Bogowie, magowie i nafta

Okładka książki Bogowie, magowie i nafta Kazimierz Sidor
Okładka książki Bogowie, magowie i nafta
Kazimierz Sidor Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
387 str. 6 godz. 27 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1967-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
387
Czas czytania
6 godz. 27 min.
Język:
polski
Tagi:
historia historia Iranu Persja Iran kultura Bliski Wschód
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Bardzo specyficzna i trudna do oceny książka. Kazimierz Sidor, poseł PRL w Teheranie w latach 1957-60, zarysował w niej przyjąwszy formę eseju historię i kulturę Iranu. Poruszył bardzo wiele tematów w jakiś sposób powiązanych z problematyką irańską. Miejscami pisze więcej o historii, miejscami o religii (można tu wymienić zwłaszcza wyjątkowo długi passus o powstaniu islamu, Mahomecie i... jego żonach). Dużo miejsca poświęca najbardziej mnie interesującemu okresowi przedmuzułmańskiemu, ale... popełnia masę błędów, zwłaszcza w onomastyce, gdy wypowiada się na tematy starożytne. Tworzy własnych cesarzy rzymskich, błędnie datuje wojny etc.

A przecież nie sposób Sidorowi odmówić pewnego oczytania. Dowodem bibliografia, która obejmuje nie tak małą liczbę pozycji. Szkoda, że nie podjął tematyki partyjskiej, ale oczywiście w tego typu publikacji nie mogę tego potraktować w kategorii zarzutu. Jako człowiek nowej władzy musi Autor w wielu miejscach udowadniać negatywne cechy ustroju kapitalistycznego, jedynie słuszne teorie marksistowskie (stosowane np. do zagadnień związanych z buntem Mazdaka w VI wieku i powstaniem islamu w wieku VII) i znaczenie "pokojowej współpracy ze Związkiem Radzieckim". W opisie Iranu XX-wiecznego kwestie ideologiczne dają o sobie mocno znać. Symptomatyczne jest na przykład to, że pisząc o polskim cmentarzu w Teheranie nie zająknął się nawet, że zmarli tam - w większości ludzie młodzi - to uciekinierzy z ZSRR, do którego deportowano ich z Kresów II RP. To taki drobny przykład.

"Bogowie, magowie i nafta" to książka, której lektura wywołała we mnie sprzeczne uczucia. O błędach merytorycznych oraz tendencji ideologicznej już wspomniałem, ale nie sposób nie docenić interesującego stylu prowadzenia narracji i poruszania wątków mało znanych (np. poselstwa polskie w Persji). Jest to o tyle bardziej godne podkreślenia, że przecież Sidor pisał tę książkę ładnych kilkadziesiąt lat temu. Gdy ona powstawała, rządy szacha Mohammeda Rezy Pahlawiego miały się jeszcze całkiem nieźle. Rewolucja islamska roku 1979 dopiero miała nadejść. Myślę, że rzeczywiście wartość tej pracy polega na tym, że przedstawia Iran jeszcze przed tymi wstrząsającymi wydarzeniami, które miały poważnie zmienić jego oblicze.

Tomasz Babnis

Bardzo specyficzna i trudna do oceny książka. Kazimierz Sidor, poseł PRL w Teheranie w latach 1957-60, zarysował w niej przyjąwszy formę eseju historię i kulturę Iranu. Poruszył bardzo wiele tematów w jakiś sposób powiązanych z problematyką irańską. Miejscami pisze więcej o historii, miejscami o religii (można tu wymienić zwłaszcza wyjątkowo długi passus o powstaniu islamu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
17

Na półkach: , , ,

Świetna, wciągająca książka opisująca historię i rozwój wszystkich religii Iranu wzbogacona o wzmianki czysto historyczne i podróżnicze. Te ostatnie są szczególnym smaczkiem książki gdyż pisane 50 lat temu opisują całkiem inną sytuację polityczną tego państwa, co naprawdę jest wielkim atutem.

Świetna, wciągająca książka opisująca historię i rozwój wszystkich religii Iranu wzbogacona o wzmianki czysto historyczne i podróżnicze. Te ostatnie są szczególnym smaczkiem książki gdyż pisane 50 lat temu opisują całkiem inną sytuację polityczną tego państwa, co naprawdę jest wielkim atutem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Iran
    4
  • Mity i legendy
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Ulubione
    1
  • 04 Bliski Wschód
    1
  • Perskie
    1
  • Przez wieki i epoki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bogowie, magowie i nafta


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne