszy przejaw kobiecej samodzielności jest oznaką szaleństwa lub opętania, przerażona zabobonnym widem matka świadomie doprowadza do upośledzenia umysłowego własnego dziecka, a dziewczyna, pragnąca wyjść za mąż z miłości i sprzeciwiająca się aranżowanemu przez rodziców mariażowi z zupełnie jej nieznanym, znacznie starszym i mało atrakcyjnym mężczyzną staje się dla całej społeczności zwyrodniałym potworem, którym straszy się niepokorne dzieci i o Gadziach, paskudnych, głupich i zupełnie pozbawionych jakiejkolwiek duchowości, którzy marnują życie pracując i borykając się z niedostatkiem, a czasem nawet głodem miast iść ukraść, zakombinować i poprostu i łatwo mieć. Zupełnie brak im sprytu i umiejętności życia, właściwych prawdziwym ludziom czyli Romom. Historia owa dzieje się tak naprawdę nie wiadomo gdzie i kiedy. Zważywszy na wplecenie w fabułę wzmianki o Auschwitz można przypuszczać, że w drugiej połowie, a może nawet w końcówce XX wieku choć opisywany sposób życia, umysłowość i mentalność zarówno Cyganów jak i Gadziów zdają się typowe dla początku XIX. Gdzie? Trudne pytanie. Może w jednym kraju, może w kilku. Niewiele ukazuje prawdziwej romszczyzny. Nie poznamy z niej ani historii, ani folkloru, ani dnia codziennego Cyganów. Marne czytadło, w większości stanowiące pouczający moralitet dla zbytnio strzelających oczyma w stronę gadzich chłopców cygańskich dziewcząt. Szereg nieszczęśnie zakończonych nieakceptowalnych związków mieszanych to dowód oczywistej niemożności trwałego pożycia przedstawicieli tych dwóch przeciwnych i wrogich sobie światów, a zarazem groźna i donośna przestroga przed taką głupotą, pewnie i nieodwracalnie niszczącą życie. Oczywiście głównie i przede wszystkim kobiety. Do tego trochę zjaw, widm, małych klątewek. Tak chyba na osłodę i dla lekkiego ubarwienia bo niestety, ale fabuła wciągająca nie jest. Marnota niewarta funta kłaków. Nie polecam, a nawet szczerze odradzam.

Kiepściutka pod każdym względem opowieść o pięknych, mądrych Cyganach dla których najmniejszy przejaw kobiecej samodzielności jest oznaką szaleństwa lub opętania, przerażona zabobonnym widem matka świadomie doprowadza do upośledzenia umysłowego własnego dziecka, a dziewczyna, pragnąca wyjść za mąż z miłości i sprzeciwiająca się aranżowanemu przez rodziców mariażowi z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach:

Bomba

Bomba

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach:

Bardzo mi się podobała, wzruszajaca i piękna. Polecam

Bardzo mi się podobała, wzruszajaca i piękna. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
391
88

Na półkach:

Piękna książka przybliżająca kulturę romską. Nie jestem w stanie ocenić, na ile trafnie opisano w niej Cyganów, ich historię, kulturę, wierzenia. Jednak świat ten wydaje mi się teraz bardziej zrozumiały - choć nie zawsze. Wychowanie bardzo znacząco wpływa na nasze postrzeganie świata, postępowanie i wybory. Najlepiej rozumiemy to, czego sami doświadczyliśmy. W Romach często widzimy cwaniaków, którzy nie cofną się przed niczym, żeby nas oszukać, w jakiś sposób skrzywdzić, a przy tym nie napracować się zbytnio. Ale druga strona medalu jest taka, że oni mogą widzieć w nas tych, którzy ich wykluczają, nie akceptują, zmuszają do asymilacji, porzucenia kultury i wyssanych z mlekiem matki wartości. Dziwne jest to, że chociaż nie wierzę w przedstawiony w "Zupie z jeża" świat - zmarłych, którą zabierają żywych, tajemniczą moc, widzenie przyszłości - to jednak rozumiem, że można w to wierzyć. Nic nie dzieje się w oderwaniu od życia i świata, który jest nam dany zobaczyć.

Piękna książka przybliżająca kulturę romską. Nie jestem w stanie ocenić, na ile trafnie opisano w niej Cyganów, ich historię, kulturę, wierzenia. Jednak świat ten wydaje mi się teraz bardziej zrozumiały - choć nie zawsze. Wychowanie bardzo znacząco wpływa na nasze postrzeganie świata, postępowanie i wybory. Najlepiej rozumiemy to, czego sami doświadczyliśmy. W Romach często...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
212
38

Na półkach: , ,

Młoda Romka Jaelle przeżywa tragedię: pewnej nocy w jej domu wybuchł pożar. Rodzina zdołała się ewakuować, z wyjątkiem babci, która zginęła. Służby podejrzewają podpalenie. Tymczasem w rodzinie zaczyna się trzydniowe czuwanie nad zwłokami. Trzynastolatka bardzo kochała swoją "baby" (tak nazywa babcię w swoim języku) i rozpacza z powodu straty. Zaczyna rozmyślać na zemstą na nieznanych sprawcach. W trakcie czuwania wspomina też momenty, w których babka opowiadała jej historię rodziny. W okresie dojrzewania Jaelle, po "staniu się kobietą" (pierwsza miesiączka) zaczęła poznawać dziwne i tragiczne losy swoich przodków. Przewijają się w nich niezwykłe kobiety, silne, ale i doświadczone przez los, czasem z powodu własnych decyzji.
Według mnie ta opowieść jest bardzo nostalgiczna, ale przede wszystkim pokazuje jak zawiłe bywa życie. Jaelle dodatkowo żyje wśród Cyganów, nie zawsze przychylnie traktowanych przez otoczenie. Poznaje, jak wyglądał ich świat dawno temu i jak ich wolność stopniowo się kurczyła. Jest tu obecna tematyka trudnego spotkania kultur, które mają odmienne zasady. Ujawnia się to w wielu sytuacjach - spotkaniach z innymi uczniami w szkole czy w przypadku miłości do gadzio, czyli obcego. Różne epizody pozwalają zapoznać się z romskimi zasadami. Nie brak tu tragicznych wydarzeń - Holokaust i kwestia kolejnej grupy prześladowanej podobnie jak Żydzi, opuszczenia dobrze znanego świata, przesądów i pogardy.
Interesowały mnie również wątki paranormalne. W historii związanej z II wojną światową poznajemy kobietę z rodziny Jaelle, która była chroniona przez ducha swojej zmarłej w czasie porodu siostry bliźniaczki. W innym rozdziale pojawia się topielica. Wydaje się, że niewytłumaczalne zdarzenia są zupełnie prawdziwą częścią życia dla tych osób. Przez większość czasu jednak nie tyle duchy są istotne, co osoby z krwi i kości. Kolejnym magicznym wątkiem jest tajemniczy dar, który pojawia się w rodzie. Czy Shofranka, młodsza siostra Jaelle, może mieć z nim coś wspólnego? Czy to kobieca intuicja, czy rzeczywiście zdolność do kontaktów z innym światem?
To bardzo dobra książka. Nie brak w niej akcji, ale nie o dynamiczne zdarzenia tu chodzi. To opowieść o uczuciach i wyborach, których dokonujemy. "Zupa z jeża" dotyczy tego, jak gorzkie bywa odrzucenie swych korzeni, jak zagadkowe są pewne wydarzenia, których nie rozumiemy. Czasem bardzo zły czas może być tak naprawdę czymś, co chroni nas przed zupełnie nieoczekiwaną gorszą alternatywą - bywa, że rozumiemy wiele rzeczy dopiero po czasie. Pamięć o opowieściach, które poprzedziły narodziny Jaelle, sprawi, że dziewczyna mocno zastanowi się nad swoimi emocjami. Sądzę, że ta powieść w bardzo sugestywny sposób pokazała, czym jest gniew i jak nie zapominać o zarówno emocjach jak i rozumie.

Młoda Romka Jaelle przeżywa tragedię: pewnej nocy w jej domu wybuchł pożar. Rodzina zdołała się ewakuować, z wyjątkiem babci, która zginęła. Służby podejrzewają podpalenie. Tymczasem w rodzinie zaczyna się trzydniowe czuwanie nad zwłokami. Trzynastolatka bardzo kochała swoją "baby" (tak nazywa babcię w swoim języku) i rozpacza z powodu straty. Zaczyna rozmyślać na zemstą na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1495
204

Na półkach: , ,

Książka Magdaleny Kozłowskiej o ciekawym tytule „Zupa z jeża” stanowi ciekawą, porywającą opowieść o świecie Romów.

Pewnej nocy podczas pożaru domu w którym mieszkają Romowie dochodzi do tragedii, ginie w nim babcia 13-letniej Joelle. Rozpoczyna się trzy dniowe czuwanie, podczas którego dziewczynka cofa się pamięcią do opowieści, które przekazała jej babcia gdy stała się kobietą.

Autorka ukazuje nam losy trzech kobiet, na przestrzeni trzech pokoleń. Przeżywamy piekło obozu Auschwitz, które przeżyła babcia i jej pełną cierpienia młodość. Poznajemy tradycje, szczęśliwe i nieszczęśliwe miłości, bezgraniczne przywiązanie do rodziny i trudny okres przystosowania do życia bez taboru, bez wędrowania.

Świat Romów to świat pełen emocji , zapachów i muzyki, który przelany na karty powieści urzeka i wciąga, daje możliwość poznania tak odmiennej kultury romskiej.
Zachwyciła mnie ta piękna, magiczna powieść, pełna życiowych przemyśleń i mądrości.

Polecam, warto przeczytać !!
[TWK 142]

Książka Magdaleny Kozłowskiej o ciekawym tytule „Zupa z jeża” stanowi ciekawą, porywającą opowieść o świecie Romów.

Pewnej nocy podczas pożaru domu w którym mieszkają Romowie dochodzi do tragedii, ginie w nim babcia 13-letniej Joelle. Rozpoczyna się trzy dniowe czuwanie, podczas którego dziewczynka cofa się pamięcią do opowieści, które przekazała jej babcia gdy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
345
229

Na półkach:

o.k.

o.k.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
169
11

Na półkach:

Książka, którą każdy musi przeczytać. Ja wiem, że wielu osobą cyganie, źle się kojarzą. Mówiąc prawdę ja też tak miałam, przed przeczytaniem tej książki, po tej lekturze na pewno moja sympatia do cyganów wzrosła ( co nie zmienia faktu, że nie zniknęły wszystkie moje mieszane uczucia ). Jest to historia Jaelle - trzynastoletniej cyganki. Pewnej nocy budzi się i czuje swąd dymu, jej rodzina ledwo uciekła z palącego się domu. Za wyjątkiem babci... Podczas 3 dni czuwania nad zmarłym, Jaelle przypomina sobie historie, które babcia opowiedziała jej w dniu, kiedy stała się kobietą. Jest to historia życia prababci i babci Jaelle. Tą książkę polecam po prostu każdemu, każdy z tej lektury wyniesie coś innego. Ta książka jest wprost magiczna!

Książka, którą każdy musi przeczytać. Ja wiem, że wielu osobą cyganie, źle się kojarzą. Mówiąc prawdę ja też tak miałam, przed przeczytaniem tej książki, po tej lekturze na pewno moja sympatia do cyganów wzrosła ( co nie zmienia faktu, że nie zniknęły wszystkie moje mieszane uczucia ). Jest to historia Jaelle - trzynastoletniej cyganki. Pewnej nocy budzi się i czuje swąd...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
377
37

Na półkach: , ,

Po pierwsze - chyba nigdy bym po tę książkę nie sięgnęła, ale musiałam ją przeczytać na konkurs. Powieść mile mnie zaskoczyła, nie podejrzewałam, że mi się spodoba. Opowiada o 13 letniej Jaelle, która jest cyganką. Pewnej nocy jej rodzinę spotyka wielka tragedia - ktoś podpala ich dom, a w pożarze ginie babcia dziewczynki. Reszta książki to historia rodzinna widziana oczami cyganek. Książka jest wciągająca i magiczna, a dodatkowo można się czegoś dowiedzieć o zwyczajach, życiu i kulturze romskiej. Bardzo ją polecam. :)

Po pierwsze - chyba nigdy bym po tę książkę nie sięgnęła, ale musiałam ją przeczytać na konkurs. Powieść mile mnie zaskoczyła, nie podejrzewałam, że mi się spodoba. Opowiada o 13 letniej Jaelle, która jest cyganką. Pewnej nocy jej rodzinę spotyka wielka tragedia - ktoś podpala ich dom, a w pożarze ginie babcia dziewczynki. Reszta książki to historia rodzinna widziana oczami...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
192
95

Na półkach:

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę poświęconą Romom i ich kulturze. Ciekawe opisy zwyczajów (np. na twarzy zmarłej chusta z rozcięciem, aby dusza mogła wrócić do ciała przez usta lub nos). Wiara w moc i w koło sprawiedliwości. Osoby ułomne nie są traktowane jako gorsze - raczej z szacunkiem i pokorą - to jakie są, to sprawka duchów. Lektura tej książki uczy szacunku do obrzędów i wierzeń, których sami nie rozumiemy. To magiczna literatura, przekazująca uniwersalne wartości - szacunek do rodziny.

Po raz pierwszy miałam okazję przeczytać książkę poświęconą Romom i ich kulturze. Ciekawe opisy zwyczajów (np. na twarzy zmarłej chusta z rozcięciem, aby dusza mogła wrócić do ciała przez usta lub nos). Wiara w moc i w koło sprawiedliwości. Osoby ułomne nie są traktowane jako gorsze - raczej z szacunkiem i pokorą - to jakie są, to sprawka duchów. Lektura tej książki uczy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    72
  • Chcę przeczytać
    69
  • Posiadam
    11
  • Ulubione
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Literatura polska
    2
  • Najpiękniejsze okładki
    1
  • Mój
    1
  • Własna kolekcja
    1

Cytaty

Więcej
Magdalena Kozłowska Zupa z jeża Zobacz więcej
Magdalena Kozłowska Zupa z jeża Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także