Korczak. Wielkie biografie

Okładka książki Korczak. Wielkie biografie Katarzyna Stachowicz
Okładka książki Korczak. Wielkie biografie
Katarzyna Stachowicz Wydawnictwo: Buchmann biografia, autobiografia, pamiętnik
157 str. 2 godz. 37 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Buchmann
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
157
Czas czytania
2 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376704463
Tagi:
Korczak wielkie biografie
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
407
115

Na półkach: , ,

Kim właściwie był Janusz Korczak? polskim Żydem? Pedagogiem? Nauczycielem? Wychowawcą? Pisarzem? A może bohaterem, który poszedł na pewną śmierć do obozu, bo nie chciał zostawić dzieci? Trudno powiedzieć zwłaszcza po lekturze tak krótkiej książki na jego temat. Książka w sposób dość skrótowy, ale dzięki temu też przejrzysty w sposób uporządkowany przedstawia losy 64-65 letniego mężczyzny. Przez lata swojej działalności wychowawczej wielokrotnie był oceniany i krytykowany. Dla mnie najważniejsze jest to, że kochał dzieci. Każdy popełnia błędy najważniejsze jest jednak to, aby nigdy nie przestać kochać .

Kim właściwie był Janusz Korczak? polskim Żydem? Pedagogiem? Nauczycielem? Wychowawcą? Pisarzem? A może bohaterem, który poszedł na pewną śmierć do obozu, bo nie chciał zostawić dzieci? Trudno powiedzieć zwłaszcza po lekturze tak krótkiej książki na jego temat. Książka w sposób dość skrótowy, ale dzięki temu też przejrzysty w sposób uporządkowany przedstawia losy 64-65...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1058
166

Na półkach: ,

Fenomen Janusza Korczaka fascynował mnie od dawna. Sięgając po literaturę okresu wojennego, często spotykałam jego postać, która gdzieś na drugim planie pełna poświęcenia i niespotykanej odwagi wykonuje swe zawodowe obowiązki związane z niesieniem pomocy tym najmniejszym, a zarazem najsłabszym w społeczeństwie. Jest człowiekiem wciąż docenianym. Istnieje literacka nagroda im. Korczaka, instytuty korczakowskie, szkoły i szpitale czy domy dziecka noszące jego imię, nawet w 1971 roku na jego cześć nazwano jedną z planetoid. Biografia Korczaka to prawdziwa uczta dla mojej duszy. Czułam pragnienie bliższego poznania tej niejednoznacznej osobowości. Czy publikacja spełniła pokładane w niej nadzieje i oczekiwania? O tym za chwilę.

Korczak to postać wyjątkowo złożona. Jeszcze przed wojną został znanym lekarzem, pedagogiem, laureatem wielu odznaczeń. Całym sercem oddany dzieciom, niereformowalny idealista, zwolennik kontroli narodzin, co oznacza, że według jego opinii ludzie chorzy, kryminaliści, czy alkoholicy nie powinni mieć własnego potomstwa. Podejmuje dość wcześnie decyzję o świadomym nie założeniu rodziny i pozostaje temu wierny do końca, podobnie jak w przypadku poglądu, że poświęcenie dla innych zapewni mu szczęśliwe, godne i pełne życie. Czasami dręczyła go samotność, co jest zupełnie zrozumiałe w świetle jego postanowień, ale osierocone dzieci zastąpiły mu brak własnych.

"(...) Janusz Korczak zapewne był czarodziejem, który bez trudu zjednywał sobie serce dziecka. Z każdego jego gestu i spojrzenia promieniowała tak głęboka, spokojna i prawdziwa miłość, że dziecko u jego boku natychmiast czuło się bezpieczne i ufne. (...) Czasem można mieć wrażenie, że dużo więcej tego szacunku żywi do dzieci niż do ich dorosłych rodziców. (...) aż roi się od ironicznych uwag o rodzicach i opisów konfliktów z nimi, a w najlepszym wypadku pisze o nich z nieukrywanym lekceważeniem. (...) - [str.53]

Janusz Korczak to właściwie literacki pseudonim Henryka Goldszmita, urodzonego 22 lipca 1878 lub 1879 roku. Wątpliwości odnośnie roku wynikają z faktu, że jego ojciec z opóźnieniem wyrobił metrykę, co w tamtych czasach było rzeczą nagminną. Pochodził z zamożnej żydowskiej rodziny z Hrubieszowa w województwie lubelskim. Po maturze rozpoczyna studia medyczne i decyduje się zostać lekarzem pediatrą. Piękna inicjatywa stworzenia ośrodków kolonijnych dla ubogich warszawskich dzieci, podczas której nabiera doświadczenia pedagoga pracując każdego dnia z najmłodszymi. W 1900 roku zostaje członkiem Towarzystwa Kolonii Letnich.

Lata dwudzieste to okres stabilizacji w pracy Korczaka, która wzbudzała zainteresowanie w kraju i za granicą. Powstały różne placówki wzorowane na systemie korczakowskim. W 1926 roku przyznano mu order Polonia Restituta, a w 1937 w uznaniu zasług literackich Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Okres międzywojenny był dla Żydów trudny, z mocną tendencją antysemicką. Traktowano ich jak obywateli drugiej kategorii. Pomimo nieprzyjemnych incydentów Korczak wierzył w duchowy rozwój ludzkości. Był pełen nadziei. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, co znalazło odzwierciedlenie w jego zachowaniu. Trudno pogodzić się z faktem, że wartości, w które wierzył i walczył przez całe życie, chwieją się w posadach.

Kiedy Hitler dochodzi do władzy Korczak przeczuwa nadchodzącą katastrofę. Zniechęcony konfliktami społecznymi i antysemizmem przewidywał wybuch wojny i druzgocące jej skutki. Niemcy wprowadzają restrykcje dotyczące żydowskiej ludności. Wspomina się o konieczności budowy getta, w celu odseparowania Żydów od reszty społeczeństwa. Zapada decyzja o przymusowym przesiedleniu. Korczak był namawiany do ukrycia poza jego murami, jednak bez rezultatu. Nie zostawił swoich podopiecznych. Życie w getcie pełne było smutku, ubóstwa, wstydu i poniżenia. Korczak stara się, aby czas wojennej zawieruchy jak najmniej odczuły dzieci i prowadzi wszystkie zajęcia tak jak dotychczas. Docierają pogłoski o tworzeniu obozów koncentracyjnych, ale początkowo nikt nie daje wiary tym zatrważającym informacjom. Wielka Akcja Likwidacyjna rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku, notabene w dniu urodzin Janusza Korczaka.

"Korczak" to rzetelnie przygotowana biografia, oparta na wielu źródłach podanych w przypisach, głównie bibliografii podmiotowej, przedmiotowej, artykułach, filmach i stronach internetowych. Zdecydowanie zabrakło zdjęć. Ich zawartość dodałaby książce wyrazu. Na dole strony liczne przypisy. Ciekawe kalendarium w skrócie ujmuje najważniejsze fakty z życia Korczaka. Okładka skromna, przedstawia fotografię jego twarzy, ale idealnie dopasowana do książki. Znajdziemy w niej przytoczone fragmenty prozy Korczaka wraz z tytułami, omówione codzienne obowiązki i przywileje, reguły obowiązujące w Domu Sierot. Poza tym podejmuje temat realiów politycznych i obyczajowych z życia Żydów, praktykowanie zmiany imienia na polsko brzmiące, aby nie wywoływać dysonansu i wpasować się w środowisko. Ukazuje pochodzenie Korczaka, wspomina liczne przeprowadzki, bogate otoczenie, etapy edukacji, chorobę psychiczną ojca, przez którą rodzina popadła w ubóstwo. Sam nigdy nie przywiązywał wagi do pieniędzy, gdyż z własnego doświadczenia wiedział, że raz są, a innym razem ich nie ma. Nie został przez autorkę wyidealizowany w żaden sztuczny sposób, nawet przytacza opowieści z czasów młodości, będące dowodem na jego rezolutną naturę. Dużym atutem opracowania jest lekkie pióro autorki oraz jej dystans do przedstawienia szczegółów życia Korczaka, bez oceniania jego postawy, cech charakteru czy życiowych wyborów. Na mnie biografia wywarła pozytywne wrażenie, dlatego każdego zachęcam do czytania. Naprawdę warto poznać losy Pana Janusza, od narodzenia, aż do bohaterskiej śmierci. Polecam!

Fenomen Janusza Korczaka fascynował mnie od dawna. Sięgając po literaturę okresu wojennego, często spotykałam jego postać, która gdzieś na drugim planie pełna poświęcenia i niespotykanej odwagi wykonuje swe zawodowe obowiązki związane z niesieniem pomocy tym najmniejszym, a zarazem najsłabszym w społeczeństwie. Jest człowiekiem wciąż docenianym. Istnieje literacka nagroda...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
186

Na półkach: , ,

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) postać nietuzinkowa, lekarz, publicysta, pisarz a przede wszystkim przyjaciel dzieci, pedagog i badacz dzieci.
Bez reszty oddany dzieciom potrafił być szorski i obcesowy wobec dorosłych, czasem egzaltowany i ironiczny.
Polecam jako ciekawy obraz niepospolitego człowieka.
Dodatkowym walorem biografii są dość liczne cytaty samego Korczka - źrodło stanowi jego "Pamiętnik".
Pozdrawiam,
Anna

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) postać nietuzinkowa, lekarz, publicysta, pisarz a przede wszystkim przyjaciel dzieci, pedagog i badacz dzieci.
Bez reszty oddany dzieciom potrafił być szorski i obcesowy wobec dorosłych, czasem egzaltowany i ironiczny.
Polecam jako ciekawy obraz niepospolitego człowieka.
Dodatkowym walorem biografii są dość liczne cytaty samego Korczka -...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
480
74

Na półkach: , ,

Korczak jest niezwykłą postacią. Książkę warto przeczytać choćby tylko dlatego. Jest dobrze napisana i daje do myślenia, a to już kolejny plus.

Korczak jest niezwykłą postacią. Książkę warto przeczytać choćby tylko dlatego. Jest dobrze napisana i daje do myślenia, a to już kolejny plus.

Pokaż mimo to

avatar
2086
1643

Na półkach:

Skromna pozycja.
Dowiedziałam się wiele o męskich przodkach Korczaka i jego przedwojennym autorytecie jako pedagoga.

Skromna pozycja.
Dowiedziałam się wiele o męskich przodkach Korczaka i jego przedwojennym autorytecie jako pedagoga.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    12
  • Domowa biblioteka
    1
  • Zaczytany rok 2018
    1
  • Wiara/nadzieja/miłość
    1
  • 2016
    1
  • Pozostałe: poradniki, popularnonaukowe, historia, filozofia, religia, lit. faktu (biografie, reportaż, wywiad, podróżnicze, ...)
    1
  • Przeczytane 2014
    1
  • Przeczytane 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Korczak. Wielkie biografie


Podobne książki

Przeczytaj także